Ribakõlar ehk soundbar – millist valida?

Ribakõlarite ehk soundbar´ide tuleku põhjus oli alguses üsna lihtne: telerid ei suutnud kuigi head heli oma väikestest heliallikatest tekitada ning vaja oli kompaktseid, mitte väga palju ruumi võtvaid lisakõlareid. Nüüd on ribakõlaritel ka palju muid ülesandeid. Muuhulgas võivad need asendada isegi muusikakeskust, kui vaja.

Küsimusi ribakõlarite valimisel on aga mitmeid. Kuhu need paigutada? Milliseid võtta? Kas igale telerile sobib spetsiaalselt just sellele suurusele mõeldud soundbar? Siin on lühike juhend, kuidas omale õige ribakõlar valida koos näidetega Sony tootevalikust.

Kui suur ribakõlar on teleri jaoks paras?

Kuigi enamasti sobib iga ribakõlar igasuguse teleriga, mängib õige suuruse valikul tähtsat rolli esteetika. Ideaalne oleks sama pikk ribakõlar, kui teleriekraan. Seda on aga raske saavutada, sest ribakõlareid ei toodeta iga telerisuuruse jaoks.

Sony 2.1 soundbar sisseehitatud subwooferiga.

Järgmisena tasub vaadata, et ribakõlar ei oleks telerist laiem. Kui kasutad näiteks 32-tollist telerit (näiteks Sony Bravia KDL-32WE615), siis selle päris lühikese külje jaoks sobib pisim Sony ribakõlar HT-SF200 koos sisseehitatud subwoofer´iga. Ribakõlari laius on 58 cm, 32-tollise teleri laius aga 73 cm. Seega on kõlar ekraanist natuke väiksem, mis sobib täiesti.

Praegu populaarse 65-tollise ekraaniga mudeli, näiteks KD-65XF7005 laius on juba 146 cm, mille puhul võib valida ükskõik kui laia ribakõlari. Enamus mudeleid on 90 cm laiused, kuid eraldi bassikõlariga ja võimsam HT-ZF9 on täpselt meetri laiune ja sobib suurema ekraaniga hästi.

Kuhu see panna, kas lauale või seinale?

Ribakõlari paigutusele on üks oluline nõue – see peaks asuma nii, et kristallselge heli tuleks täpselt sellest kohast, kust see peaks tulema ehk ekraani suunast. Kui inimesed ekraanil räägivad, eeldab iga vaataja, et heli tuleb rääkijate suust. Seega ei saa ribakõlar juhul, kui see telekaga ühendatakse, asuda mujal kui ekraani all.

Sony 2.1 soundbar HT-CT390.

Iseküsimus on, kas paigutada see ekraani ette lauale või kinnitada seinale. See omakorda sõltub teleri enda paigutusest. Kui ekraan on seinal, tundub loogiline ka kõlar seinale panna, mille jaoks leiad spetsiaalsed seinakinnitused, mis aitavad juhtmete sisseviike peita. Kui aga lauale, siis peaks olema ribakõlar piisavalt madal, et ekraani alumist serva mitte varjata. Väga madala jalaga telerimudelitele või kui tahad, et kõlar eriti palju silma ei paistaks, sobib Sony mudel HT-CT390, millel on kõrgust vaid 5,2 cm. Samas on võimsust koos eraldi asuva juhtmevaba bassikõlariga ikka piisavalt – kokku 300 W.

Bass koos või eraldi?

Ehkki paljudel ribakõlaritel on ka bass sisse ehitatud, maksab tõeliselt mahlakate ja võimsate bassihelide esitamiseks valida komplekt, kus bassikõlar on eraldi.

Sony 3.1 Dolby Atmos soundbar HT-ZF9.

Samas võib väiksemas toas olla soundbar´ist endast abi piisavalt, et bassid esile tuua. Näiteks HT-SF200 on hea kompaktne lahendus sisseehitatud subwoofer´iga, HT-ZF9 aga pakub 400 W võimsust ning lisaks võib ribakõlarile ja bassikõlarile juurde lisada ka juhtmevabad tagumised kõlarid ZA-Z9R ruumiliseks Surround efektiks.

2, 3 või 5 kanalit?

Kui mängu tuleb rohkem kanaleid, siis läheb vaja ka enam kõlareid.

Ribakõlar koos bassikõlariga on 2.1 kanaliga kõlarisüsteem – kõlaripaarile soundbar´i sees on lisaks eraldi bassikõlar ehk subwoofer, mis kokku annabki 2 + 1 ehk 2.1 kanaliga kõlarisüsteemi.

Kui aga juurde on märgitud 3.1 kanalit, siis tähendab see, et esindatud on vasak, parem ja keskmine kõlar ning lisaks bass. 5.1 on Surround Sound ehk esimesele kolmele lisaks leiduvad ka kahe tagumise kanali jaoks kõlarid, mis tekitavad 360-kraadise helipildi kuulaja ümber. Kuna soundbar´i omapäraks on kõigi kanalite kõlarielementide mahutamine ühte ribakõlari korpusse, siis tekitatakse ruumiline heli kõlareid vastavalt suunates. Tagant ja külgedelt tuleva heli jaoks peegeldavad tagumiste kanalite kõlarid heli seintelt ja laest.

7.1.2 kanaliga Dolby Atmos kõlarikomplekt aga sisaldab seitset esi- ja tagakõlarit, üht bassi ja kahte n-ö laekõlarit, mis suunavad heli lakke. Sony Sony 7.1.2 Dolby Atmos ongi selline, pakkudes ruumilist heli vastavalt suunatud kõlarielementidega.

Ühendused: HDMI, optilise kaabliga või juhtmevabalt?

Kõige levinum on ühendada ribakõlar teleriga HDMI kaabli abil, millega saabunud signaalist oskab soundbar heli välja võtta. HDMI-ga on viide väike ja pilt koos heliga püsivad sünkroonis. Muidugi saab ka ühendada heli optilise kaabliga, mis tagab samuti üliväikese viite.

Sony 2.0 soundbar HT-SF150

Kolmas võimalus on kõikvõimalikud juhtmevabad lahendused: WiFi ja Bluetooth näiteks. Neid on vaja ribakõlari muusikakeskusena kasutamisel. Nutiseadmetest – tahvlitest, telefonidest või arvutitest saab striimida heli üle õhu ribakõlarisse ja paljud kasutavadki seda koduse mugava muusikakeskusena. Bluetooth-ühendus on olemas paljudel odavamatel kõlaritel, näiteks Sony 2.0 Soundbaril.

Millega juhtida telerit ja heli?

Soundbar´id on varustatud infrapunaliidesega, et oleks võimalik telekapuldiga heli juhtida. Kõlarit saab õpetatada reageerima mistahes teleripuldile ja eraldi seadet pole vaja. Kuid on ka eraldi puldid heli jaoks.

Vaata kõiki Sony soundbar´e siit. Sony toodete suurim valik on müügil Sony Centeri esindustes või e-poes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.