Fractory.co tegevjuht Martin Vares: Tartu on ettevõtluseks parem keskkond kui Silicon Valley

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Fractory tegevjuht Martin Vares.

“Ilma kindla eesmärgita ei ole mõtet Silicon Valleysse minna – keegi sind seal ei oota. Sihitult uitavaid inimesi, kes justkui loodavad, et midagi hakkab juhtuma, on seal küllalt. Kui äri on USA-s, siis tasub minna, aga võimalused tekivad ikkagi töö ja tahtejõuga,“ räägib Fractory.co tegevjuht Martin Vares.

Tootmise allhanke optimeerimise tarkvaraplatvormi pakkuv tehnoloogiaettevõtte Fractory.co võitis möödunud kevadel Latitude59 konverentsil pitchimisvõistluse, pälvides Nordic Angel Programi 170 000 euro suuruse investeeringu. Võiduga kaasnes ka kahenädalane reis Silicon Valleysse ning Disrupt SF konverentsile, kust ettevõtte tegevjuht Martin Vares äsja naases.

Milline on su emotsioon sellest reisist – mis seal juhtus?

Peatusin seal Startup Embassy juures Palo Alto linnas, kus saavad kokku erinevad ettevõtjad, kes lühemaks või pikemaks ajaks Silicon Valley’sse lähevad. Kahe seal viibitud nädala jooksul üritasin põhiliselt aru saada Silicon Valley ja Bay Area mõjust inimestele, kes sinna lähevad, kes seal juba tegutsevad ja keda seal kohata võib. Samuti uurisin, mis kasu oleks nende inimestega suhtlemisest meie ettevõttele.

Mul ei olnud sellel reisil otseselt ühte suurt eesmärki, kuna me Fractoryga oleme raha kaasamisega juba lõpusirgel. Üritasin tutvuda just sealse ettevõtlussektoriga ja alustavate startupidega, kes sinna läinud on. Üldiselt võin sealkäigu põhjal öelda, et Eestis on kõik super hästi.

Mis mulje sulle Disruptist jäi?

Pigem lahja. Startup Alley’l ringi vaadates jäi mul sellest pigem kesine mulje. Seal oli palju asju, mida on juba tehtud. Üritati olemasolevate asjade juures mingit uut mõtet leida, mis aga minu silmis tähendas seda, et tehakse lihtsalt natuke teistmoodi, aga mingit lisaväärtust ei looda.

Kohtusin ka inimestega, kes selle maailmajao tehnoloogiamaastiku osas mu silmaringi avardasid. Näiteks Ashton Kutcher rääkis laval väga asjalikku juttu. Kui enamik inimesi teab teda kui meelelahutajat, siis tegelikult on ta super tark inimene ja investor. Ma arvan, et ta rääkis seal praktiliselt kõige mõistlikumat ja ausamat juttu. Kui enamik seal esinenud inimesi üritas oma tagamõtet või toodet pea läbinähtavalt müüa, siis tema suhtlusstiil oli väga ehe ja otsekohene.

Ashton rääkis sama, mida ma ise kahe nädalaga ka avastasin – Silicon Valley on tore koht, kus on palju inimesi ja lennukaid ideid, aga ise peab olema väga valvas ja terav, et kogu sellest mullist end läbi närida.

Mis sa arvad, kas näiteks siin, Eestis ja Tartus on värskemad ja uudsemad ideed?

Ma ei mäleta, et mulle oleks näiteks sTARTUp Day festivali demoalal silma jäänud järjest viis ühte ja sama asja, mis väidavad, et on täiesti erinevad üksteisest, aga tegelikult on kõik täpselt samasugused .

Disruptil oli kindlasti ka väga kifte ja edukaid asju, aga üldine mulje oli selline, et jälle see, jälle see, jälle see…

Kindlasti ei taha jätta muljet, et kõik mis seal tehakse on jama. Kasutatav tehnoloogia oli vägev ja edukaid ettevõtteid ka hulgim.

Aga kas sulle mõni väga äge idee ka silma jäi?

Vence.io oli vahva lahendus. Nende tooteks on virtuaalne karjane ja aktiivsusmonitor lehmadele. Potentsiaalselt väga suur positiivne samm loomakasvatajatele ja nende loomadele.

