Sony “ekraanide kuningas” AF9 näitab pildikvaliteeti, mida pole enne nähtud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Hiljuti Sony Centerisse müügile saabunud Sony uued tippkvaliteediga nutitelerid AF9 on saanud väljateenitult paljudelt tehnoloogiaportaalidelt maksimumhinded. Kuigi eelmine mudel AF8 pole ka juba teab mis vana ning seadis samuti kvaliteedilati kõrgemale kui kunagi varem, pakub AF9 juba sellise kvaliteediga pilti, mis on veelgi täpsemini võrreldav inimsilma poolt päris maailmas tajutavaga.

Sony AF9 on OLEDekraaniga ja kasutab uue põlvkonna pildiprotsessorit X1 Ultimate. See viib koduse ekraani samale tasemele, nagu praegused tipptasemel profiklassi monitorid filmistuudiotes.

See ongi tegelikult ainus ja kõige mõistlikum võimalus tuua filmi tarbijateni täpselt seesama pilt, mida näeb režissõõr ja teised filmitegijad. Mingit pildimoonutust enam pole, kõik antakse edasi täpselt selliselt, nagu pildi loojad on saavutada tahtnud.

Pildiprotsessor X1 Ultimate analüüsib jooksvalt videopilti tunneb ära, mida näidatakse, seadistades vastavalt ekraani. See aitab kaasa ka HDR-i ehk väga suure dünaamilise ulatusega videopildi paremale esitusel: iga eristatav liikuv objekt töödeldakse eraldi ning antakse üldisele vaatele veel parem sügavus, täpne tekstuur ja ülirealistlikud värvid.

Sonyl on filmitootjate vajadustele vastavat ekraani lihtne ka kodutarbijale pakkuda, sest teleritootmises tehakse koostööd Sony Pictures Entertainment´iga, kus valmib suur hulk uuema aja kassahitte. Sony teleril on eraldi seadistus ka populaarsele striiminguteenusele Netflix, mille jaoks on välja töötatud eelhäälestus nimega “Netflix Calibrated Mode” (Netflixi jaoks kalibreeritud). Seega kui vaatad Netflixist filme, siis ka sealt tuleb ekraanile just see pilt, mida filmi- või seriaalitootjad on plaaninud.

Kodusel teleril on nüüd lemas ka kalibreerimistarkvara CalMAN tugi. Selle toega saab oma ekraani kalibreerida samade vahenditega, millega töötatakse filmistuudios. CalMAN aitab pildikvaliteeti hoida ka pikema aja jooksul, mis tähendab, et ekraani kvaliteet ei halvene aastate jooksul.

AF9 kasutab pildi parandamiseks veel tehnoloogiat, mida nimetatakse Pixel Contrast Booster´iks – see on Sony enda OLED paneeli juhtimise lahendus, mis suurendab pildi dünaamilist ulatust nii värvide kui kontrasti osas.

Muidugi on ka ülihea pildiga tippteleril helikvaliteedile suurt tähelepanu pööratud, et see oleks pildile vääriline. AF9 OLED teler kasutab nagu eelkäijagi ekraanipinna kõlarina kasutamise tehnoloogiat. Acoustic Surface Audio+ paneb ekraani vibreerima vastavalt helile ja seekordse uuendusena on süsteem saanud lisa-heliallika täpselt ekraani keskel, mis koos bassikõlariga edastab 3.2 kanaliga heli. Keskne lisaelement ekraani taga on samasuguse efektiga, nagu suurtes kinodes suure kinolina taha paigutatud lisakõlar, et tekitada efekt hääle väljumisest otse ekraanipinnalt.

Kokku on uuel teleril kolm kõlarielementi ja kaks bassikõlarit, mis on suunatud külgedele.

Uus nutiteler on saanud disainilahenduse, mis ekraani ees istudes jätab nähtavaks vaid ekraani – kõik on peidetud teleri taha. Püsti hoiab seadet tugijalg, mis eestvaates ei paista välja ning jätab AF9-st väga minimalistliku mulje.

Muidugi on Sony AF9 teleritel (neid on Sony Centeris saadaval nii 55-tollise kui 65-tollise diagonaaliga) operatsioonisüsteemiks juba tuttav Android TV, mille äppide hulk on vahepeal veelgi täienenud ja mis lubab vaadata nii kassahittidest filme, seriaale, muusikavideosid ja kontserte kui ka mängida mänge, teha hääljuhitava puldi abil internetiotsinguid või suhelda sotsiaalvõrkudes. Chromecast on samuti tuntud juba vanema põlvkonna teleritest ja see pole kuhugi kadunud – saad oma teistest seadmetest juhtmevabalt pildi otse suurele ekraanile saata.

Võtame kokku, millised olulisemad uued omadused siis Sony uuel tippteleril on, mille pärast maksab kõigil, kes hindavad tippkvaliteeti, see mudel osta:

  • Väga elutruude värvidega OLED ekraan, mille pildiparandustehnoloogia Pixel Contrast Booster toob 8 miljoni eraldi valgustatava piksliga ekraanile üliterava pildi ka siis, kui originaalmeedia ise pole 4K HDR kvaliteedile vastav.
  • Pildiprotsessor X1 Ultimate pakub 4K pildikvaliteeti objektipõhise Super Resolution tehnoloogiaga, objektipõhise HDR-pilditöötluse ja Super Bit Mapping kvaliteeditäiustusega.
  • Acoustic Surface Audio+ on saanud täienduse ekraani keskel asuva lisakõlari näol ning esitab väga kvaliteetset heli vaatamata teleri ülimalt õhukesele disainile. Külgedele suunatud bassikõlarid tugijala sees hoolitsevad madalamate sageduste täiusliku esituse eest.
  • Erladi režiim Netflix Calibrated Mode pakub võimalust näha Netflixist filme ja seriaale täpselt sellisena, nagu filmiloojad seda on soovinud.
  • Toetab professionaalset kalibreerimistarkvara CalMAN.
  • Kasutab operatsioonisüsteemina Android TV-d, mille äppide valik on pidevalt kasvamas. Muuhulgas toetatakse ka virtuaalset assistenti Google Assistant, hääljuhtimist, täiustatud otsingut.
  • Teleril on minimalistlik disain, mis sobib igasse interjööri: eestvaates on näha vaid ekraanipaneel, kõik muu on peidetud teleri taga asuvasse tugijalga, mis toetab ekraanipaneeli.
  • Toetab kõiki uusimaid levinud HDR-i formaate: HDR10, Dolby Vision, HLG.

Sony AF9 teler võrreldes AF8-ga

Kõigepealt – uue teleri heli on märgatavalt võimsam ja rikkalikum. Kui AF8 kasutas 2.1 kanaliga heli, siis AF9-l on nüüd 3.2 kanaliga heli. See tähendab kolme kõlarielementi ja kahte bassi.

Pildiparanduseks on uus protsessor X1 Ultimate, mis varasema, X1 Extreme protsessoriga võrreldes on taas samm edasi pildikvaliteedi parandamise suunas, kui originaalvideo pole nii kvaliteetne, kui Sony ekraan võimaldab. Näiteks mõni telesaade saab Sony ekraanil originaalist täiuslikumad värvid ja teravuse. Uus mudel toetab esimesena ka professionaalset kalibreerimist, mida saab teha pärast teleri ostmist üskskõik millal, kasvõi aastate pärast, kui tundub, et esialgne tehaseseadistus ei vasta enam ootustele. AF9 operatsioonisüsteemiks on Android Oreo, mis on uuema põlvkonna Android kui varasematel mudelitel.

Sony telerite kõige suurem valik on Sony Centeris.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.