Sony Centeri blogi

Maineka Sony World Photography Awards fotokonkursi võitis Amazonase kaitsjaid kujutav töö

World Photography Organisation kuulutas välja maailmakuulsa ja ühe suurima fotokonkursi Sony World Photography Awards 2020 üldvõitjad. Aasta fotograafi tiitel ja sellega kaasnev 25 000 dollari suurune auhind läks Pablo Albarengale (Uruguai) tema sarja “Vastupanu seemned” eest. Samuti kuulutati välja 2. ja 3. koht, kümme kategooriavõitjat ning lahtiste, õpilas- ja noortevõistluste üldvõitjad.

“Vastupanu seemned” on teos, mis kõrvutab kaevandamisest ja põllumajandusest ohustatud maastike fotod neid kaitsta püüdvate aktivistide portreedega. 2017. aastal tapeti vähemalt 207 kogukonnajuhti ja keskkonnakaitsjat oma kogukonna ja nende territooriume ohustavate projektide eest kaitsmise käigus. Global Witness 2018. aasta aruande kohaselt oli enamik neist juhtumitest Brasiilias, kus registreeriti 57 tapmist, neist 80% olid Amazoni kaitsvate inimeste vastu.

Albarenga sari uurib sidet kaitsjate ja nende maade vahel – püha ala, kus puhkavad sajad põlvkonnad nende esivanemaid. Fotodel on lugude peategelased näha ülevalt, justkui nad loovutaksid territooriumi nimel oma elu.

2020. aasta profifotograafide võistluse juht Mike Trow ütles: “Selle aasta võitja pärineb kategooriast “Loominguline” ja see suurepärane fotode komplekt pakub võimsat visuaalset ülevaadet sellest, kuidas lageraie käib käsikäes kogukondade ja rahvaste hävitamisega.”

“Selle auhinnaga näen kahte võitu: esiteks võimalust rääkida Amazonase traditsiooniliste kogukondade lugusid, tuues esile inimesi, kes ei võitle mitte ainult oma tuleviku, vaid kõigi eest. Teiseks, et aasta fotograafi auhind läks Ladina-Ameerikasse – sellest mandrist on ajalooliselt räägitud vaid välismaalaste pilgu läbi. Loodan, et veel paljud meie piirkonna fotograafid annavad oma panuse,” ütles oma võidu kohta Albarenga.

Mis on Sony World Photography Awards

World Photography Organization’i 13. aastat järjest korraldatav rahvusvaheliselt tunnustatud Sony World Photography Awards on ülemaailmse fotoürituste kalendri üks olulisemaid sündmusi. Nii välja kujunenud kui ka kujunemisjärgus olevatele fotokunstnikele pakutakse maailmatasemel võimalusi enda loomingu tutvustamiseks.

Veebruaris kuulutati välja Sony World Photography Awards 2020 Eesti rahvusliku fotoauhinna võitja, kelleks on Kristiina Tammik.

Katekooriate võitjad on järgmised:

Arhitektuur

Sandra Herber (Kanada), Ice Fishing Huts, Lake Winnipeg.

Loominguline

Pablo Albarenga (Uruguai), Seeds of Resistance.

Avastus

Maria Kokunova (Venemaa Föderatsioon), The Cave.

Dokumentaal

Chung Ming Ko (Hong Kong), Wounds of Hong Kong.

Keskkond

Robin Hinsch (Saksamaa), Wahala.

Maastik

Ronny Behnert (Saksamaa), Torii.

Maailm ja metsik loodus

Brent Stirton (Lõuna-Aafrika Vabariik), Pangolins in Crisis.

Portree

Cesar Dezfuli (Hispaania), Passengers.

Sport

Ángel López Soto (Hispaania), Senegalese Wrestlers.

Natüürmort

Alessandro Gandolfi (Itaalia), Immortality, Inc.

Selle aasta võidutööde ja finalistide projektide kohta leiab lisainfot ning saab näha võidupiltide galeriid siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.