Teeme selgeks – mis on digikaamera ja hübriidkaamera ning kuidas neid valida?

Digitehnoloogia on kaamerate maailma vallutanud juba aastakümneid tagasi, kuid mis see digikaamera ikkagi on, miks on eraldi kaamera parem ja mis üldse on hübriidkaamera? Räägime need mõisted lahti ja proovime vaadata, milline seade kellele sobib.

Kompaktsed digikaamerad ilmusid välja möödunud sajandi lõpus, aga esialgu muidugi neid väga palju ei kasutatud – pildi kvaliteet võis sobida pigem veebis kasutamiseks, inimesed aga tahtsid põhiliselt oma fotosid ikkagi albumite jaoks välja trükkida. Kallid digiseadmed jäid nišitooteks.

Kerged kaasaskantavad ning nii-öelda “seebikatega” sarnases mõõdus digiseadmed jõudsid massiliselt müügile praeguse aastatuhande esimesel kümnendil. Sensor, mis valgust talletab ja pildi-info pikslite kaupa välja loeb, on nende aastate jooksul teinud läbi tohutu arengu ja keegi ei kahtle enam, et digikaamera on see õige, mis tavainimesele parima kvaliteedi annab.

Sensor – üks tähtsamatest komponentidest

Digikaamera üks kõige olulisemaid komponente on sensor, mis talletab pildi elektrooniliselt. Foto saab salvestada pakkimata (RAW) kujul mälukaardile või tavaliselt tehakse mälu kokkuhoiu tõttu pildid ka pakitud formaadis (näiteks JPG). Kui oled tavakasutaja ning pilti hiljem arvutis spetsiaalprogrammiga väga palju töötlema ei hakka, siis on JPG täiesti piisav, pakitud pilte mahub mälukaardile palju. RAW formaat võib olla sellest kümneid kordi mahukam ja seda eelistavad pigem profid.

Sensori salvestatava pildi kvaliteeti hinnatakse megapikslites. 1000 x 1000 megapiksline sensor annab miljoni piksliga ehk 1 MP pildi. Tavaliselt on digikaamerates kümnete megapikslite suurused sensorid. Siis saab pildifaili, millel on piisavalt infot, et see foto failist paberile korralikult välja trükkida ilma nähtavate kvaliteedivigadeta.

Kuid muidugi pole sensori pikslite arv ainus näitaja, mis kaamera headust kirjeldab. Samuti oluline on sensori suurus – kui suured on sellel “füüsilised” pikslid ja kui palju need valgust suudavad koguda. Mida suurem pikslielement, seda parem. On olemas erineva suurusega sensoreid kuni täiskaadersensoriteni välja, mis on kõige kvaliteetsemad, aga ka kõige kallimad. Kompaktsem ja odavam sensor on APS-C, kallimates kaamerates on aga kasutusel kvaliteetsem täiskaadersensor (Full Frame).

Veel on muidugi tähtis ka optika, mis sensorile valguse suunab ja kaamera enda pildiprotsessor, mis suudab tarkvara abiga võimalikult hea tulemuse talletatud pikslihulgast välja võluda.

Kompaktne või hübriidkaamera?

Sensorisse valgust suunavaid objektiive on erinevaid. Tavaliselt on pisematel kompaktsetel digikaameratel ees üks mittevahetatav objektiiv, mida saab reguleerida lainurgast teleobjektiivini ehk võimalikult laiast vaatest mitmekordse suurenduseni.

Sellised universaalsed lahendused on head tavakasutajale igas olukorras pilti tehes, kuid proffide jaoks võivad objektiivid, mis teevad kõike, olla liiga universaalsed ja ei tee piisava kvaliteediga klõpse näiteks lainurgaga, kus lisanduvad pildimoonutused või teleobjektiivina, kui pilti ei saa piisavalt teravaks ja selgeks.

Sony DSC-WX220 kompaktkaamera videotutvustus – objektiiviga saab suumida kuni 10x.

