Millised objektiivid sobivad kõige paremini heaks portreefotoks?

Kaks tuntud fotograafiakeskkonda – Digital Camera World ja Expert Photography valisid aastalõpu lähenedes välja maailma parimad portreefoto jaoks sobivad objektiivid. Selleks, et teha head portreepilti, on objektiive seinast seina, kuid lõpptulemus sõltub siiski paljudes parameetritest ning kõigepealt muidugi objektiivi kvaliteedist.

Siin on selle aasta parimad Sony tootevalikust, mis saanud kõrge tunnustuse asjatundjatelt.

Kuidas üldse portreefoto objektiivi valida?

Alustame aga sellest, mis teeb ühest objektiivist hea portreefoto-objektiivi? Tavaliselt pole ju toote juures otseselt kirjas, et see sobib vaid näopiltide tegemiseks. Pole olemas kindlat fookuskaugust ega suurendust, ava ega muid näitajaid.

Siiski on mõned head rusikareeglid. Kui tahad võimalikult moonutustevaba kaadrit, võiks ju olla fookuskaugus inimsilmale kõige lähem 50 mm, kuid profifotograafid eelistavad siiski natuke “pikemat” toru vahemikus 85-110 mm. Selle eelistuse peamiseks põhjuseks on lühem teravussügavus ja mõnikord ka võimalus portreed kaugemalt pildistada. Nn bokeh efektiga saab portree mõju suurendada, muutes tausta ebateravamaks.

Sony FE 85mm f/1.8

Ilmselt üks parimaid Sony portreeobjektiive on fikseeritud fookuskaugusega (fiksobjektiivid on enamasti kvaliteetsemad) ja suure avaga, mis annab hea bokeh-efekti ning parema valgustatuse. Selle “klaasiga” saab häid pilte ka hämaramas. Sony a7 ja a9 kaameratele sobiv objektiiv on lisaks ka kerge ja kompaktne, et kaasa võtta.

Sony FE 85mm f/1.4

85 mm teleobjektiivide seas ühe suurima avaga on see mudel ideaalne kehvemates valgusoludes pildistamiseks, ka bokeh-efekt on tugevam ja järsem. Teravustamise mootor on kiire ja täpne, klaas kaetud spetsiaalse peegeldumisvastase kattega.

Täiskaader-normaalobjektiiv Carl Zeiss 55mm f/1.8

Loomulikult on parimateks portreefoto objektiivideks sobivad ka (50 mm) normaalobjektiivid, millest alguses juttu oli. Nende moonutus on kõige väiksem, kuna optika on sarnasem inimsilmale ja kui bokeh pole niivõrd oluline (näiteks kui pildistad stuudios ühtlase taustaga), siis tasub valida see 55 mm objektiiv. Piisavalt suur ava siiski teeb ka tausta ebateravamaks, kui vaja.

Sony G Master täiskaader 70-200mm f/2.8 OSS II telesuumobjektiiv

Kui eelmised kolm olid fiks-objektiivid, siis see siin on universaalsem muudetava fookuskaugusega teleobjektiiv. Heaks teeb selle portreepildistamisel just universaalsus – kui teed inimestest pilte mitte poseerides, vaid loomulikus keskkonnas, näiteks üritustel. Sel juhul on vaja suumida rohkem, samas võiks objektiiv olla ka piisavalt kerge ja kompaktne, et mitte lausa “loodusfotograafina” sündmusele saabuda. 70-200 mm on just see paras vahemik, millega suurendada lähemale ka saali kaugemas nurgas olijad, 70 mm tagab hea moonutustevaba pildi lähemal olijatest ning ava on piisav, et välklampi pole alati siseruumides vaja. Vajadusel, kui peaks põhjust olema, jaksab selle objektiiviga ka joosta.

Osa raha tagasi

Praegu saab paljude Sony toodete, sealhulgas ka objektiivide eest avaldust täites osa raha tagasi. „Raha tagasi“ kampaaniatoodete kogu valikut näeb Sony Centerist. Tagastatavaid rahasummasid kõigi kampaaniatoodete lõikes saab vaadata siit. Selleks, et osturaha tagasi küsida, tuleb täita taotlus ning alles hoida ostudokument.

Portreefotoks ja muudeks juhtudeks sobivad Sony objektiivid leiab Sony Centerist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.