Millist objektiivi valida, kui pildistad tänavavaateid, tootepilte, porteefotot või maastikku?

Mobiiliga saab küll alati hakama, kui vaja ootamatult midagi pildistada ja suuremat kaamerat pole kaasas, aga kui oled siiski läinud teadlikult kvaliteetset pilti tegema, tuleb kaasa võtta lisaks kaamerale ka olukorra jaoks sobiv objektiiv (või objektiivid). Milline valida ning millises olukorras milline objektiiv on parim?

Laias laastus võib öelda, et õige objektiiv teeb kvaliteetse pildi vastavalt sellele, kui kaugel objekt asub ning kui suurelt kavatsed selle üles võtta. Lähimad objektid vajavad suurendust ja siis on parim makroobjektiiv, sest sellega saab väga lähedalt teravustada. Tänavavaateid ja maastikke aga on vaja võimalikult laialt ühte kaadrisse talletada, seega hea mõte on lainurkobjektiiv kotti pista. Metsikud linnud ja loomad end inimesele kätte ei anna ning neid peab eemalt pildistama suurendusega – seega on mõistlik kasutada korralikku teleobjektiivi. Kuid on veel terve hulk olukordi, mille puhul peab teadma, mis varustus selleks kõige paremini sobib – näiteks portreefoto, tootefoto, arhitektuuri pildistamine jne.

Lainurk lisab sügavust

Lainurkobjektiivi puhul võetakse üles üsna lai vaateväli ja sirged jooned kipuvad sellistes läätsedes natuke moonduma. Samas annab see vaatenurk paremini edasi sügavust ja mõnikord saab lähedalt pildistades ka humoorikaid fotosid. Kui tahad jätta muljet, et pildistatav on kaugemal, kui tegelikult, siis lainurk on samuti hea valik.

Sony vastavate objektiivide valiku leiad Sony Centeri lainurkobjektiivide sektsioonist.

Võimsad teleobjektiivid toovad kauged asjad lähedale

Teleobjektiivi ülesandeks on suurendada kauged asjad piisavalt suureks, et need näiks lähedal ja jääks kaadris fookusesse ehk oleks tähelepanu keskpunktis.

Samas peab arvestama, et suurendusega väheneb perspektiiv. Erinevatel kaugustel asuvad objektid jäävad ka ebateravaks, tekib nii-öelda bokeh-efekt. Seda saab aga kunstilise efektina ära kasutrada, rõhutades just seda detaili, mida pildistaja tahab esile tuua. Lähemal ja kaugemal asuvad segavad detailid saab hägustada.

Teleobjektiiv on hea ka portreede pildistamisel, sest siis tahame me teravalt esilke tõsta inimese nägu, taust on aga pigem segav faktor. Teleobjektiiv aitab tausta häguseks teha, et see portreelt tähelepanu kõrvale ei tõmbaks.

Sony objektiivid normaalsuumist supersuumini leiab Sony Centeri teleobjektiivide lehelt.

Normaalobjektiiv – optika, mis jätab kõik “normaalseks”

Kui tele- ja lainurkobjektiivid moonutavad veidi tegelikkust, siis normaalobjektiivid, nagu nimigi ütled, võtavad kõik üles võimalikult “normaalsena”. Selleks on nendel objektiivil inimsilmale kõige sarnasem ehitus ehk fookuskaugus imiteerib füüsiliselt inimese nägemist.

Normaalobjektiivid sobivad hästi universaalseks pildistamiseks nii lähedalt kui kaugelt, portreede ülesvõteteks ning samuti ka arhitektuuri ja sisekujunduse ülesvõteteks, jättes seinad sirgeks ja moonutamata ehitiste proportsioone.

Normaalobjektiividel on tavaliselt ka suurem ava, mis lubab neid kasutada hämaramates oludes terava pildi saamiseks.

Sony vastava objektiivide valiku leiab Sony Centeri normaalobjektiivide lehelt.

Universaalobjektiivid – peaaegu kõige pildistamiseks

Igapäevaseks reisipildistamiseks on väga sobivad sellised universaalobjektiivid, mille vaatenurka saab suures ulatuses reguleerida telest lainurgani. See, mis teeb kõike, pole muidugi parem eraldi lainurkobjektiividest või teleobjektiividest, kuid nende universaalsete objektiivide plussiks ongi universaalsus. Kiirelt reisipilte tehes ei pea hakkama põnevatel hetkedel sobivat objektiivi otsima ja ette panema, vaid pildi saab kohe ära teha, kui midagi põnevat toimub.

Sony vastavad objektiivid leiab Sony Centeri universaalsuumide valikust.

Objektiivid erijuhtudeks – kalasilmast makrofotoni

Osad objektiivid on mõeldud kitsamaks kasutusalaks – näiteks kalasilmobjektiiv on eriti laia vaatenurgaga ning võib anda huvitava efekti kunstilistel võtetel. Samuti saab kalasilmaga väga avara vaatenurga, mis pildile jääb ning mõnikord on niimoodi pilt palju informatiivsem. Samas peab arvestama kalasilma suurte moonutustega.

Makrofoto jaoks on samuti eraldi spetsiaalobjektiivid, mis lubavad väga lähedalt teravustada. Kui pildistad üliväikeseid asju, siis võib makroobjektiiv olla ainus valik, millega selliseid pilte teha. Üsna tihti on aga ka universaalsetel teleobjektiividel makropildistamise võimalus, kuid eraldi makro jaoks spetsialiseerunud optika on muidugi selle jaoks kvaliteetsem.

Tootefoto puhul sõltub objektiivi valik toodete suurusest, mida vaja pildistada. Enamasti kunstilisi liialdusi tootefotodega ei taheta, seega peaks optika olema võimalikult moonutustevaba ja terav. Seega võiks kõige paremini sobida normaalobjektiivid ja fikseeritud fookusega objektiivid, milles on vähem liikuvaid osasid. Fiks-objektiividel on teravam ja moonutustevabam pilt ning just seda ongi hea tootefoto jaoks vaja. Mõned sellised objektiivid leiab Sony Centeri fikseeritud fookusega normaalobjektiivide seast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.