Sony Centeri blogi

Neli on parem kui üks: Sony tutvustas uut kodukinokomplekti, mis tekitab 360-kraadise ruumilise heli

Sony äsja avalikkuse ette jõudnud kõlarikomplekt HT-A9 koosneb neljast ühesugusest kõlarist ja juhtmoodulist, mis on hea lahendus neile, kes ei taha kodus ribakõlarit teleri ees kasutada või keerulist kõlarisüsteemi paigaldada. Neli eraldi toanurkades asuvat heliallikat nimelt tekitavad hoopis ruumilisema filmi sisse mineku efekti, toetades Sony 360 Spatial Sound Mapping´ut ehk 360-kraadist ruumilise heli kohanduvat süsteemi.

Kõlarite juurde pole eraldi vaja ka helijuhtmeid vedada, sest heliedastus on üle juhtmevaba võrgu. Toidet on siiski vaja.

Lisaks filmivaatamisele sobivad need kõlarid hästi mängimiseks 4K või 8K ekraanidel. Pilt ja heli püsivad sünkroonis HDMI ühendust läbi keskse juhtseadme lastes (eARC väljundiga) ning juhtimine on kõige mugavam Sony Bravia teleritega, mille uusimatel mudelitel on heli seadistamiseks eraldi nupud. Samuti saab Sony Bravia teleri enda kõlareid kasutada helisüsteemi esikõlaritena.

Ühendusteks on palju erinevaid võimalusi. Kodukinokomplekti saab kasutada nii tavalise lisaseadmena telerile või projektorile kui ka nutiseadmetest muusika mahamängimiseks või otse üle interneti striimimiseks arvutite-telefonide vahenduseta. Komplekt toetab Bluetoothi, WiFi üendust, Chromecasti, Spotify Connecti ja Apple AirPlay 2 striimiteenust.

Neljale kõlarile saab veel juurde lisada ka Subwooferi ehk bassikõlari, mis tuleb lisaks hankida ja komplekti ei kuulu.

Igas kõlaris on kolm kõlarielementi. Ülemine on suunatud veidi üles ja kiirgab heli ruumi ülemisse osasse, teised kaks kõlarielementi on pühendunud keskmistele ja kõrgematele sagedustele ja kiirgavad heli otse ette. Hääljuhtimiseks on igal kõlaril ka sisseehitatud mikrofonid.

360 Spatial Sound Mapping aitab luua panoraamse heli, kõlarite asetuse järgi pannakse paika horisont ja 360-kraadise heli allikad paigutatakse kuulaja suhtes täpselt sinna, kus need algselt olid või kuhu heli salvestaja on need ise määranud. Nii tekivad kuulaja jaoks mitmed lisakõlarid ehk nii-öelda fantoomkõlarid, mis kostavad nendest punktidest, kuhu toas heliallikaid paigutatud polegi. Kokku on selliseid fantoomkõlareid kuni 12. Raske oleks sellist süsteemi koju füüsiliselt ära paigutada, kui peaks kõik 12 lisakõlarit (7.1.4 kanaliga) kuhugi ühendama.

Kõlarid töötavad ka virtuaalse assistendi jaoks häälkäsklusi vastu võttes, kuna on varustatud mikrofonidega.

Sony uus kõlarikomplekt on müügile saabumas selle aasta septembris-oktoobris ja hakkab maksma ca 1525 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.