Laserprojektor kui koduse kinosaali võimas Star Wars´i lahingulaev

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Laserprojektorid on projektorimaastiku viimane sõna nii pildikvaliteedi, valgustugevuse kui pikaealisuse osas. Sony uus laserprojektor VPL-VW760ES paistab silma kompaktse Star Wars´iliku välimusega. Sony on suutnud säilitada oma stiilipuhta disaini, paigutades objektiivi projektori keskele.

VPL-VW760ES-i näol ei ole tegu siiski kaugeltki esimese Sony 4K HDR laserprojektoriga. Juba mõnda aega on müügil olnud ka näiteks mudel VPL-VW5000 hinnalipikuga 64 999 €, mis teeb uue, 40% väiksema mudeli oma neli korda madalama hinnaga eriti huvitavaks.

Disain korralikult läbi mõeldud

Üldiselt näeb see projektor välja nagu odavama ja väiksema, kuid mitte laseriga VPL-VW260ES suurem ja võimsam vend. Kogu see joonte mäng teeb projektorist VPL-VW760ES omaette disainelemendi, mida kuhugi kappi oleks lausa patt peita. Kuna tegu on üsna suure seadmega  – 56 x 50 x 22 cm, tuleb läbimõeldud disain ainult kasuks.

Mis tagab hea pildi?

Projektoril on 4096 × 2160 SXRD kiibistik, mis koos lasertehnoloogiaga võimaldab pilti kuvada valgusjõuga 2000 luumenit.

Kuna 65 tuhat eurot maksev VPL-VW5000ES suudab pakkuda 5000 luumenit, siis on VPL-VW760ES hind ja valgusjõud selgelt korrelatsioonis. 2000 luumenit on tavalisse elutuppa täiesti piisav valgushulk.

Alla 20 000 € maksvate projektorite hulgas on selle laserprojektori puhul tegu väga suutliku dünaamilise kontrastiga, kus mustad toonid on tõesti mustad ka väga heledate objektide kõrval.

Kuna kasutusel on kõik 4K-d võimaldatavad pikslid, siis ei kasutata UHD-le sarnaselt pikslite ülekirjutamist ning pilt on väga terav. Tänu 2000 luumenile on võimalik näha korralikult HDR-i suure ulatusega värvide ja kontrasti suutlikust, mis nõuabki ohtralt valgusjõudu.

Olgugi, et vaikimisi on seade umbes poole võimsuse peal, soovitaks selle siiski üles kruttida umbes 75% peale, et projektori kontrastisuutlikust veel paremini rakendada.

Lasertehnoloogia eluiga on 20 000 tundi, mis on märkimisväärselt pikem, kui tavalisel lambil. Kui 10 000 tundi loeti juba väga heaks tulemuseks, siis millest siin enam rääkida… Et seda 20 000 tundi paremini ilmestada, võib teha lihtsa arvutuse: 8 tundi päevas, 5 päeva nädalas ja 50 nädalat aastas kasutades teeb see kokku umbes dekaadi. Kümne aasta pärast, jälgides tehnoloogia arengu kiirust, on 4K juba ilmselt nii iganenud, et vahetate tõenäoliselt projektori välja juba ainult selle pärast.

Kirsiks tordil on laserprojektori puhul veel see, et värvid, kontrast ja võimsus säilivad oluliselt paremini aja möödudes, kui lambil. Peale pika eluea on laseril ka oluliselt paremad värvid, kui lambil. Seega VPL-VW760ES pildikvaliteet tekitab päris kindlasti teiste projektorite kõrval Wow-efekti.

Koju kino ehitades on see üks võimekamaid projektoreid

Kui telekas tundub liiga väike või vastupidi – võtab liiga palju ruumi, siis ei saa sedavõrd soodsast ja kompaktsest 4K HDR laserprojektorist mööda vaadata. 300-tolline ehk 7,5-meetrise diagonaaliga pilt seinal on ükskõik kui suures kodus vaadatuna väga korralik.

Pannes antud projektori pildi kõrvuti mõne Sony uusima televiisoriga, leiab kindlasti kuvatavas pildis väikeseid nurisemiskohti, aga võrrelda tuleks ikkagi võrreldavate seadmetega. Need on sama hinnaklassi projektorid ja väga suure ekraaniga telerid. Paraku üle 100-tolliseid telereid on sisuliselt võimatu saada, seega on antud projektor suure pildi ihkajale igati väärt investeering.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.