Sten Tamkivi on Topia tootejuht ja Eesti Startupijuhtide Klubi president.
Ta on Eesti ettevõtlusmaastikul tõeline Hero – ta on juhtinud Skype’i, asutanud idufirma Teleport, mille möödunud aastal ostis üks briti tarkvarafirma, mis pakub inimeste ringi kolimise teenuseid ettevõtetele. Koos omandati veel üks Ameerika konkurent ning kolme peale kokku moodustuski uus firma: Topia, mis hetkel Steni suurimaks väljakutseks ongi.
Steni töö on pälvinud mitmeid tunnustusi: 2007. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgi, 2009 Kolme Tähe IV klassi ordeni, 2009. aastal pärjati ta tiitliga “Silmapaistev Noor Eestlane”.
Sten hindab sallivat, avatud ja loomingulist ühiskonda. Ta on sage ettevõtjate eest kõneleja, suur startup-liikumise toetaja, aeg-ajalt ka investeerib ning oma tegevusega seisab parema tehnoloogiahariduse eest.
Hetkel on tema missioon ehitada tarkvara, mille abil vabad inimesed saavad maailmas ringi liikuda. Topia müüb tarkvara maailma suurimatele firmadele, kellel on vaja aru saada, kus nende tuhanded töötajad maailmas asuvad, kus nad peaksid olema ja kui palju see kõik maksma läheb.
“Kui vaja, saab meie kaudu ka kolimised töösse panna. Mina vastutan Topia juhtkonnas tootejuhtimise, tarkvaraarenduse, disaini ja andmeteaduse valdkondade eest,” räägib Sten.
Kuidas sai sinust ettevõtja – kas see oli asjade loomulik käik võid teadlik & kaalutletud samm?
Olen sellest põlvkonnast, kes lõpetas keskkooli 90ndate keskel: Eesti oli olnud juba mitu aastat vaba ja ümberringi 20ndates eluaastastes pangadirektoreid vaadates tundus, et jäime vist mingist rongist maha.
Kui keskkooli ja ülikooli vahelisel suvel oma esimese firma asutasin, selgus, et ettevõtjana saab maailma mõjutada küll ja enamgi. Sel ajal kogus tänu graafilise veebi levimisele tuure internetibuum ja sellel lainel sõidan ettevõtjana mingis mõttes siiani.
Ilmselt oli algus siis kombinatsioon vabaduseihast ise otsustada, mida ja kellega koos ma teen ja tarkvarast kui tööriistast, mille vastu oli mul juba kooliajal huvi ja kirg.
Millised on sinu jaoks ettevõtjana olnud kõige suuremad väljakutsed ja õppetunnid?
Iga firma ajaloos, ükskõik kui edukas ta lõpuks ka välja paistab, on perioode, kus Ameerika mägedel on nina allapoole ja on vaja teha valusaid otsuseid. Üks asi, millega ma ilmselt kunagi emotsionaalselt ära ei harju on see, kui töökaid inimesi tuleb firmast ära saata. Olgu siis põhjuseks see, et nende oskused ei ole täpselt sellised, mida järgmiseks etapiks vaja või, et nende palgaraha on millekski muuks vaja.
Mu esimene firma lõhkes koos internetimulliga. Pärast seda olen pidanud koondama häid kolleege nii Skype’i raketilt kui Topia liitumiste käigus. See on alati 1000x raskem kui mistahes kasvumure lahendamine.
Kuidas säilitada motivatsioon ja olla oma tööd tehes õnnelik?
Kui karjääri alguses pigem reageerisin juhustele, siis viimasel kümnel aastal olen oma valikutes, kuhu oma aega panustan, üsna struktureeritud.
Kui võtta aega, et läbi mõelda, mida sa elus saavutada ja kuidas tegutseda tahad, siis tuleb ette ka vähem pettumusi ja motivatsioon püsib kõrgel. Ja kui ka tuleb aeg midagi muuta, siis on see palju vähem emotsionaalne ja stressi tekitav, sest sa tead, miks sa järgmise sammu teed.
Mis on kolm tõde, millest sa juhindud?
• Jäta oma ego ukse taha ootama.
• Vali võitlusi hoolikalt, sest iga võitlus, mida ette võtad väärib täit energiat.
• Ära ütle halvasti millegi kohta, mida sa pole valmis ise paremini tegema.
Mind inspireerib…
Inimesed, kes teevad siiralt asju selle pärast, et teistel inimestel oleks parem.
Mis sulle tuleviku suhtes elevust tekitab?
See, et igas heas ulmeraamatus, mida lugema satun, on autori jaoks isegi 10 aastat tagasi võimatuna tundunud asjadest pooled täna juba kas võimalikud või kohe kohal.
“Hero of the week” on rubriik, mis kajastab meid ümbritsevate inspireerivate ettevõtjate ja ettevõtlike inimeste lugusid – nende teekonda ettevõtluseni, edulugusid ja õppetunde ebaõnnestumistest ning sellest, mis neid inspireerib ja motiveerib.