Jaapani teadlane Tomo Kihara: “Me peaksime olema ettevaatlikud, kuidas tehisintellektile otsuste tegemist õpetame.”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tehisintellekt on miski, millest kõik viimasel ajal räägivad. Miks see nii kuum teema on ning millised on sellega seotud suurimad hirmud ja väljakutsed? Uurisime neid põletavaid küsimusi valdkonna eksperdilt, Waag AI labori teadlaselt Tomo Kiharalt.

Tomo etteannet tehisintellekti sotsiaalsest mõjust on võimalik kuulda sTARTUp AI üritusel juba sellel neljapäeval.

Miks tehisintellekt?

Põhjus, miks see teema huvitab on selle sotsiaalne mõju autonoomse otsustusprotsessi olemusele. Me elame musta kasti pakitud maailmas, kus meie ehitatud struktuurid kasutavad kõiki meid, et end ise automaatselt õpetada viisidel, mille tagajärge me ei ole enam võimelised lõpuni mõistma.

Näiteks iga kord, kui keegi vaatab YouTube’is mõnda videot, muutub YouTube paremaks selliste videote soovitamisel, mida kasutaja vaataks kauem, et suurendada omakorda reklaamitulu. YouTube ei muretse selle pärast, kas soovitatav video on propagandat levitav ideoloogia või libauudised. Meil ei ole halli aimugi, kui palju on see juba praeguseks meie ühiskonda on muutnud.

Mis on hetkel tehisintellekti valdkonna kuumim teema?

Tarkade linnade järelevalve infrastruktuur on kõige mõjuvam valdkond, kuna see muudab inimeste käitumist avalikus ruumis. Vaikselt on toimumas paradigma muutus seoses kaamerate tähenduse ja kasutusega. Enam ei ole need vaid seaded, millega pilti salvestada, vaid aina rohkem on saamas neist aktiivne vahend, mis suudab ka hinnata kõike mida see näeb. Juba praegu on need targad kaamerad linnades kasutusele võetud.

Poodides nagu Amazon Go on lakke paigaldatud hulganisti kaameraid, mis jälgivad, mida inimesed poeriiulitelt võtavad. Seda selleks, et pakkuda iseteeninduskassade sarnast poodlemise kogemust. Neid nutikaid kaameraid kasutatakse selleks, et identifitseerida, kes sa oled, kuhu sa lähed ja mida sa teed, kui oled avalikus ruumis.

Mis tekitab sulle tehisintellektide maailmas elevust?

See on kahe teraga mõõk, mida peab ülima ettevaatlikkusega kasutama. Nagu öeldakse, siis kõik uued tehnoloogiad toovad kaasa ka uusi õnnetusi, näiteks autoõnnetusi. Ma arvan, et see õnnetus, mille tehisintellekt valesti kasutamisel loob, on katastroofiline.

Miks on AI nii kuum teema ja mis sa arvad, milline on selle tulevik?

Kõige rohkem kardan ma, et tehisintellekti kasutamine igasuguse järelevalve automatiseerimiseks viib riigi tasandil automatiseeritud õiguskaitseni.

Kardan, et need süsteemid muutuvad “digitaalseks panoptikonideks”, kus inimesed hakkavad ise oma käitumist reguleerima pideva hirmu tõttu, et neid AI poolt jälgitakse.

Etnilistele vähemustele suunatud seaduste täitmist saab tehisintellekti kaudu on lihtsasti jälgida, näiteks hijabi’ta (Araabiamaade naiste moodne peakate – toim.) naistele trahvi tegemine, kuna turvakaamera tuvastas ta hetkega.

Kuidas seletaksid tehisintellektki olemust lapsele?

Tehisintellekt ongi nagu väike laps. Vanemad peavad läbi näidete lastele õpetama, mis on hea ja mis on halb. Kui sa toob ainult halbu näiteid, kasvab sellest lapsest halb inimene, kes teistele liiga teeb.

Tomo Kihara esineb sel neljapäeval, 13. detsembril üritusel sTARTUp AI, kuhu veel mõned üksikud piletid saadaval on! Sündmus kuulub üritustesarja sTARTUp Talks, mis on ärifestivali sTARTUp Day ametlik kõrvalürituste sari. Ürituste eesmärk on tuua kokku ja ühendada erinevate tehnoloogiavaldkondade spetsialiste ja talente. Teemavaldkonnad, mida käesoleval hooajal käsitletakse on Gaming, AI, Blockchain ja UX. Lisainfo: https://startuptalks.ee

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.