Sony Centeri blogi

Sony tehisintellekt hakkab retsepte välja mõtlema

Selline võiks välja näha Sony AI toega retseptiäpi kasutajaliides. Foto: Sony AI

Sony poolt 2019. aastal ettevõttesisese organisatsioonina alustatud Sony AI arendab praegu tehisintellekti, mille eesmärgiks on luua inimese fantaasiat ja loovust vallandav tehismõistus. Järgmiseks sammuks on Sony AI poolt kokkade ja kogukonna loovuse arendamine uute retseptide automaatse loomise äpiga ning toiduvalmistamisel robotite kasutamine.

Lisaks olemasolevatele ärivaldkondadele, kus Sony AI juba rakendusi on loonud (näiteks mängimine ja pilditöötlus), on uueks tehnilise ja ärilise uurimise valdkonnaks gastronoomia ja toiduvalmistamine.

Lisaks mängude, muusika ja pilditöötluse AI lahendustele näeb Sony gastronoomias väga häid võimalusi uuteks tehisintellekti lahendusteks, mis ühendab kokad, kes on samuti loojad, oma publikuga, kelleks on toidu nautijad.

Äpp hakkab AI abiga uusi retsepte välja pakkuma

Retseptide loomine on tehisintellekti jaoks väga keeruline, kuna koostisosade kombinatsioonide jaoks on lõputult võimalusi, samuti tuleb arvestada selliste piirangutega nagu piirkond, kliima, aastaaeg, inimeste tervise- ja toidueelistused.

Sony AI kasutab retseptide loomise rakenduse väljatöötamiseks mitmesuguseid andmeallikaid, sealhulgas juba valmis retsepte ja koostisainete andmeid nagu maitse, aroom, molekulaarstruktuur, toitained jne. Tipptasemel kokad aitavad omakorda koostisainete ühendamisel ja segamisel, retseptide kujundamisel ja menüü koostamisel.

Uue rakenduse kaudu ei ole Sony AI eesmärk mitte ainult aidata toitu valmistada, vaid ka tervislikumalt ja keskkonnasäästlikumalt toituda.

Robot abistab kokka

Headel kokkadel on tavaliselt köögis ka abilised, kes täidavad korraldusi ja aitavad lihtsamate toimingute juures. Alati pole neid aga saada ja näiteks kodustes tingimustes või väiksemas söögikohas võiks abiks olla robot-assistent, kes segab, annab nõu, hoiab koostisaineid sobival temperatuuril või teab, mida maitseainetega teha.

Kokkadega koos töötava robootikalahenduse arendamine on samuti suur väljakutse tehisintellekti ja robootika vallas. Just sellepärast katsetabki Sony AI kokka abistava kokaroboti uusi lahendusi, mis võivad sobida nii tippkokkadele kui kodusele söögitegijale.

Näiteks keetmine on mõnikord üsna keeruline, alates erineva kuju ja omadustega koostisosade lõikamisest ja hakkimisest, vette tõstmisest ja lõpuks maitseainete lisamisest ning muidugi õigel ajal keetmise lõpetamisest.

Koostöös maailmatasemel kokkadega on Sony AI eesmärk luua lahendus, mis aitab kogu toiduvalmistamise jooksul alates ettevalmistamisest kuni serveerimiseni, koolitades roboteid andurite ja tehisintellekti abil oskusi pidevalt parandades.

Lisaks kuuluvad Sony AI uurimis- ja arendustegevuste hulka ka robotite väljaspool kööki kasutamine, näiteks söögi serveerimine inimestele.

Sony AI küsitles lahenduste arendamise käigus veebi-intervjuudes 18 kokka ja toidueksperti, et saada teada nende inspiratsiooniallikate, menüü koostamise nippide ning tehnoloogia kasutamise kohta. Intervjuusid saab vaadata siit.

Loe lähemalt Sony AI tehisintellekti rakenduste ja robotite arendamise kohta ka veebiaadressilt ai.sony.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.