Aga üldiselt ei olnud midagi super meeldejäävat. Tehti küll huvitavaid arendusi, näiteks näotuvastustarkvarades. Palju oli aga ettevõtteid, kes lihtsalt pakuvad development powerit AI valdkonnas – nende kvaliteeti seal demoalas on raske hinnata.

Väga palju oli selliseid ettevõtteid, kes arendavad sügavaid tehnoloogilisi asju, mis on kindlasti väga positiivne. Aga kindlat toodet, mis muudaks valdkonna täiesti teistsuguseks, neil veel ei olnud. Üldmulje oli siiski pigem selline, et kõik teevad mingeid väikseid juppe, aga vähe on valdkonda või elulaadi muutvat.

Eestit ja eriti Tartut peetakse mini Silicon Valley’ks – kuidas see reaalsus siis on?

Absoluutselt – nii ongi. Eestis sa võibolla ei lähe kohvikusse ja ei kohta seal Zuckerbergi, aga võibolla kohtad seal järgmist Zuckerbergi. Palo Alto on iseenesest hästi sarnane Tartule. See on küllaltki väike linn, kus aga võrreldes teiste linnadega on asjad rohkem korras ning natuke rohkem panustatakse ka keskkonda.

Tartu on minu meelest ettevõtluse jaoks hea koht. See on hea paik nii alustavale kui juba paar aastat tegutsenud ettevõttele, sest ümberringi on kõik palju rahulikum kui see, mis sul endal sees toimub. Elu ettevõtjana on niigi väga kiire ja kui peaksid töötama veel keskkonnas, mis on pidevas sagimises nagu sipelgapesa, siis oleks see üleliia koormav.

Küll aga on kogu sealne infrastruktuur ja üldine elukeskkond meist oma kümme-kakskümmend aastat tagapool. Alates bussiliiklusest ja lõpetades kohalike kinodega. Sellised väikesed asjad, mis igapäevast elukorraldust puudutavad, on meil kindlasti paremini. Eriti bussiliiklus – ma ei tahtnud bussiga sõitmise peale mõeldagi, sest mulle tundus, et see on selle bussi viimane sõit ka.

Palo Alto küll jätab väikese mulje, aga kui seal elada ja tegutseda, siis kulub ringiliikumisele ja transpordile väga palju aega. Tartu on selles aspektis aga väga optimaalne – kõik tehnoloogiaettevõtted on üksteisest maksimaalselt kolme kilomeetri kaugusel, mis ei ole ka jalgsi liikudes probleem. Palo Altos on need vahemaad tunduvalt suuremad.

Suhtlesin ka sealsete inimestega ning nemadki rääkisid, et see on hea koht, aga ainult sellepärast, et siin on need inimesed, kes on selles ringkonnas nii kaua tegutsenud ja sul on hea lihtne tutvusi luua. Aga üle paari aasta seal ei tahaks olla, see väsitab ära.

Aga kas Tartust pole maailma veidi keeruline liikuda?

Tegelikult ei ole mitte midagi hullu, sest Tartu linn ikka püüdleb ka selle poole, et seda ühendust parandada. Saab ka Tallinna või Riia kaudu väga kiiresti lennata. Võrdluseks näiteks, kui sa oled Mountain View’s, mis on Palo Altost lõuna pool – sealt San Francisco lennujaama ei jõua ka märkmisväärselt kiiremini. Vahe on aga selles, et USA-s maksab samaväärne reis 4-5 korda rohkem.

Seega tegelikult on Eestis kõik hästi – minu kokkuvõte sealt tagasi tulles on, et kui sul ei ole kindlat vajadust sinna minna, sest vot just seal on need inimesed, keda sul vaja, seal on sinu klientide kontsentratsioon kõige suurem või et just seal on need investorid, keda sul hädasti vaja – siis ma ei näe otsest põhjust, miks peaks tohutult sinna pürgima.

Pigem siis pürgida Tartusse, kus on palju mõnusam?

Jah. Me Fractoryga tegutseme tehnoloogiaäris ning – nagu tehnoloogiaettevõtete puhul ikka – ei sõltu meie äri asukohast. On oluline olla kliendile küll lähedal, kui seda peaks vaja olema, aga pigem on oluline leida oma ettevõttele ja tiimile see keskkond, kus on hea olla.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.