Soundbar ehk ribakõlar – mis see on ja millist valida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nutitelerite heli on tavaliselt täiesti keskmiselt hea, aga kuidas saada kätte keskmisest parem tulemus? Selleks on lameekraaniga telerite jaoks loodud ribakõlar ehk Soundbar, mille saab panna ekraani ette, ilma et see vaatamist segaks ja mis tagab, et heli kostaks ikka ekraani suunast, nii nagu loomulik on.

Kuid ribakõlari valimisel tuleb muudki tähele panna, kui vaid head helikvaliteeti, ehkki see on põhiline.

Mõõtmed – peaasi, et infrapuna ei varjaks

Ribakõlari üks esmaseid valikupunkte on selle suurus. Kõlari kõrgus ei tohi varjutada infrapunasilma, mis tavaliselt asub teleri allservas. Enamasti sellega probleeme pole – nutiteler on jala peal ja jalg tõstabki ekraani piisavalt mõned sentimeetrid kõrgemale. Kui aga jalga pole, siis tuleks teler seinale kinnitada ja kõlar ekraani alla samuti – siis pole vahet, kui kõrge ribakõlar on.

See Sony 2.1 Hi-Res soundbar näiteks on unikaalse üliõhukese disainiga – kui panna kõlar telerilauale teleri ette, siis ei varja seade isegi väga madala jalaga nutitelerit, samas võib kõlari asetada ka seinale.

Esteetiliselt võib oluline olla, et Soundbar oleks sama lai kui ekraan. Kuigi liiga lühike või liiga pikk lisakõlar pole nii ilus kui tahaks, ei saa alati täpselt ühesuurust seadet. Sel juhul võiks valida pigem pikema, mis tänu oma füüsilistele omadustele tagab ruumilisema helipildi.

Veel lisakõlareid

Ühe korraliku ribakõlariga käib väga tihti kaasas ka bassikõlar ehk subwoofer. See ei pea olema kohe teleri ees, sest madalad sagedused põrkuvad ja levivad igas suunas ning neid tajume pigem sisemise kõrvaga. Suure kasti võib kuhugi põranda lähedale ära tõsta. Bassikõlar on oluline lisa lameekraaniga telerile, sest just madalaid sagedusi ei suuda üliõhukeseks läinud telerite väikese võnkeulatusega membraanid tekitada.

Kui tahad vähem juhtmeid, vali traadita ühendusega bassikõlar.

Aga seegi pole veel kõik – Surround heli ehk ümbritsevat helipilti suudavad tekitada kõlarisüsteemid, millel osa kõlakaste asuvad kuulaja selja taga, nii nagu kinosaaliski. Sony 5.1 soundbar on näiteks üks sellistest.

2.1, 3.1 või 5.1 – mis need veel on?

Jätkame mitme kõlari teemat nüüd tehniliste numbritega. See, mis enne oli mainitud kui ribakõlar koos bassikõlariga, on tehnilises keeles 2.1 kanaliga kõlarisüsteem – kõlaripaarile lisaks on olemas eraldi bassikõlar ehk Subwoofer. Punkti taga olev number üks tähistabki seda.

Punkti ees olev number tähendab, kui palju on komplektis erinevaid kõlareid. 3.1 tähendab vastavalt, et esindatud on vasak, parem ja keskmine kõlar. 5.1 on Surround Sound ehk esimesele kolmele lisaks leidub ka kaks tagumist kõlarit, mis tekitavad 360-kraadise helipildi kuulaja ümber.

Mis aga on müstiline 7.1.2 numbrikombinatsioon? See on Dolby Atmos kõlarikombinatsioon, mis sisaldab seitset esikõlarit, ühte bassi ja kahte n-ö laekõlarit.

Sony Sony 7.1.2 Dolby Atmos näeb välja pealtnäha tavaline Soundbar seitsme ette suunatud kõlariga:

Samas on kahte otsa ära peidetud üles, lakke suunatud nn laekõlarid, mis peegeldavad sealt vajaliku laeheli kuulajani.

Selleks, et heli täit ilu nautida, tuleb Netflixi või mujale filmiallikasse valida Dolby Atmos heliga film. Lagi peab sellise komplekti puhul olema hästi heli peegeldav, mitte summutav.

Ühendused – optiline audio sisse või HDMI välja

Soundbaride ühendamisel on mitmeid valikuid. Tüüpiliselt ühendatakse teleri optiline heliväljund ribakõlariga ja kõik ongi keskmise kasutaja jaoks kõige paremas korras. Kui aga vajad ruumilist Surround heli, siis võib juhtuda, et teler teisendab selle väljundid tavaliseks stereoks. Uuri, mida sinu teler teeb ja kui ongi nii, kasuta HDMI sisendiga Soundbari, mis oskab Surround heli välja võtta ning kvaliteetse 4K HDR pildi läbi enda edasi telerisse suunata (seda teeb näiteks Sony 7.1.2 Dolby Atmos). Siis saavutad parima kvaliteedi.

Heaks lisavõimaluseks on ka Bluetooth-ühilduvus. Traadita sidega saab kõikidest oma mobiilsetest seadmetest muretult heli kvaliteetsesse Soundbari suunata. Bluetooth on olemas ka kõige odavamatel kõlaritel, näiteks 159-eurosel Sony 2.1 soundbaril, millel lisaks NFC tugi lihtsaks telefoni paaritamiseks.

Kui Bluetooth tundub liiga ebakindel või väikese levialaga, toetavad osa Soundbare ka Google Cast´i, mis edastab heli üle WiFi samas võrgus olevatelt Androidiga seadmetelt.

Kuidas on lood puldiga?

Kuna Soundbar on eraldi seade, siis heli juhtimiseks võiks olla kõige mugavam kasutada teleripulti. Nii ongi – enamus Soundbare on õpetatavad reageerima mistahes teleripuldile ja polegi vaja nende jaoks eraldi seadet diivanilauale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.