Proovisime järgi, kas teleri kasutamine arvutikuvarina on hea odav nipp või on sellel miinuseid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ilmselt ei hakka keegi oma arvutile ostma 4K-telerit ainsaks kuvariks. Kui aga peaks seda mõnikord vaja minema, siis iseenesest ju on 4K-teler nagu iga teinegi ekraan, millel palju piksleid ja korralik resolutsioon. Seega, miks mitte proovida seda ka arvutiekraanina?

Esimene küsimus teleriga töötamisel on, kuidas seda arvutiga ühendada. Siin pole mingit raketiteadust vaja. Igal vähegi uuemal arvutil on olemas HDMI-pesa. Kui pole seda suurt, traditsioonilist HDMI-ühendust, siis vajatakse üleminekut näiteks micro-HDMI pesast tavalise peale. Vastavad adapterid ja kaablid on elektroonikapoodides saadaval (näiteks siin).

Kui aga arvutil on vaid vana VGA-pesa, siis tuleb arvestada kehvema ja udusema pildiga, sest tegemist on analoogsignaalitehnoloogiaga. Arvutis teisendatakse digisignaal analoogseks, edastatakse üle VGA-kaabli ja siis teisendatakse tagasi digisignaaliks, mõlemal teisendamisel läheb aga kvaliteedis palju kaduma. Selle lahenduse puhul ei piisa enam lihtsast adapterist, vaid vaja läheb spetsiaalset VGA-HDMI konverterit.

Kuvari ja teleri erinevustest

Kui otsida tavalisest poest arvutikuvareid, siis nende diagonaalipikkus kipub lõppema 27 tolli, kallimate kuvarite puhul 32 tolli juures. Spetsiaalseid väga kalleid profikuvareid on saada muidugi ka üle 40-tollise ekraani-diagonaaliga.

Juba Full HD resolutsiooniga on poole meetri kauguselt ekraani vaadates liiga suure paneeli puhul punktitihedus hõredavõitu. Telerit vaatame me pisut kaugemalt kui arvutiekraani.

Kui võtta rohkem kui 40-tollise diagonaaliga nutiteler ning laotada sinna peale laiali sama punktihulk, mis väiksemast arvutimonitorist vaadates, muutub graafika ja tekstisümbolid karvasemaks kui harjunud oleme. Kui aga Full HD asemel on 4K-ekraan, on tulemus üsna hästi vaadatav ka lähedalt.

Arvuti graafikakaart peaks toetama siis 4K-resolutsiooni ehk 3840 x 2160 pikslist pilti, mis on 4K-teleri jaoks ideaalne. Seadistada saab seda resolutsiooni Windowsis parema hiireklõpsuga töölaual ja valides kuvasätted. Mac-is käib see Apple’i menüüst “System Preferences” ja “Display” alt.

Siin on üks lähivaade tekstist 4K-teleri ekraanil:

Pilt on veidi karvasem, kui heal arvutikuvaril, aga täiesti mõistliku kvaliteediga ja loetav. Kuigi teler pole mõeldud arvutipilti üliväikese viitega kuvama, on uuematel 4K-teleritel ka viide üsna väike, mis tavakasutajat palju ei häiri. Üle HDMI-kaabli pole arvutiga tööd tehes viide häiriv. Häirivamaks muutub see siis, kui mängida graafilisi mänge või ühendada arvuti 4K-nutiteleriga juhtmevabalt.

Teleriga kaasneb üks väike füüsiline ebamugavus: pikemat aega suure ekraani ees tööd tehes väsitab see silmi, sest pilt hõivab suure osa vaateväljast ja pilku peab suunama vasakule-paremale ja üles-alla hoopis rohkem.

Teleri juhtmevaba ühendamine arvutiga

Nutiteleri saab arvutiga ühendada ka juhtmevabalt. Uuemad sülearvutid toetavad juhtmevaba ekraanipildi edastamise tehnoloogiat. Selleks on Windowsis näiteks Tegevuskeskuse menüüs valik “Projitseeri” (tuleb ette ka klaviatuurikombinatsiooniga Windows + P), kust leiab juhtmevaba ekraani ühendamise võimaluse. Mõlemad, nii arvuti kui teler peavad asuma samas WiFi-võrgus.

Juhtmevaba ühendus on aeglasem, kuid videoid ja veebi saab ka kiiremini jagada: Android TV toetab Chrome’i brauserilisa Chromecast, mis edastab veebilehtede pilti telerisse otse ilma arvuti vahenduseta Internetist ning samamoodi saab ka YouTube’i- ja Facebooki-videoid vaadata. YouTube’is (ja ka mujal videomängijates) on videoakna allservas vastav nupp (tähistatud punase ringiga):

Mille jaoks on teleri kuvarina kasutamine parim lahendus?

Plussiks 4K-teleri arvutiekraanina kasutamisel on suurem pilt, rohkem asju saab korraga ekraanile tuua ja parem helikvaliteet. Miinuseks aga kehvem pildikvaliteet tekstiga töötamisel ja pisut aeglasem reageerimine, kui arvutikuvaritel.

Hoopis kasulikum on nutiteleri ekraan aga võtta kasutusele arvuti lisaekraanina (dubleerimise asemel laiendusena). Pole mõtet hiiglasuurelt ekraanilt teksti ja tabeleid vaadata, hoopis mõnusam on suurelt ekraanilt vaadata näiteks videoid, kuvada graafikuid, kerida sotsiaalvõrkude lehekülgi ja vaadata pilte, jaotades tegevusi kahe ekraani vahel.

Enamusel arvutiplatvormidel on mitme ekraani tugi olemas. Seega – kasuta mõnikord nutitelerit hea suure lisaekraanina, aga mitte põhiekraanina Exceli või Wordi jaoks. Piltide, videote, presentatsioonide ja sotsiaalmeedia lisaekraanina on suur teler parim. See teeb arvuti kasutamise veelgi mugavamaks.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.