Sony uus tehnoloogia 360 Reality tekitab tavalistes kõrvaklappides 3D ruumiheli

Järgmine suur asi helitehnoloogias on tavaliste kõrvaklappidega ruumilise, kolmemõõtmelise heli tekitamine. Sony tõi selle jaoks välja sel sügisel 360 Reality Audio tehnoloogia, mis tarkvaraliselt oskab juhtida helisid nii, et lisaks tavalisele stereole õnnestub tekitada inimkõrva jaoks tunnetatavaid helisid ees, taga, üleval ja all.

Stereo teatavasti paigutab heliallikad ühele joonele vasaku ja parema kõlari vahel – kui kuulad ansamblit, siis sellest võib isegi piisata, sest kõik pillimängijad ja solist asuvad laval üksteise kõrval. Näiteks trumm paremal, solist keskel ja klaver vasakul lavanurgas. Kui aga vaatad filmi, kus tegevus toimub ümberringi või kuulad konsterdisalvestust, kus show käib ka sinust vasakul ja paremal ning miks mitte ka taga ja pea kohal, siis stereost jääb ilmselgelt väheseks. Kahe kõlari või kõrvaklappidega aga seni täielikku ideaalselt ruumilist heli teha ei õnnestunud.

Kuidas seda kahe kõrvaklapi või kõlariga tehakse?

CES 2019 messil tutvustatud uus helitehnoloogia vajab salvestamisel koostööd helirežissööriga, kuna kohe alguses tuleb paika panna heliallikate asukohad. Selleks on võimalus määrata asukoht kuulajat ümbritsevas keras ükskõik kus kohas – ees, taga, vasakul, paremal, üleval, all.

Salvestades säilib kõigi heliallikate asukoht ja kui nüüd seda kõrvaklappidest kuulata, siis kostabki ruumiline heli. Kuula järgi oma tavaliste kõrvaklappidega siit:

Kust saab kolmemõõtmelist muusikat kuulata?

Kuigi esialgu pole selliselt salvestatud muusikapalasid just palju, saab ruumilist 360 Reality Audio efekti nautida mitmete striiminguteenustega. Praegu on toetatud näiteks Deezer, Tidal ja nugs.net.

Kui telerite maailmas on Sonyl juba mõnda aega olnud eesmärgiks edastada just sellist pilti, nagu loojad oma profiekraanidelt on näinud ja tahavad ka vaatajale näidata, siis nüüd kehtib sama ka audiomaailmas – muusikud saavad edastada heli just sellisena, nagu see originaalis kostus kõigi ruumiliste eripäradega, nii et ühegi heliallika asukoht ei lähe kaduma. Seda saab teha nii stuudios lindistatud materjali sobivalt ruumi laiali laotades, kontserdilt lisaks lavale ka mujalt kostuvate helide esitamisega või filmis päris tõelist sündmuste keskele sattumise tunnet tekitades.

Sony kõrvaklappide, kõlarite ning kõigi muude toodete parima valiku leiad Sony Centeri poodidest või e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.