Sony Centeri blogi

Sony uus tehisintellektiga kaamerasensor hakkab tööle nutikates seadmetes

Intelligentsed pildisensorid. Vasakul IMX500, paremal IMX501.

Sony avalikustas suve alguses uue CMOS kaamerasensori, mis oma 12,3-megapikslise resolutsiooniga ei äratakski eriti tähelepanu, kuid tehnoloogiamaailmas on siiski tegemist üsna revolutsioonilise tootega.

Sony uus intelligentne pildisensor on esimene maailmas, mis kasutab sisseehitatud tehisintellekti funktsionaalsust. Lisaks sensori sees asuvale masinõppe “tarkusele” saab kasutada ka pilveteenustes asuvat täiendavat tehisintellekti, mis aitab pildiandmeid kiiremini töödelda.

Pilveteenuse ja sensoris asuva tehisintellekti koostöö vähendab andmete edastamise mahtu ja viivitust, pakub lahendust privaatsusprobleemidele ning aitab vähendada energiatarbimist.

Uus toode on mõeldud kaamerate võimaluste laiendamiseks ja uute rakenduste jaoks, kuid pole suunatud laiatarbe foto- ja mobiilikaamerates kasutamiseks. Sisseehitatud tehisintellektiga sensorite põhiline kasutusala on tööstusseadmetes, kaubanduses ja turvalahendustes.

Tehisintellektiga sensori põhimõte: pikslitega kiibi alla on peidetud ka masinõppe loogikamoodul.

Maailma esimesed pildisensorid, mis kasutavad tehisintellektiga pilditöötlust

Sony pildisensoreid tuli välja kaks versiooni: IMX500 (puhas kiip) ja IMX501 (pakendiga kiip). Sensoril on ca 12,3 miljonit efektiivset pikslit, seda toetab ka Sony originaalne DSP (Digital Signal Processor ehk digitaalne signaaliprotsessor), mis töötleb tehisintellekti jaoks pildisignaali ning on kasutusel ka vahemäluna. See välistab vajaduse suure jõudlusega protsessorite ja välise lisamälu järele.

Tehisintellekt tunneb ära, kes või mis on pildil ja paneb selle pildi-infosse.

Kasutades kiibil olevat ISP-d (Image Signal Processor ehk pildisignaali protsessorit), väljastatakse info meta-andmetena, mis vähendab edastatavaid andmemahtusid. Kogu pildi-info otse väljastamata jätmine vähendab ka turvariske ning tagab suurema privaatsuse.

Tehisintellekt teeb seda, mida varem tegid keerulised lisaseadmed

Kui video salvestatakse tavalise pildisensoriga, siis on tulemuseks suured andmemahud, mis saadetakse teistesse seadmetesse lisatöötluseks. Selleks, et kõiki andmeid poleks vaja hakata üle kandma, toimubki Sony uutes kaamerasensorites vastav andmetöötlus ülikiire tehisintellekti abiga, mis lubab lisaks andmemahu vähenemisele ka ülitäpset reaalajas objekti jälgimist video salvestamise ajal.

Nii “näeb” tark kaamerasensor kaupluse kassas toimuvat.

Sony targa sensori kasutajad saavad ise määrata tehisintellekti andmetöötlusmudeli ning seda muuta vastavalt vajadustele ning süsteemi kasutuskohale. Näiteks saab tehisintellektiga kaamera paigaldada kaupluse sissepääsu juurde loendama sisenevaid kliente, müügisaali valvekaameraks või lakke termoanduriks.

Kaamerasensori kasutusvõimalusi: inimeste loendur, ostjate käitumise jälgija, termokaamera või ummikute avastaja.

Vaata tööpõhimõtte ja kasutusvõimaluste kohta lähemalt uute sensorite videotutvustusest:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.