Sony Centeri blogi

Müüt või tõde: pidev laadimine rikub telefoni aku?

Mobiiltelefoni võib laadida siis kui selleks on tahtmine ja loomulikult ka vajadus.Foto: Shutterstock

Üks levinumaid küsimusi telefonikasutajate hulgas puudutab akut. Ringi liigub vastakaid arvamusi selle kohta, kas pidev laadimine rikub akut või mitte. Selgitame välja, mis on tõde.

Pidev laadimine telefoni akut ei kahjusta. Enamik tootjaid lubab telefoni laadida täpselt nii, nagu ise soovite, olgu siis öösel või päeval, ajalist vahet pole. Tegelikult võib pidev laadimine paljudel juhtudel aku eluiga hoopis pikendada. Ainus mure, millele tasub tähelepanu pöörata, on see, kui telefon muutub aku laadimisel kuumaks.

Laadimine võib akut mõjutama hakata ainult väga ekstreemsetel tingimustel, näiteks kui hoida juhet taga 24 h ööpäevas ja nii terve aasta jooksul.

Tegelik probleem on kuumuses

Autojuhtidel on telefon tihti ühendatud autolaadija külge. Ka sel viisil laadimine ei kujuta telefonile mingit ohtu. Siiski on suvisel või päikesepaistelisel ajal hoopis üks teine oht, mida ei osata teadvustada – liigne kuumus.

Kui telefon on näiteks auto esiklaasi küljes hoidikus ja päike paistab pikalt peale, võib see hakata telefonile halvasti mõjuma. Eriti kui telefon kasutab rohkem energiat, näiteks kaardirakenduse jooksutamiseks ja muusika edastamiseks samaaegselt.

Selle vältimiseks tuleks valida telefonihoidik, mille saab kinnitada auto ventilatsiooniavade külge: sealt puhuv õhk jahutab telefoni pidevalt, hoides ära ka ülekuumenemise.

Üle 100 protsendi laadimine kahjustab akut ühel ootamatul põhjusel

Paljudel inimestel on kombeks laadida telefoni öösiti, jättes selle kuni hommikuni laadijasse. Sellisel juhul pole ohtu, et aku saaks üle laaditud. Nimelt katkestab nõrklaadimise mehhanism laadimise pärast seda, kui aku on 100% täis, ja hakkab uuesti laadima alles siis, kui aku tühjemaks saab, kirjutab Wired

Probleem tekib sellest, kui hoida laetuse taset 100 protsendi peal – teatud määral see koormab akut. See pole küll hea, kuid akutootja on aku piirangud määranud, nii et see ei tohiks olla kahjulik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.