Kompaktsed digikaamerad, millel objektiiv pole vahetatav, on ideaalsed sotsiaalmeediapostituste ja igapäevaste kiirete pildistamiste jaoks, sest kõik toimib automaatselt, kaamera sätib vajalikud seaded paika ja sinu ülesandeks jääb vaid päästikule vajutada ning lainurk- või teleobjektiiv valida. Kompaktkaamera mahub isegi taskusse, et alati kaasa võtta.

Vahetatavate objektiividega kompaktsed kaamerad on aga kuldne kesktee nii nõudlikumate kui lihtsust ja kaasaskantavust hindavate kasutajate jaoks. Neid kaameraid nimetatakse ka hübriidkaamerateks, sest ühes kompaktses korpuses on kokku võetud nii digikompaktide kui vahetatavate objektiividega suurte peegelkaamerate (DSLR) head omadused.

Hübriidkaamera eeliseks kompaktkaamera ees on objektiivide vahetamise võimalus ja parem pildikvaliteet. Peegelkaameraid aga võivad profid eelistada hübriididele veel sellepärast, et neis kasutatav peeglisüsteem näitab kohe ära, mis pildile jääb ja millisena täpselt peaks pilt välja tulema. Kaamerasse vaadates näed otse seda pilti, mis läbi objektiivi paistab.

Täiskaader-hübriidkaamera Sony a7c on vahetatava objektiiviga ja kompaktne, nii et saab lihtsasti igale poole kaasa võtta.

Hübriidkaameras näidatakse tavaliselt pilti elektroonilises pildiotsijas või eraldi väikesel LCD ekraanil. Kuna peeglisüsteemi pole, saab kokku hoida kaamera suuruses, kuid tulemust näeb täpsemalt alles hiljem arvutist. Samas on hübriidkaamerate ekraanid ja elektroonilised pildiotsijad pidevalt aina paremaks läinud, nii et see pole enam tavakasutaja jaoks eriti oluline puudus.

Pigem on ikkagi tähtsam paljude jaoks mugav kasutamine ja väiksemad mõõtmed. Objektiive vahetades saad igaks olukorraks parima optika – näiteks kui tahad maastikke või tuba täies ulatuses pildistada, kasuta lainurkobjektiivi, portree jaoks väiksemat zoomi ja loodusfotode puhuks maksimaalse suurendusega teleobjektiivi.

Kompaktsele hübriidkaamerale saab ette panna ka väga suure teleobjektiivi, näiteks 200-600 mm.

Lainurk on objektiivil kirjeldatud väiksema fookuskaugusega millimeetrites (näiteks 16 mm), normaalobjektiiv on näiteks 35 mm, teleobjektiiv näiteks 100 mm ja enam. Kui objektiiv on universaalne ehk saab reguleerida teatud vahemikus, siis antakse selle juures fookuse vahemik, näiteks 28-70 mm.

Stabiliseerimine annab hämaras teravama pildi

Selleks, et oleks lihtne pilti teha kehvemates valgusoludes, tuleb säriaega pikendada, mis omakorda nõuab kaamera väga kindlalt paigal hoidmist, muidu jääb kaader udune. Kui seda igaüks ise piisavalt hästi käest teha ei suuda, tuleb appi kaamerasisene stabilisaator.

Peegelkaameratel olid tavaliselt olemas stabilisaatoriga objektiivid, kuid Sony kasutab oma hübriidkaamerates enamasti teistsugust lahendust – stabilisaator on sisse ehitatud. Siis ei pea iga vahetatavat objektiivi ostma stabiliseerimissüsteemiga, mis teeb objektiivid kallimaks ja raskemaks.

Hea stabilisaator aitab ka sujuvamalt videoid salvestada ja hoiab pildi teravama.

Sobiva digikaamera ja vahetatava objektiivi leiad Sony Centeri poodidest või e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.