Eestis lund hetkel just väga palju ei ole, aga suusahooaeg on täies hoos ja suusareisid ka. Järjest enam inimesi võtab suusareisile kaasa seikluskaamera, et oma kihutamisi videosse saada. Siinkohal anname mõned nõuanded, kuidas teha nii, et tulemus ka hea saaks.
1. Õpi oma kaamerat tundma
Kõlab triviaalselt, aga nii see on. Vaata rahulikult soojas toas üle seaded ja nende muutmine ja üleüldse kõik asjad, mida võiks teada enne, kui külma ja tuule kätte minna. Kui seadistused selged, siis pane igaks juhuks toas suusakindad kätte ja proovi, kuidas kaamera opereerimine õnnestub.
2. Endlikepp
Kui käed on vabad – nagu lauasõitjatel enamasti on – siis enda filmimiseks on kõige parem kasutada endlikeppi. Aga igasugused endlikepid või keerukamad lahendused eeldavad head sõiduoskust, et kepp kukkudes ootamatusse kohta ei satuks.
3. Jälgi ilma
Seda pole vaja ilmselt öeldagi, aga pilvise ilmaga ei tasu lumefilmi teha, sest siis on kõik kahemõõtmelise vati sees. Kui vähegi võimalik, sihi sellist aega, kus päike paistab nõlva suhtes küljelt. Siis on varjud risti liikumissuunaga ja tekitavad hea dünaamika.
4. Hoia kaamera seaded paigas
Kui plaanid hiljem mitmest erinevat klipist ühe kokku panna, siis tasub juba filmides seadete peale mõelda. Video resolutsioon, kaadrisagedus ja värviprofiil peaksid alati olema samad. Kui valgebalanssi saab käsitsi seada, siis tasub ka seda teha, sest automaatrežiim võib anda väga erivärvilisi tulemusi olenevalt ilmast, varjudest ja valgusest. Käsitsi valitud valgebalanss on fikseeritud ja pildi toon ei muutu ühe salvestuse jooksul iseenesest.
5. Kasuta suurt kaadrisagedust
Kasuta hoogsama tegevuse puhul alati nii suurt kaadrisagedust kui vähegi võimalik. Suurema kaadrisageduse puhul jäävad kiired liikumised sujuvamad ja soovi korral saab hiljem ägedaid aeglustusi teha.
6. Kui suur mälukaart?
Arvesta, kui pikalt ja palju plaanid filmida ja kontrolli oma soovide vastavust mälukaartide mahuga. Ja varusta ennast piisava hulga kaartidega. Mida suurem kaart, seda parem, sest külma käes hange kõrval kaarti vahetada pole tegelikult tore.
7. Võta kaasa väike statiiv
Kasvõi selline, mida saab klõpsata puude või suusakepi külge. Nii saad filmida seisva kaameraga sõitjatest ka rahulikumaid plaane, mis pärast montaažis on väga abiks. Mida erinevamad vaatenurgad ja dünaamika, seda paremad eeldused on terviklikuks ja huvitavaks videoks. Ka tõstuki peal jalgu kõlgutades ei tasu kaamerat unustada.
8. Filmi muud ka
Unustada ei tasu ka staatilisi loodusvaateid või mis iganes muid maalilisi kaadreid, milles tegevus täiesti puudub, aga mis annavad täiendava ülevaate asukoha meeleolust ja ümbrusest.
9. Lülita WiFi välja
Kui kaamera rakurss on paigas, siis tasuks aku säästmise huvides WiFi välja lülitada. Külmaga aku vastupidavus teatavasti väheneb niigi. Muidugi ei tee paha varustada ennast mäele minnes mitme akuga.