STARTUp Day 2020 blogi

Hero of the Week: Martin Vares, Fractory.co tegevjuht ja kaasasutaja: “Tuleb osata tähistada ka väikseid võite.”

Martin Vares on idufirma Fractory.co tegevjuht ja kaasasutaja. Idufirma, mille edu on olnud peadpööritav – hiljaaegu toodi Saksamaalt maailma suurimalt metallitööstusmessilt EuroBLECH koju parima idufirma tiitel.

Kevadel võideti Latitude59 konverentsil pitchimisvõistlus, millega kaasati Nordic Angel Programist 170 000 euro suurune investeering. Sealjuures on see Tartu idufirma asutatud vaid aasta tagasi. Rääkisime Martiniga, millisest probleemist sai ettevõte alguse, mis on kasvu ja edu valem, ning kuidas sellisel peadpööritaval reisil jalad maapeal ja pea selge hoida.

Mis on Fractory.co?

Fractory.co on automatiseeritud allhankeplatvorm, mis kiirendab tööstustellimuste läbiviimist turul ja tagab ühtlaselt kõrge kvaliteedi ning teenuse taseme. Platvormi kaudu ühendatakse inseneride tootmisvajadus ja turul olevate masinate vaba võimekus. Fractory.co eesmärk on jõuda järgmise 5 aasta jooksul üheks tuntumaks nimeks Euroopa tööstuses.

Kuidas sai Fractory.co alguse? Kas see oli pigem lihtne või keeruline? Millised olid peamised takistused?

Loomulikult oli algus raske ning tegelikult on endiselt. Kuid koos suurepäraste kaasasutajatega, Joosep Merelahe ja Rein Tormiga, keda tunnen juba kümmekond aastat, oleme saanud kõigist raskustest üle ja saame ka edaspidi.

Fractory.co lahendus sai alguse probleemist, mida kogesin mehaanikainsenerina aastaid. Olin tüdinenud tootmise tellimiseks kuluvatest lugematutest emailidest ja telefonikõnedest ja ootamisest. Samas teadsin, et mõlemal poolel, nii tellijatel kui tootjatel, on vajalik info olemas, et inimene ei peaks tühja manuaalset tööd tegema.

Pean tõdema, et alustamine oli kõige raskem. Kui juba pall veereb, siis on ainult panna vaja. Me kõik töötasime pikki päevi ja Fractory idee ei liikunud kuidagi edasi. Suure vaevaga olime kokku klopsinud äraütlemata kehva prototüübi, aga tänu sellele saime Startup Wise Guys kiirendisse, kus töö päriselt algas. Ka peale esimese toote valmimist ei olnud midagi veel hõisata. Tööstus on väga traditsiooniline ja nõudlik valdkond, kus peab ennast kui ettevõtet tohutult tõestama, ükskõik kui hea toode ka ei oleks. Õnneks töötame täna juba 9-liikmelise meeskonnaga, keda ma ei jõua ära kiita ja kes meie arengusse tohutult panustavad.

Mis on aidanud sul jõuda sinna, kus sa praegu oled?

Kangekaelsus ja sama kangekaelsed kaaslased. Oleme kõik tüübid, kelle jaoks “ei” pole vastus. Me pole ka rumalad ja koos leiame alati lahenduse. Kuna oleme kõik erinevatelt aladelt ja erinevate huvidega, siis täiendame üksteist pidevalt.

Minu jaoks isiklikult on rahulolematus suurepärane edasiviiv jõud. Ma tahan koguaeg midagi paremini teha, midagi õppida, midagi ümber teha. Miski ei ole kunagi täiuslik. Kuid sellele tungile tuleb ka läheneda teatava ettevaatlikkusega, et sellesse mitte ära kaduda. Tuleb osata tähistada ka väikseid võite, et asuda järgmise vallutuse kallale.

Millised on kolm tõde, millest sa juhindud?

Tahad midagi? Tegutse! Ootamine ei vii kuhugi. Härjal tuleb sarvist haarata ja ta maha murda.

Otsusta! Mõtlemine, kaalumine ja uurimine on toredad tegevused, aga nendest on vähe kasu, kui ei järgne otsust. Otsused peavad loomulikult olema läbimõeldud, kuid ma lähtun põhimõttest, et otsustada tuleb võimalikult vara. Ka vale otsus on parem kui otsustamatus. Halvimal juhul õpin, miks see otsus vale oli, ja tean, kuidas teha õige otsus.

Ole positiivne! Mitte ainult inimestega, vaid ka kõige muuga. Üritan jääda positiivseks ja ratsionaalseks igas olukorras. Olen õppinud, et ka kõige kehvemas olukorras on halvim, mida teha saan, närvi minna. Parimad lahendused saavad tekkida ainult siis, kui lähened neile positiivselt.

Kuidas säilitada motivatsioon ja olla oma tööd tehes õnnelik?

Ma ei ole sellele väga palju mõelnud, kuna motivatsioonipuudust ei ole ma enda juures siiani täheldanud. Õnnelik olen siis, kui näen progressi ning meeskond on rahul sellega, mida ja miks nad teevad. Siiamaani olen Fractory’s ainult õnnelik olnud. Jällegi tuleb kasuks osata tähistada ka väikeseid võite. Ükskõik, kui suur probleem tundub, miski ei ole kunagi lõpuni halb. Peab end õpetama igas olukorras head leidma.

Mind inspireerib…

Meie meeskonna tulevik. Ma näen, kuidas ka väga kogenud kaastöötajad arenevad iga päev. Mind inspireerib soov näha, milleks nad veel võimelised on. Kui arenevad inimesed, areneb ka ettevõte.

Mis sulle tuleviku suhtes elevust tekitab?

Vastus on küsimuses.

“Hero of the week“ on rubriik, mis kajastab meid ümbritsevate inspireerivate ettevõtjate ja ettevõtlike inimeste lugusid – nende teekonda ettevõtluseni, edulugusid ja õppetunde ebaõnnestumistest ning sellest, mis neid inspireerib ja motiveerib.

See on Baltikumi suurima ärifestivali sTARTUp Day blogi, mida kureerib festivali korraldustiim.

Märksõnad: ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.