Sony Centeri blogi

Sony 360 Reality Audio: unusta stereo, kuula muusikat 3D-s!

Stereokõlarite revolutsioon eelmisel sajandil aitas kuulajatel end kontserdisaalis tunda: otse nende ees laotus lahti lava, kus vasakul oli bassimees, keskel trummar ja solist ning paremal veel üks kidramees. Aga mis kostab külgedelt ja tagant? Sellest kahe kõlari või kõrvaklapiga aimu ei saanud. Nüüd saab.

Sony 360 Reality Audio on lühidalt ruumiline 3D heli ainult kahest heliallikast – terve rea surround sound kõlareid asendavad kaks heliallikat ja heli ruumilisus saadakse spetsiaalse heliformaadiga. Kõlab ulmeliselt.

Sel aastal CES-il tutvustatud uus heliformaat on kohe kasutatav. Sa ei pea selleks uusi seadmeid ostma (ehkki on juba tooteid, mis eriti hästi kohanduvad uue formaadiga). Pead vaid leidma sobiva muusika või striiminguteenuse, mis seda toetab.

Sony 360 Reality Audio vajab nimelt helisalvestust, millel on olemas 360 kraadi ulatuses ruumiline info, kus punktis erinevad heliallikad asuvad. Need ei pea olema nagu stereosalvestusel ühel joonel vasakust kõlarist paremani, vaid asukoht on määratud sfääril, mis kuulajat ümbritseb. Sinna kuuluvad ka heliallikad ees üleval, taga all, kõrval, keskel ning muidugi ka vasakul ja paremal.

Uus Sony formaat kasutab MPEG-H 3D Audio standardit, mis toetab kokku 64 helikanalit ja on optimeeritud striiminguteenustele.

Kuidas kuulata?

Nagu öeldud, kõlbavad kuulamiseks peaaegu kõik kõrvaklapid, sealhulgas kõik Sony kõrvaklapid. Lisaks on vaja mobiiliäppi, mis mängib 360 Reality Audiot toetavat striiminguteenust – Deezer, Tidal ja nugs.net näiteks sobivad. Siis peab leidma ka muusika, mis on vastavas formaadis. Kõige parem on kuulata Live kontserte, sest seal toimub midagi ka kuulaja ümber, mitte ainult stuudiomikrofonide ees. Aga loomulikult võivad ka stuudios salvestatud lood olla seadistatud nii, et heliallikad paigutatakse sfääri sees igas suunas laiali.

Eraldi kõlarite osas, mis vastavat formaadi otse riistvaraliselt toetaksid, tuleb veel veidi oodata, kuni ilmuvad vastava dekoodriga seadmed. Esimesed on juba väljas, kuid valik täieneb peagi oluliselt.

Kuidas Sony 360 Reality Audio täpsemalt toimib ja kuidas kostab, saad vaadata järgmisest videost.

Sony kõrvaklappide, kõlarite ning kõigi muude toodete parima valiku leiad Sony Centeri poodidest või e-poest.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.