Sony Centeri blogi

Sony esitles uut 127 MP sensorit, mis on suurim omas klassis

Sony uus CMOS sensor IMX661 on täissäritusega täiskaadersensor, millel 127,68 megapikslit ja mille peamiseks kasutuskohaks saavad tööstusseadmed. Samas võib sensor leida tee ka mõnesse tippklassi hübriidkaamerasse.

Nn Global Shutteriga ehk täissäritusega (tehnoloogia, kus sensori kõik pikslid loetakse üheaegselt) sensorid on head liikuvate objektide salvestamiseks, sest nendega ei teki liikumisest moonutusi ja ebateravust.

Suureformaadiline 56,73 mm diagonaaliga (nn 3.6-type) CMOS-pildisensor IMX661 on mõeldud erinevatele tööstusseadmetele, mis kasutavad Global Shutter´it. Selles sensorite klassis pakub Sony nüüd maailmarekordilist efektiivsete pikslite arvu – 127,68 miljonit (13400 x 9528 pikslit).

Suurim pikslite arv annab parema optilise eraldusvõime, mis on peaaegu 10 korda suurem kui tavalistel praegu kasutatavatel 1.1 tüüpi pildisensoritel. Lisaks võimaldab Sony uus tehnoloogia kiiret pildi-info lugemist peaaegu neli korda kiirema andmeedastuskiirusega, kui tavaliste sensoritega.

Sony panustab uue sensoriga pigem tööstusseadmete turule, kus neid kasutatakse mitmesugustes rakendustes keerulistes olukordades kujutise salvestamiseks. Tööstusseadmetes pole varem olnud võimalik sellist pildikvaliteedi saavutada.

IMX661 tuleb välja nii värvilise kui mustvalge versioonina. Mustvalge saabub turule hiljem.

Kasutusvaldkondadeks sellel sensoril on mitmesugused tööstusautomaatika lahendused, robootika, valvesüsteemid, aerofotograafia, automaattootmine, masin-nägemine. Samas ilmselt ei piirdu Sony vaid tööstusseadmetega, Global Shutter sensor IMX661 võib kasutusse minna ka mõnes Sony uues tippklassi kaameras.

Uus toode pakub suuremat pikslite arvu ja koos sellega ka liikumismoonutusteta pildisalvestust. Tänu kõrglahutusega pildile parandab see näiteks pildil olevate objektide tuvastamise täpsust ja tagab pilditöötlemisel parema kiiruse.

Uus toode on varustatud paljude erinevate signaalitöötlusvõimalustega, mis on vajalikud tööstusseadmete CMOS-pildisensorite ja ka hübriidkaamerate jaoks, et rahuldada erinevaid vajadusi. Nende hulka kuuluvad näiteks sünkroniseerimise käivitamine pildistamise ajastamise kontrollimiseks kiirelt toimuvate sündmuste ajal; huvipakkuva piirkonna skännimine, mis vähendab signaali töötlemise järgset arvutuskoormust, lugedes välja ainult vajalikud piirkonnad; astmeline tihendamine, mis vähendab andmemahtu pildiinfo väljastamise ajal; mitmekordne säritus, mis on võimeline tuvastama liikuvate objektide trajektoori; väga lühike säriaeg suurel kiirusel liikuvate objektide teravaks pildistamiseks; pikslite ühendamine (grupeerimine), millega saab suurendada tundlikkust hämarates valgusoludes jm.

Suurima pikslite arvuga sensor on Sonyl praegu 151 MP (66,7 mm diagonaaliga) IMX411AQR, mis tuli välja 2018. aastal ja mis sobib pigem fotode jaoks, kuna töödeldavate kaadrite arv sekundis on sel sensoril väike. Uus CMOS sensor IMX661 aga sobib hästi ka videoks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.