SD-kaartide kiirused: kõik, mida pead teadma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui osta uus kaamera, telefon või muu vidin, siis on üsna suur tõenäosus, et sinna sisse saab panna mälukaardi. Mälukaardid võivad küll pealtnäha olla väga sarnased, kuid tegelikkuses on erinevus nende vahel hiiglaslik. Lisaks silmnähtavale suuruse vahele on kaartide erinevuseks ka nende kiirus. Seega tasub enne mälukaardi ostmist teada, millised on kaartide kiiruste erinevused ning miks see sind huvitama peaks.

Nii nagu pea iga salvestusseadmega, saab mälukaartide puhul vahet teha kahel erineval kiirusel: lugemiskiirusel ning kirjutamiskiirusel.

Kiirus 1: kui kiiresti andmed kaardilt kätte saab?

Lugemiskiirus tähistab seda, kui kiirelt saab andmed mälukaardilt kätte, kui selle näiteks arvutiga ühendad ja hakkad sinna pilte ümber tõstma. Lugemiskiiruste puhul on asi üsna lihtne: mida suurem see on, seda parem asi on, kuid midagi ei juhtu ka siis, kui kiirus on mõnevõrra aeglasem. Ainus mis lugemiskiiruse puhul muutub on see, kui kiirelt andmed kätte saab ehk suuresti on tegevust mugavusnäitajaga.

Lugemiskiirus on pea alati mälukaardi peal välja toodud, seega tasub seda ostma minnes uurida ning kui valik langeb kahe teistes aspektides samaväärse seadme vahele, siis vali kiirema lugemiskiirusega mälukaart.

Kiirus 2: kas saad oma kaamerast maksimumi või ei

Asjad lähevad keerulisemaks aga kirjutamiskiiruste juures. Kirjutamiskiirus tähistab seda, kui kiirelt saab andmeid mälukaardile salvestada. Näiteks tähistab see seda, kui kiirelt pilte ning videot saab salvestada. Mida suurem on kirjutamiskiirus, seda kiiremini suudab kaamera jäädvustatud foto või video mälukaardile liigutada. Kui kiirus on piisav, siis probleeme ei ole, kui aga mälukaardi kirjutamiskiirus on kaamera jaoks liialt aeglane, siis mõjutab see negatiivselt kasutskogemust: pilte ei saa piisavalt kiiresti teha, videot ei saa hea kvaliteediga salvestada ning teatud juhtudel võivad salvestamisel tekkida defektid ehk failid muutuvad kasutamatuks.

Õnneks on aga sarnaselt lugemiskiirusele võimalik kirjutamiskiiruse informatsioon leida mälukaardi pealt, kui tead, mida otsida. Selleks, et mälukaardi esiküljele kirjutatud infot ära tunda, tasuks teada, et kiirused on jagatud klassidesse ning tavakasutaja vaatepunktist on olulised kaks erinevat klassisüsteemi: üheks nendeks on klassinumber ning teiseks UHS-number.

Mõlemad klassisüsteemid annavad infot sellest, kui kiirelt on võimalik andmeid SD-kaardile jäädvustada.

Klassinumber: mida suurem, seda parem

Tavaline numbriline klassisüsteem koosneb lihtsalt ühest numbrist, mis on märgitud mälukaardi etiketile. Minimaalne klassinumber on 2, kõige kõrgem aga 10. Number tähistab seda, mitu megabaiti sekundis suudab kaart minimaalselt andmeid talletada ehk kui kaardil on number 6, siis see tähendab, et vaatamata olukorrast saab kaardile andmeid jäädvustada kiirusel 6 megabaiti sekundis. On võimalik, et mõningatel hetkedel saab andmeid kiiremini talletada, kuid seda tootja alati lubada ei saa.

Teine numbrisüsteem on aga UHS-numbrisüsteem, mis tähistab juba suuremaid kiiruseid. Selles klassisüsteemis on valikuid kaks: U-tähe sees olev number 1 või number 3. U1 tähendab, et kaardile saab andmeid kirjutada vähemalt kiirusega 10 megabaiti sekundis, kuid enamikel juhtudel on tegelik kiirus suurem. U3 tähendab aga seda, et minimaalne kirjutamiskiirus on 30 megabaiti sekundis.

Selleks, et saada täpselt teada mälukaardi võimekusest, tuleks uurida tootjapoolseid andmeid, kuid mälukaardil olevate märgendite järgi on võimalik saada vähemalt üldine pilt. Samuti tasub uurida ka selle seadme võimekust, kuhu mälukaardi sisestad. Võib juhtuda, et seade ei suudagi nii kiirelt andmeid mälukaardile edastada, kui kaart neid vastu suudab võtta, seega võib olla mõistlik osta aeglasem ent odavam mälukaart.

Millist kaarti vaja läheb?

Erinevad mälukaartide kiirused on mõeldud erinevate toimingute jaoks, seega on mõistlik enne mälukaardi soetamist otsustada, mille jaoks kaarti kasutatakse.

Üldlevinud soovitused on aga järgmised: kategooria-2 kaardid on tänapäeval juba liialt aeglased ning nende ostmine ei ole soovitatud. Kategooria-4 ning kategooria-6 kaardid on sobilikud HD-video salvestamiseks ning fotode jäädvustamiseks. Kategooria-10 kaardid on sobilikud kõrgtasemeliste piltide jäädvustamiseks ning kvaliteetse HD-video salvestamiseks.

4K-video jäädvustamiseks soovitatakse harilikult kasutada vähemalt U1 mälukaarti, kuid enne seadme ostmist on soovitav uurida tootja soovitusi selle kohta, mis klassi mälukaarti parima tulemuse saavutamiseks kasutada.

Vaata suurt valikut mälukaarte siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.