Muusika vihmas ja tuules: rõdule ja terrassile sobivad ilmastikukindlad kõlarid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Selleks, et muusika õue – terrassile või rõdule –  tuua, ei pea iga kord toast kõlareid välja vedama ja muretsema, et need märjaks ei saaks. Välja saab paigaldada ilmastikukindlad kõlarid, mis kannatavad nii päikest, tuult kui vihma. Ja pidu õues ei pea enam vaikuses mööduma.

Ilmastikukindlaid kõlareid on mitmesuguseid – selliseid, mis püsivad terved ka lageda taeva all või räästaalused, mis kannatavad karmi temperatuurikõikumist ja suurt õhuniiskust.

Paigaldamisel maksab oma rõdul või terrassil ringi vaadata – kuhu kõlarid kõige paremini sobiksid ja kuidas olemasolevat olukorda arvestades need paigutada? Leidub nii süvistatavaid kui seinale või põrandale paigaldatavaid välikõlareid, seega ei pea oma maja fassaadi hakkama kõlarite järgi ümber tegema, vaid saab võtta just olukorrale vastavad mudelid. Mõnedel kõlaritel on laiendatud stereoefekt, seega ei ole ka külaliste asend helitekitajate suhtes alati väga oluline.

Õuekõlarite suurim kasu seisneb selles, et igale poole – saunamajja, terrassile, aianurka või grillinurka pole vaja hakata paigaldama eraldi võimendit ja resiiverit, vaid piisab kõlarikaablite vedamisest, mis tulevad kesksest muusikakeskusest. Tark muusikakeskus jagab helitekitajad tsoonideks ja kõlareid saab juhtida ka Sony või Bose äpiga – nii võib lasta muusikat samast muusikaseadmest valjemalt õues ja vaiksemalt toas. Mobiiliäpp aitab kõike juhtida tuppa minemata – üle WiFi toimivad juhtnupud mobiiliekraanilt sama hästi kui puldiga elutoas.

Sony paadikõlar XS-MP1621 – ideaalne ka terrassil

Sony nn paadikõlarid sobivad lisaks paadile ka aeda. Vahet ju pole, merel isegi satub helitekitaja karmimatesse oludesse kui rahulikus koduaias. Lausvihm võib sellistele kõlaritele probleemideta peale sadada ja ei juhtu midagi – ka külmumine ning suurem pakane ei tee midagi.

Sony XS-MP1621 kõlar on IPx5 klassi ilmastikukindlusega, mis tähendab, et kannatab veejugasid igast suunast (mitte küll väga tugevaid). Õues sellest tavaliselt piisab, vee alla muidugi minna ei tasu. Kuna tegemist on paadis kasutatava seadmega, siis saab lisada ka soolvee- ja UV-kindluse, mille tagab vastupidav polüpropüleenist korpus.

Kuigi välikõlaritest ei eeldata nii palju helikvaliteeti kui sisemistest, pigem on oluline vastupidavus ja paljude ostjate jaoks ka vali heli, siis XS-MP1621 peetakse ka kvaliteedilt keskklassi ületavaks, seega eriti järeleandmisi pole vaja teha ka helikvaliteedis.

Bose ilmastikukindlad kõlarid pakasesse ja suvekuumusse

Bose ilmastikukindlaid kõlareid leidub samuti erinevatesse oludesse: kui arvad, et -30 kuni +60 kraadi on piisav, siis sobib Bose 51, kui oled ettevaatlikum kliimamuutuste suhtes ja eeldad -40 kuni +70 kraadist temperatuurimuutust, siis sobivad Bose 151 ja Bose 251.

Bose 251 on ideaalne seinalekinnitatav kõlaripaar, mille saab paigutada nii kaugele, kui kõlarikaablid ulatuvad. Kuigi kõla-kast pole nii suur kui tubastes helitekitajates, on ilmakindel korpus spetsiaalselt disainitud mitmekambrilisena ning sellise kujuga, et ka bassid mõjule pääseksid.

Tavaliselt on õues stereoefekti saavutamine keerulisem kuulajate erinevates kohtades asumise tõttu, kuid nende kõlarite nn Articulated Array tehnoloogia (mitme elemendi paigutamine üksteise suhtes teatud nurga all ja muud akustilised lahendused) tagab stereoefekti väga laias ulatuses, seega ei pea just täpselt kahe kõlari suhtes keskel asuma.


Bose 151 on samuti seinale kinnitatav, pisut soodsam ja maailma üks populaarseimatest õuekõlaritest, mis kannatab muidugi ka soolast vett, udu ja pakast. Soolveetestis on tootja seda oma laborites katsetanud kuni 1200 tundi.

Bose 51 aga on hea paigutada näiteks terrassile või suuremale platsile. Tegemist on 360 kraadi ringkõlaritega, mis käivad põrandale või maapinnale ja taluvad -30 kuni +60 kraadist temperatuuri, vihma, lund, udu, päikest ja kuuma. Seda, et kõlarid ikka tõesti kaua vastu peavad, kinnitab garantii pikkus viis aastat.

Heli levib ümbrusse kõlarist, mille vastas asub koonusekujuline helipeegeldi. See suunabki heli igas suunas horisontaalselt laiali. Komposiitmaterjalist membraan tagab kvaliteetse heli ka ekstreemsetel temperatuuridel.

Erinevalt seinakõlaritest on see mudel rohelise korpusega mitte juhuslikult – nii sobib Bose 51 panna ka aia rohelusse, kasvõi lillepeenrasse või murule ja ei torka sealt liigselt silma.

Kui otsid head lahendust oma terrassile muusika saamiseks, siis leiad Sony Centerist selleks kogemustega ja asjatundliku nõu. Võta ühendust epood@miterassa.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.