Põhjalik õpetus, kust ja kuidas Androidi-äpid oma nutitelerisse saada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
screenshot_20170120-014436.png

Nagu eelmises blogiloos rääkisime, on Androidiga nutiteleri oluliseks eeliseks see, et äppe ehk kasulikke rakendusi on palju ja nende arv kasvab väga kiiresti. Tegemist on ikkagi maailma populaarseima mobiiliplatvormiga ja arendajatel on lihtsam oma juba valmis tehtud tarkvara ka teleri jaoks kohendada, mitte lausa uut tegema hakata.

Sellepärast on ka Androidi-äppe nutitelerile juba üsna palju. Neid saab paigaldada mitut moodi, kuid kõige lihtsam ja ka kõige turvalisem on loomulikult Google´i enda pood – Google Play Store.

Selle leiab nutiteleri põhimenüüst lihtsalt üles: vali puldilt Home ja kerid natuke allapoole, kuni vastav ikoon nähtavale ilmub.

Google Play Store – kõige turvalisem ja rikkalikum koht

Android TV äpipood kannab sama nime nagu telefonidele ja tahvlitele mõeldud äpipood ja ka kasutamine on väga sarnane. Esialgu kuvatakse teemade kaupa populaarsemad äpid (esiletõstetud, meelelahutus, enimmüüdud, populaarseimad jne), kuid muidugi saab neid ka nime järgi otsida. Ja seda võib teha kahte moodi.

Kuna teleril on pult, siis teksti sisestamine on ebamugav (kui just teleka taha klaviatuuri ei ühenda). Veel mugavam on otsida häälkäsklusega. See variant ongi otsingus vaikimisi olemas, tuleb vaid otsingukasti minna ja selgelt hääldada äpi nimi inglise keeles. Enamus äppe on ju niikuinii ingliskeelse nimega, nii et tavaliselt probleeme ei teki.

Samas on võimalik otsida ka ekraaniklaviatuurilt ükshaaval tähti valides. Selleks peab otsiaknas vajutama puldil noolt paremale. Avaneb ekraaniklaviatuur, millel puldi navigatsiooninuppudega vasakule-paremale ja üles-alla saab liikud ning OK nupuga tähti välja valida. Aeganõudvam, kuid täheklaviatuurita puldiga muudmoodi ei saagi.

Kui see tundub liiga tüütu, võta mõni tavaline USB-ühendusega arvutiklaviatuur. Diivanilt on kõige mugavam muidugi traadita klaviatuuri kasutada – enamus Bluetoothiga klaviatuure peaksid töötama.

Kui otsingust sobiv äpp leitud, tuleb see installida samamoodi, nagu Androidiga telefonis. Installitud äpp ilmub telekas olevate rakenduste nimekirja ja ongi kasutamiseks valmis.

Androidiäpi installimine eraldi failist

Kui mingil põhjusel sobivat äppi Google Play Store´is pole, on Android TV-l võimalus installida see ka failist, mille laiendiks on APK. Need failid peavad olema pärit usaldusväärsest kohast, sest APK-failid võivad sisaldada ka viiruseid (esimesed viirusejuhtumid, mis nakatasid telereid, on juba toimunud) ja rakendus peab kindlasti olema mõeldud Android TV-le, muidu see ei tööta.

Selleks, et näiteks USB pulgalt äpp telekasse installida, on vaja veel üht äppi – ES File Explorerit. See on samasugune File Explorer ehk failihaldur nagu arvutiski, ainult nutitelerile. Rakenduse leiab Google Play Store´ist.

Kui ES File Explorer on olemas, peab teleka Androidiseadetest lubama tundmatut päritolu failide installimise, sest vaikimisi on see turvalisuse kaalutlustel ära keelatud.

Lubada menüüst Settings > Security and Restrictions. Eestikeelses teleris leiad sama asja Seaded > Isiklik > Turvalisus ja piirangud ning valida Tundmatud Allikad – Sees.

Järgmisena tuleb APK-laiendiga fail hankida. Nagu enne öeldud, ei maksa seda teha kahtlastest tundmatutest kohtadest, vaid usaldusväärsetest allikatest. Üks selline on näiteks APKMirror – http://www.apkmirror.com. Sealt saab arvutisse alla laadida vajaliku faili ja tõsta selle näiteks mälupulgale.

Ühenda mälupulk teleritaha ja vali FS File Exploreriga sealt soovitud fail. Enne küsitakse veel üle, kas tõesti tahad installida välisest allikast Androidi rakendust ja kui ümber pole mõelnud, vajuta nõustumise nuppu ning uus äpp ongi kasutatav.

Kuidas veel telekale äppe saab laadida?

Alati ei pruugi mälupulgalt APK-faile kätte saada ühilduvusprobleemide tõttu. Sel juhul aitab mõni levinud pilveteenus. Lae oma APK-fail näiteks Google Drive´i, Dropboxi või Onedrive´ile. Nüüd mine ES File Exploreriga vasakust veerust pilveteenuste valikusse (Network > Cloud) ja vali sobiv teenus. Siis on vaja sellesse oma kasutajanime ja salasõnaga sisse logida ning installimiseks klõpsata õiges kataloogis õigel APK-failil ja valida “Install”.

Paar kohta, kust Android TV äppe otsida

Kui Google Play Store ei suutnud pakkuda seda, mida tahtsid, tuleb pöörduda alternatiivsete allalaadimissaitide poole. Paar saiti, mis pole küll nii põhjalikult kontrollitud, kuid siiski piisavalt tuntud, et võiks usaldada, on järgmised.

APKMirror – www.apkmirror.com

Entertainmentbox – www.entertainmentbox.com/official-android-apps-smart-tv-boxes-apps-movie…

Veelkord peab aga hoiatama, et ise APK-failide allalaadimine ja telerisse paigaldamine on seotud riskidega: lisaks sellele, et fail võib olla viiruste suhtes kontrollimata või ei ühildu hästi telekaga, võib see olla ka mõne tasulise rakenduse tasuta allalaadimiseks tehtud versioon, mis omakorda võib rikkuda autoriõigusi. Seega peab allalaadimisel kolmekordselt ettevaatlik olema.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.