STARTUp Day 2020 blogi

Hero of the Week – Kristjan Maruste: „Otsustasin, et kui mu startup läbi kukub, on see kogemus võdrne magistrikraadiga”

Kristjan Maruste on ettevõtte Comodule tegevjuht ja kaasasutaja. Comodule toodab operatsioonisüsteemi kergsõidukite nagu elektrijalgrataste ja -tõukerataste digitaliseerimiseks, et muuta nende jagamine ja kasutamine mugavamaks. Ühtlasi jõudis Comodule just Lift 99 Wall of Fame seinale 23. legendaarse Eesti iduettevõtte sekka, mis tähendab, et nende tulud kasvad 80%–100% ja on vähemalt 3 miljonit eurot aastas ning makse makstakse kvartalis vähemalt 100 000 eurot.

Mida pead suurimateks võitudeks oma elus?

Kohtumine oma elu armastusega, temaga abiellumine ja kahe eepiliselt laheda lapse saamine. Ning ettevõtte ehitamine, kus tegeleme asjadega millesse usume ja kus oleme üksteisele toeks ja olemas. Samal ajal aga globaalset müüki tehes ja kasumit teenides.

Milline uus uskumus, käitumisviis või harjumus on viimase viie aasta jooksul sind ja sinu elu kõige rohkem arendanud?

Rohkem magamine.

Kuidas sai sinust ettevõtja – oli see pigem kaalutletud otsus või loomulik asjade käik?

See toimus loomulikult ning lähtusin pigem põhimõttest, et proovime ära ja kui põrume, siis oleme vähemalt kogemuse võrra rikkamad. Olin otsustanud sellele pühendada minimaalselt 2 aastat. Ebaõnnestumise kogemus oleks minu jaoks olnud magistrikraadiga samavääriline..

Kuidas on ebaõnnestumised sind eduks ette valmistanud? Kas sul on mõni lemmik „läbikukkumine“?

Läbikukkumine on tugev sõna. Me pigem näeme vigu kasvamise osana. Ei ole võimalik kõndima õppida, kui sa vahepeal ei kuku. Seega ei nimetaks ma tagasilööke ebaõnnestumisteks, vaid pigem sammudeks edu poole.
Ei saa öelda, et igast veast on võimalik õppida. Enamasti on need lihtsalt halva töö ja hooletuse tulemus, mis juhtuvad kui kiirustada ja teha kärpeid.
Minu suurim viga viimase 18 kuu jooksul on meie toote tarne ülepakkumine. Samal ajal uskusin siiralt, et saame sellega hakkama, mistõttu ei saa ma enda peale vihane olla, kuid see läks meile siiski maksma palju kliente ja miljoneid.

Mida arvad mentoritest? Kas sul on mõni?

Kahjuks pole mul mentorit. Mida rohkem sinu ettevõte edasi areneb, seda keerulisem on inimesel väljastpoolt ettevõtet jälgida sinu tegemisi.

Usun, et juhendame end sisemiselt ise. Kolleegidelt on võimalik väga palju õppida.

Miks sa teed seda, mida teed?

Selleks, et kui mu 2-aastane poeg suureks kasvab, saaks ta küsida: “Isa, kuidas oli võimalik, et tänaval olid õhku saastavad sõidukid? Kas inimesed tõesti hingasid vabatahtlikult seda diisli suitsu sisse? Aga see on ju surmav… “

Räägi mulle millestki, mida praegu õpid.

Kuidas programmeerida elektroonika tootmisliini.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.