Ben Miles, Spin Up Science’i asutaja: “Teadus on üks parimatest aladest, millega ühiskond saab tegeleda.”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Dr. Ben Miles on Spin Up Science’i platvormi asutaja, mille eesmärk on ühendada erinevate akadeemiliste institutsioonide teadlasi ja insenere valdkonna liidritega, et teadusinnovatsiooni ökosüsteemi edendada. Tema sooviks on näha ettevõtlusmaailmas rohkem teadlasi ja rohkem ettevõtteid oma töös teadlasi kasutamas.

“Meie universumi kohta uute teadmiste avastamine nõuab rohkelt aega ja tööd,” tõdeb Ben Miles. “Teadus on oluline osa ühiskonnast ja me peaksime rohkem hindama ning austama praegusi avastusi.”

Uurisime Benilt, mida arvab ta teadusest ja ettevõtlusest ning rääkisime tema tööst teadusvaldkonnas.

Millised katsumused esinevad teadusvaldkonnas töötades?

Teadus on keeruline. Katsumustest pole kindlasti puudust, teadlased seisavad takistustega silmitsi igal sammul, alustades rahastuse saamisest, tasakaalu leidmisest teadusartiklite avaldamise ning loengute andmise vahel ja lõpetades üleakadeemilise vanemteadurite kohtade puudusega.

See on süsteem, mis võtab mõned parimad ja teravamad ja nõuab neilt tõesti palju mitte ainult intellekti, vaid ka vastupidavuse ja järjekindluse mõttes.

Kui tsiteerida lahkunud Paul Kalanithit, neurokirurgi ja kirjanikku: “Teadus on nii poliitiline, konkurentsitihe ja tuline karjäär kui üldse võimalik leida on.” Ja seda sel juhul, kui teadustöö ise hästi edeneb.

Kuidas teadust inimestele lähemale tuua?

Ma usun, et efektiivne teaduskommunikatsioon põhineb koos tulemuste kajastamisega ka teadusavastuste inimliku külje näitamisel. Teadusel on lihtne tunduda eksklusiivne, müstiline ning segane ja seetõttu tavaline inimene teadusega ei suhestu.

Kui olin noor, leidsin, et võimalus reaalselt teadlastega kohtuda ja neid kuulata muutis selle karjäärivaliku minu jaoks kättesaadavamaks.

Kuidas muuta teadus uuesti seksikaks?

Ma arvan, et teadus on alati seksikas olnud.

Kas on keeruline ühendada teadust ja ettevõtlust? Kui jah, siis mis on selle juures kõige raskem?

Jah ja ei. Teadlased on loomupärased innovaatorid, seega teadlaste ühendamine ettevõtlusega tundub nagu loogiline järgmine samm selleks, et teadusavastusi levitada. Kuna teadusinnovatsiooni rühmitusi on vähe ja seetõttu pole need ka pildis, võtavad teadlased ettevõtluse teed ette harva.

Kui tänu kohalikele initsiatiividele teadusinkubaatorite näol, nagu näiteks Unit DX või Bristol, infrastruktuuriline piir teadusettevõtte asutamise osas langeb madalamale, muutub selliste ettevõtete rajamine aina kättesaadavamaks.

Kuidas ja miks Sa rajasid Spin Up Science’i?

Ma rajasin Spin Up Science’i selleks, et ühendada kohalik teaduskommuun innovatsioonirühmaga, mis tekkis samal ajal linnas.

Ettevõte sai alguse sellest, kui me võitsime lepingu, et pakkuda minu teadusstartupis ja kohalikus teadusinkubaatoris töötamise ajast saadud kogemustel põhinevat ettevõtlusalast väljaõpet doktoriõppe tudengitele.

Peale väljaõppe saamise on suurem eesmärk lisaks füüsilisele infrastruktuurile arendada sotsiaalset infrastruktuuri kohalike teaduse ja tehnoloogia inkubaatorite vahel. Neid kommuune ühendades loodame me inspireerida tuleviku innovaatoreid ja ühendada samal ajal väikeseid tehnoloogiaettevõtteid andekate linnas töötavate ja õppivate inimeste rikkusega.

Mida peaksid akadeemikud meeles pidama, kui nad astuvad ettevõtlusmaailma?

Küsige vajadusel abi. Üks kõige mõjusamaid viise enda tutvustamiseks on see, et sa oled varajase faasi ettevõtja ja tahad uut tehnoloogiat turule tuua.

Ükskõik, kas see on finantsiline, juriidiline, strateegiline või üleüldine isiklik nõu, inimesed on huvitatud ja põnevil sinuga suhtlemisest.

Kui sa suudad leida endale ettevõtjate kommuuni oma sektoris, kes on seda kõike juba teinud, siis see grupp on tihtilugu väga teadmisterohke ja helde oma ajaga, kuna nad mäletavad kui raske oli neil endal startupiprotsessis olla. Lihtsalt pea meeles, et ise sama teene ka järgmisele generatsioonile edasi annaksid.

Mida sa sooviksid ühiskonnas muuta?

Teadus on üks parimatest aladest, millega ühiskond saab tegeleda. See nõuab pikki perioode ühiskondlikku stabiilsust, kõrgelt haritud elanikkonda ja piisavalt tootlikku majandust meie universumi kohta uute teadmiste avastamise toetamiseks.

Suurim muutus, mida ma sooviks ühiskonnas näha, on suurenenud tänulikkus juba saavutatu üle ja suurem austus tulemuste vastu.

Sa esined peagi ka festivalil sTARTUp Day 2019. Mida sa tead Eestist ja Tartust?

Minu jaoks oli väga muljetavaldav, kui ma kuulsin, et Eestil on üks kõrgeim arv idufirmasid inimese kohta kogu Euroopas, et seal on õitsev tehnoloogia ökosüsteem ja varajases faasis teadusstartuppide ökosüsteem. Mind on ka hoiatatud, et ma võtaks kaasa kasuka.

Ben Milesi võib näha ka sTARTUp Day 2019 laval. Ta räägib sellest, kuidas ühendada teadust ja ettevõtlust ning miks ettevõtted peaksid teadust oma huvides ära kasutama.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.