Kaamera valik sõltub paljuski sellest, milleks seda kasutama hakatakse. Näiteks võib kallimatelt kaameratelt leida omadusi, mida algajal fotohuvilisel ei pruugi üldse vaja minna ja mis on kasulikud teatud kindlat tüüpi fotode jäädvustamiseks. Et valiku tegemist veidi lihtsustada, vaatame, milliseid omadusi ja parameetreid võiks kaamera juures silmas pidada.
Kaamera tüüp
Pildistamiseks mõeldud kaamerad võib üldjoontes jagada kaheks: peegelkaamerad ja digitaalsed kaamerad. Viimaste kohta kasutatakse ka väljendit kompaktkaamera ning seda põhjusel, et võrreldes peegelkaameratega on need oluliselt kergemad ja väiksemad.
Suurimaks erinevuseks nende kahe vahel on pildiotsija süsteem. Nagu nimigi viitab, kasutab peegelkaamera pildi kuvamiseks peegli abi, samas kompaktkaamera teeb selle töö ära digitaalselt. See on varasemalt olnud ka põhjuseks, miks peegelkaameraga üles võetud pildid kompaktkaameraga tehtutele silmad ette tegid – väiksemasse korpusesse mahutatud elektroonika ei andnud nii häid tulemusi.
Tänapäeval on kahe mainitud kaamera kõrvale tulnud veel hübriidkaamera. Ka seda võib oma olemuselt digitaalseks nimetada, kuna pildistamiseks ei kasutata peeglit. Aja jooksul on aga nende komponendid ning elektroonika niivõrd heaks saanud, et kannatavad pildikvaliteedi poolest võrdluse ka peegelkaameratega välja. Siin tuleb mängu pildisensori mõõt, mis kvaliteedile kaasa aitab ning mis mõlemal juhul on sarnased.
Hübriidkaamera kasuks räägib veel kompaktne vorm, samuti see, et nendega saab kasutada mitmesugust varustust, näiteks objektiive, mis muudab igapäevakasutuse paindlikumaks.
Kaamerate omadused
Siin võib pilt kirjuks minna, sest parameetreid, mida silmas pidada, on palju. Tihti räägitakse kaamerate juures megapikslite arvust kui ühest põhinäitajast, kuid tänapäeval see enam suurt tähtsust ei omagi – enamikul kaameratel on pikslite arv juba nii suur, et kvaliteetne tulemus on pea alati tagatud.
See-eest tasub vaadata, kas näiteks pildistabilisaator on olemas – see aitab vähendada pildi hägusust. Samuti autofookuse ja sarivõtte tegemise kiirust – see mõjutab oluliselt saadava pildimaterjali teravust.
Teadjama fotohuvilise jaoks hakkavad rolli mängima juba spetsiifilisemad omadused, nagu näiteks ava suurus, ISO tundlikkuse ja säriaeg. Neist räägime pikemalt järgmistes blogipostitustes.
Objektiivid
Kompaktkaameratele on objektiiv üldjuhul juba külge ehitatud ja seda vahetada ei saa, peegelkaameratel ja hübriidkaameratel on objektiivi vahetamise võimalus olemas.
Objektiive on laias valikus ja see võimaldab huvilistel saavutada mitmekesisemaid tulemusi: on objektiive, millega saab pildistada väga väikseid objekte ülidetailselt, ja objektiive, millega saab tuua väga kaugel asuva objekti otse vaataja silmade ette.
Muud lisad
Ära ei tasu unustada ka praktilisi omadusi. Fotokaamerate laiast valikust leiab nii väikesed ja kerged kaamerad kui ka ilmastikukindlad aparaadid, mida saab looduses muretult kasutada.
Kasutusmugavust lisab ekraan, mis kuvab läbi objektiivi nähtavat pilti. Tihti on ekraan fikseeritud ühte asendisse, aga paljudel kaameratel käib see ka kerest välja ja seda saab keerata ja pöörata erinevate nurkade alla. Kui aga pildistamisel on tarvis kindlat tuge, siis tasub kaaluda eraldi statiivi soetamist ning järele uurida selle ühilduvus väljavalitud kaameraga.
Kokkuvõttes on parameetreid, mida kaamera valikul silmas pidada, piisavalt palju, mistõttu tasub ostuotsus rahulikult läbi mõelda. Appi tuleb siin soovi korral Miterassa e-pood, kus on saadaval suur hulk Sony kaameraid ja kõiksugu lisavarustust.