Sony sai 75-aastaseks: need on Jaapani firma ajaloolised uuendused, mis muutsid maailma

1946. aasta kevadel alustas Masaru Ibuka väikese elektroonikapoega Tokyos Nihonbashi piirkonnas. Sellest saigi alguse praegu hästi tuntud tehnoloogiafirma Sony lugu. Sel puhul tõi Jaapani ettevõte välja oma uued valged mürasummutavad klapid WH-1000XM4 Silent White. See toode on samuti Sony ajaloos olulisel kohal, sest tegemist on ühtede maailma parimaks hinnatud juhtmevabade mürasummutavate kõrvaklappidega.

Sony algne nimi oli pärastsõjajärgsel ajal aga “Tokyo Tsushin Kogyo”. 1958. aastal muudeti see ladinakeelsest sõnast sonus (mis tähendab heli) inspiratsiooni saades Sonyks. Siin on mõned ajaloost olulised uuendused, mille taga on Sony – pärast neid tehnoloogilisi uuendusi polnud maailm enam endine.

Jaapani esimene lintmakk

1936. aastal leiutati Saksamaal lintmakk, mis salvestas heli terastraadile ja hiljem magnetilise rauapuruga kaetud lintidele. Kirjanduses, mis selleaegsetele inseneridele kätte juhtus, polnud eriti täpsemalt kirjeldatud, kuidas magnetlinti teha ja sellepärast valmistati see Jaapanis 1946. aastal kõigepealt hoopis 8 mm telegraafilindist, mille paber kaeti riisiliimi ja rauapuru seguga. Esimene prototüüp nägi välja selline:

Valmistooteks sai lintmakk juba kahe erineva mudeliga. G-type oli nii-öelda profikasutuseks ja salvestas lindile ühe tunni jagu helisid, kodukasutajatele aga valmis teine mudel – A-type, mis salvestas korraga pool tundi.

Lint, mida makis kasutati, sai nimeks “Soni-tape”.

G-Type.

Märstis 1950, kui lintmakk välja tuli, kirjutas sellest ajakiri kui uue ajastu algusest, mil hakkavad levima etteloetavad ajalehed ja ajakirjad, nii-öelda “rääkiv paber”.

Betacam muutis televisiooni olemust

1970ndate eel toimus telesaadete ülesvõtmine valdavalt stuudiotest mitme kaameraga, välja mindi harva. Ka kõik uudised filmiti siis veel filmikaameraga 16 mm filmile. Filmi ja televisiooni maailmad olid hoopis erineva pildiga.

1980ndate alguses tuli Sony välja uue U-matic standardiga, millega salvestati ¾ tollistele lintidele kassettides. 1982. aastal tutvustati aga juba Betacami, mis salvestas kolme kanaliga analoogvideot ja andis televisioonile uue pildikvaliteedi. Videokaadri eraldusvõime oli küll tänapäeva mõistes üsna kehvavõitu – 300 rida, kuid aja jooksul kvaliteeti täiendati, tuli välja ka digitaalne Betacam. Tänapäeval on televisioonis kasutusel juba hoopis muud digitaalsed formaadid.

Playstation – murrang mängukonsoolide maailmas

SONY DSC

Kui Sonyl koostöö Nintendoga ei õnnestunud, otsustas firma omal käel mängumaailmas alustada ja tõi 1994. aastal välja esimese Playstationi. See oli suur üleminek varem kasutatud kaartidelt, millel mängud olid, universaalsemale ja kvaliteetsemale CD-de süsteemile. Lisaks tagas Sonyle edu ka hea turunduskampaania – konsool oli odavam kui näiteks samal ajal välja tulnud Sega Saturn ning suunatud lisaks lastele ja noortele ka vanematele kasutajatele, seega turg oli palju laiem. Playstation 2 sai 2000. aastal juba kõigi aegade edukaimaks mängukonsooliks.

Walkmaniga murdis muusika tubadest välja tänavale

Algne Walkman. Foto: Flickr/Alexander Svensson

1. juulil 1979. aastal tõi Sony tõi välja kompaktse kassetiga muusikapleieri – Walkmani, mille suhtes polnud alguses ootused kuigi kõrged, sest seda sai vaid kõrvaklappidega kuulata ning puudus lindistamisvõimalus. Seade oli aga väike ja kaasaskantav – tavalisest kassetist veidi suurem ja töötas kahelt AA patareilt.

Esimeste kuudega müüdi ligi 50 000 Walkmani kuus ja see ületas kõik ootused. Muusikaseade sai ikooniliseks, nüüd hakati klapid peas muusikat kuulama ka väljaspool kodu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.