Sony Centeri blogi

Legendaarse kaamera lugu: mis on Sony RX100 ja miks kõik sellest juba aastaid räägivad?

Selle aasta juunis täitub viis aastat Sony kompaktkaamera RX100 välja kuulutamisest. Fotograafide seas pea legendaarse staatuse saavutanud RX100 on selle ajaga kasvanud viie mudeliga seeriaks ja on siiani mitme professionaalse fotograafi lemmik lisakaamera. Mis selle juures nii õigesti läks?

Sony RX100 äratas fotograafiaentusiastide seas huvi juba varakult. Taskusse mahtuva kere sisse oli peidetud üllatavalt suur sensor. Konkureerivatest kompaktkaameratest enam kui kolmandiku võrra suurem sensor püüdis kinni rohkem valgust ja hämaras tehtud pildid jäid selle võrra oluliselt ilusamad.

Kehvades valgustingimustes aitas pildistada ka Carl Zeissi f/1.8-4.9 28-100mm (35mm ekvivalent) suumobjektiiv, mis oli kõige laiemas otsas väga valgusjõuline. Lisaks võimaldas see 3,6-kordset optilist suumi, nii et pilte sai teha ka kaugel olevatest objektidest.

Sony RX100-ga on tema väikesest suurusest hoolimata võimalik teha tõeliselt häid pilte ning seda ka keerulistes valgusoludes. Foto: https://www.flickr.com/photos/muraokaz

Muljetavaldavaid funktsioone oli veelgi. RX100 suutis pildistada 10 kaadrit sekundis, filmida Full HD videot ja kaalus kõigest 240 grammi. Ka kiideti kaamera nuppude paigutust ja üldist kasutusmugavust.

Pildid olid teravad, heade värvidega ja nägid tihti paremad välja, kui nii mõnegi selle aja digipeegli omad. Lisaks võimaldas RX100 pildistada ka RAW-vormingus, pakkudes fotode järeltöötluses oluliselt suuremat paindlikkust.

Igal aastal täienev

Läbi aastate täiendas Sony kaamerat oluliselt. Kui teisel versioonil olid muudatused pigem väikesed, siis kolmanda versiooniga muudeti pildiprotsessorit, vahetati objektiiv veel valgusjõulisema 24-70mm f/1.8-2.8 vastu ja lisati elektrooniline pildiotsija. RX100 kõige viimane, viies verisoon, võimaldab pildistada 24 kaadrit sekundis, filmida 4K-videot või 1000 kaadrit sekundis ja mahub sealjuures ikka veel vabalt taskusse.

Sony ei teinud oma entusiastidele ja professionaalidele mõeldud kaameraga midagi võimatut. Edu peitus selles, et kõik vajalik suudeti väga kompaktsesse keresse mahutada. Tehnoloogia oli tipptasemel ja kvaliteetselt kokku pandud. See on tekitanud olukorra, et isegi täna, viis aastat hiljem, on RX100 seeria kõik versioonid, ka kõige vanem, siiani müügis ja hinnatud.

Avafoto: Kārlis Dambrāns

Sony RX100 kaamera saad osta Sony Centeri poest siit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.