Lõpuks ongi külm talv käes – kuidas oma kaamerat pakase käes kasutada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Suure osa aastast peame me pilte tegema, kindad käes, nina külmetamas ja hingeaur objektiiviläätsedele mõjumas. Kuidas aga pakase saabudes oma tehnikat hoida ja häid pilte saada? Kas lasta tehnikal kaelas rippuda karmi pakase käes või peita põue?

Kõigepealt võib loomulikult pilgu heita oma kaamera tehnilistesse andmetesse – millised on üldse töötemperatuurid, mis vahemikus need töötama on ette nähtud? Enamusel kaameratel on töötemperatuuriks plusskraadid, seega ei tohikski kaamerat justnagu karmis pakases pildistamiseks kasutada. Ometi pildistatakse edukalt ka -20 ja -40 kraadistel temperatuuridel ning midagi ei juhtu, kui hoolikalt tehnikaga ringi käia.

Siin on mõned soovitused talvepildistamiseks.

Külm osadele komponentidele meeldib, osadele mitte

Enamus Sony kaameraid on töötemperatuuriga 0-40 kraadi, kuid see ei tähenda, et mõne miinusega need enam ei pildistaks – loomulikult võib kaameraga ka karmimas pakases häid pilte teha. Seikluskaamerad, näiteks Sony FDR-X3000R töötavad ka ametlikult kuni kümne miinuskraadiga, kuid taluvad loomulikult palju enamatki.

Suurim külmakartja on kaamera aku, mis annab pakases vähem energiat ning tühjeneb oluliselt kiiremini. Elektroonikal pole pakases probleeme – madalatel temperatuuridel pigem töötab protsessor kiiremini, sest jahutus on parem ning pole mingit ülekuumenemisohtu, mis mikrokiipidele hoopis halvemini mõjub. Vaid LCD ekraanid käituvad külmas veidi uimasemalt ja reageerivad pildimuudatustele kauem.

Kas kaela rippuma või sooja põue?

Kui pildistad väljas vaid väga lühikese hetke, siis võiks kaamera olla ikkagi kas fotokotis või rippuda kaelas, et temperatuur ühtlustuks välitingimustega. Kindlasti pole hea mõte peita seade sooja jope alla põue, eriti veel siis, kui sporti teed või matkad – põues on lisaks niiskust ning kõige vähem tahab elektroonika niisket ja sooja saada. Samuti kondenseerub niiskus läätsedele ja teeb pildi uduseks, kui kiiresti oleks vaja kaamera põuest haarata ja midagi pildistada.

Küll aga võib olla hea mõte kaamera aku soojas hoida, näiteks kilekotiga kinda sees või kuskil sisetaskus – aku säilitab siis oma mahutavuse ja pilte saab teha kauem. Külmaga haara kaasa mitu akut – tagavaraks, kui mõni liiga ootamatult pakase käes tühjaks saab.

Probleem võib tekkida tagasi tuppa tulles

Talvel pildistades varitseb fotograafide tehnikat hoopis suurem probleem siis, kui külmas on klõpsud ära tehtud ja pöördutakse tagasi – kas sooja autosse, köetud metsamajakesse või keskküttega tuppa. Kindlasti on kõik tähele pannud, et külmad asjad kattuvad tuppa tulles kõigepealt jääkirmega, mis muutub kiiresti niiskuseks. See on pildiaparaadile üsna ohtlik, sest külm korpus kogub õhust kiiresti niiskust ja nii võib kannatada saada nii sisemine elektroonika kui objektiiviklaasid.

Sel puhul on kogenud pildistajad kasutanud näiteks kilekotti. Õues pakase käes, kus õhuniiskus on väga madal, tõstetakse kaamera õhukindlasse kilekotti ja suletakse. Tuppa viies ladestub niiskus vaid kilekoti välispinnale ja kaamera ise jääb kuivaks, soojenedes tasapisi üles.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.