Sony Centeri blogi

Proff soovitab: milliste kaamera seadetega pildistada sügisvärve?

Praegu on veel viimane võimalus pildile saada kirkaid sügisvärve, enne kui ilmad külmemaks pööravad ja lehed maha varisevad. Fotograaf George Ilstrup soovitab Alpha Universe´is, milliseid seadeid peaks kaameral kasutama, et sügispildid kõige värvikamad tuleksid.

George Ilstrup kasutab oma põhikaamerana Sony α7R II, millel on tavaliselt ees Sony 16-35mm f/4 objektiiv. Tegemist on universaalse optikaga, mida saab kasutada maastikufotosid tehes väga paljudes olukordades lainurgast lähivõteteni. Kuid välja minnes on tal veel kaasas ka Sony 24-70mm f/2.8 GM objektiiv, mis annab palju juurde siis, kui on vaja pildistada rohkem detaile. Mõnikord kasutab ta ka Sony 70-200mm f/4 objektiivi, mis katab telefoto vahemiku ja lubab sügisel saada pildile kaugemaid objekte.

Millised kaamera seaded toovad värvid esile?

Fotograaf kasutab sügisel ja ka muul ajal peamiselt ava vahemikus f/5.6 kuni f/10 ehk ava on üsna suur. Samal ajal proovib ta ISO tundlikkust hoida nii madalal, kui võimalik. Need kaks seadet nõuavad rohkem valgust või äärmisel juhul statiivi, et pikema säriga pilt liiga ebateravaks ei läheks. Kui valgust on ikkagi liiga vähe, siis võib Sony hübriidkaamerate puhul usaldada ka kõrgemat ISO tundlikkust, mis on üsna müravaba ja annab häid tulemusi.

Siiski proovib George Ilstrup nii palju kui vähegi võimalik kolmjalata hakkama saada, kui loodusesse läheb. Enamus pilte peavad saama tehtud käest.

Sony α7R II on väga korraliku stabilisaatoriga kaamera, mis annab võimaluse pikemate säriaegadega ilma statiivita katsetada. Kui on hea käsi, siis saab kaamera stabilisaatoriga kaasa aidates teravaid pilte ka pikema säriga.

Kui tahad sügisel pildile saada näiteks voolavat vett ja veetilku, tuleb kasutada lühikest säriaega. George Ilstrup soovitab selliste võtete jaoks proovida 1/1250 sekundi pikkust säri, mis jätab pritsmed ja lained üliteravaks.

Järeltöötlus on oluline

Kuigi kaamera võib olla väga hea ja ka tabatud pildihetk ideaalne, võib veelgi parema tulemuse jaoks vaja minna järeltöötlust. Selleks peaks oma fotod üles võtma RAW formaadis, mis jätab pildifaili pakkimata kujul võimalikult palju infot valguse kohta. Mida rohkem on RAW failis värve ja detaile, seda paremad on võimalused fotost välja meelitada veelgi enam emotsioone.

Sügisvärvide puhul ongi oluline rõhutada värve – need võivad olla tavalisest loodusfotost kirkamad, sest värvilised lehed pakuvadki eredamaid või lausa neoonseid toone. Üle pingutada siiski ei maksaks.

Kus Eestis pildistada?

Kuigi George Ilstrup pildistab oma värvilised sügispildid USAs Minnesotas, ei pea me sellepärast veel sarnaste vaadete pärast kuhugi reisima, mis on praegu keeruline. Oleme samamoodi põhjapoolkeral, kus sügis on praegu väga värviline. Juba mõnetunnise väljasõidu kaugusel on kõik Eesti ilusaimad sügismaastikud.

Näiteks võib praegu leida värve vanadest mõisaparkidest Keila-Joal või Lahemaa mõisates, ka metsad ja rabad on hetkel ilusad – Kõrvemaal, Alam-Pedjal, Eesti põhjaranniku panga all või Karula rahvuspargis lõunapiiril.

Vaata George Ilstrupi soovitusi sügispildistamiseks siit. Sony α7R II kaamera ja selle juurde käivad objektiivid saad osta Sony Centerist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.