Tartu ökosüsteemi edukas aasta ehk sTARTUp 2018

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tarmo Haud

Tartu on ainus linn maailmas, mis sisaldub sõnas sTARTUp. 2018. aasta oli Tartu ökosüsteemile märkmisväärselt edukas. Nii Tartu kogukonda kui ka selle liikmeid on märgatud ja tunnustanud. Idufirmade jaoks oli läinud aasta edukas tänu erinevatele rahastustele ja koostööprojektidele. Kogukonda tõsteti esile ühtsuse ja algatusvõime tõttu.

Aasta võimsaima investeeringu kaasas nutikaid ürdiaedu tootev Click & Grow, kes teatas oktoobri lõpus 11 miljonit dollari kaasamisest. Investeeringut vedas eest Eesti päritolu fond United Angels VC, investorite seas olid ka maailma suurim kodusisustuse jaemüüja Ingka Group, mis haldab 367 IKEA kauplust; samuti SEB Alliance, Y Combinator ja Yunqi VC.

Investeeringu eesmärk on laiendada ja kiirendada Click & Grow esindatust laias maailmas ja populariseerida hüperlokaalset aiandust.

Varajase faasi idufirmadest tegi kõrge lennu eAgronom, mis kaasas mais oma klientidelt 500 000 eurot. Kokku on eAgronom seni kaasanud üle 850K euro.

eAgronomi kaasasutajat ja tegevjuhti Robin Saluoksa tunnustati 4.oktoobril pidulikul auhinnagaalal Aasta Noore Ettevõtja tiitliga, mille eelmistel aastatel on pälvinud Testlio asutaja Kristel Kruustük ja Taxify asutaja Markus Villig.

Varjase faasi idufirmadest läks hästi ka Fractory.co-l, mis kaasas maikuus 170 000 eurot EstBANi Nordic Angels Programilt. Sündikaadis lõi kaasa 34 ingelinvestorit Eestist, Hollandist, Belgiast ning Saudi-Araabiast. Samuti sai Fractory.co vägeva tunnustuse sügisel, kui valiti Saksamaa maailma suurimal tööstusmessil EuroBLECH parimaks idufirmaks.

Realeyes. Teaduspõhistest ettevõtetest tegi suurima võidukäigu Londonis baseeruva idufirma Realeyes, kes kaasas kevadel 16,2 miljonit dollarit. Ehkki Realeyes ei ole otseselt Tartu idufirma on nad teinud tihedat koostööd Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia laboriga ning on hea näide akadeemilise ja ärimaailma koostööst.

Nevercode. Aasta uhkeima toote lansseerimise auhind läheb Nevercode’ile, kes paiskas koostöös Google’iga turule toote Codemagic, mis on esimene spetsiaalselt Flutteri rakendustele mõeldud pideva integratsiooni ja pideva tarne (CI/CD) tööriist maailmas.
Toode valmis suures osas saladuskatte all ning suur oli kõigi üllatus, kui ettevõtte tegevjuht ja kaasasutaja Triin Kask Londonis toimunud Google’i suurüritusel Flutter Live lavale astus ja Codemagicut tutvustas.

3D saepuru printer 3CULAR valiti 135 idufirma seast Edinburghis Climate Launchpad ülemaailmses suures finaalis 10 parima sekka.

Eesti suurima ettevõtluskonkursi Ajujaht finaalis esindasid Tartut Decomer Technology ja Z Basket. Top 30 seas oli kokku lausa 12 Tartust pärit tiimi: SmartVent, Easy Sample, PowerUp Fuel Cells OÜ, Festera, Tubly OÜ, Makerlab inseneeriakomplektid, Triumf Health, 3cular, Festplate ja Juice³.

Alustas sTARTUp Day ametlik eelürituste sari sTARTUp Talks, mis sai avalöögi mängutööstuse talendid kokku toonud sündmusega sTARTUp Gaming. Novembris toimus tehisintellektile keskendunud konverents sTARTUp AI. Käesoleval aastal ootavad ees sTARTUp Blockchain ja sTARTUp UX.

Tartu kogukond oli esmakordselt esindatud Techstars Startup Week Tallinn programmis, kus toimus mõnus fireside chat’i meie ühe edukaima algfaasi idufirma Fractory.co asutaja Martin Varesega.

Aasta suurim tunnustus meie sTARTUp kogukonnale oli “Koostegijad 2018” tiitel Startup Estonialt, mis anti välja aasta viimasel kogukonna kohtumisel Tallinnas. Me armastame Tartut ja siinse sTARTUp ökosüsteemi arendamist – ja on nii hea tunda, et seda märgatakse väljaspool kogukonda ka.

Suure panuse Tartu startup ökosüsteemi arengusse on andnud ärifestival sTARTUp Day, mida korraldavad MTÜ sTARTUpDay alt üheskoos kaheksa erinevat organisatsiooni: Tartu linn, Tartu Ülikool, Tartu Teaduspark, Tartu Loomemajanduskeskus, Tartu Biotehnoloogia park, Tartu Ärinõuandla ja .Contriber.

Märgiliseks sündmuseks on ka MTÜ rolli muutumine 2018.aasta lõpus: kui varem oli organisatsiooni peamiseks tegevuseks põhikirja järgi sTARTUp Day ärifestivali korraldamine kord aastas, siis nüüd on MTÜ peamiseks eesmärgiks sTARTUp kogukonna arendamine tervikuna ning palgale võetakse sTARTUp kogukonna juht, kes täiskohaga kogukonna tööd hakkab koordineerima.

“See on kindlasti väga suure tulevikupotentsiaaliga otsus, et Tartu kogukonda ühtsena edasi kasvatada,” sõnab MTÜ üks eestvedajatest Andres Kuusik. “Tartust peab saama kõige vingem startupide kasvulava, kus kõik need olemasolevad organisatsioonid moodustavad ühe terviku – nii, et Tartust saab üks terviklik startup kiirendi.”


Lõpetuseks on paslik välja tuua ka Jaak Vilo uusaastatervitusena poolt kokku pandud sTARTUp linna kaart, kus on peal nii olulisimad idufirmad kui IT ettevõtted. Me töötame Tartus kõik selle nimel, et 2020. aasta alguses oleks sel kaardil veel rohkem ägedaid idufirmasid!

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.