STARTUp Day 2020 blogi

Hero of the Week – Martin Kristerson: „Tiimitöö teeb unistused teoks.”

Martin Kristerson asutas UpSteami, mis on üks kiiremini arenevaid varajase staadiumi idufirmasid Eestis. Rahvusvahelise ettevõtluse bakalaureuseõpingute ajal müüs Martin USA-s ukselt uksele haridusalaseid raamatuid ühe raskeima praktikaprogrammi raames. UpSteam on 2,5 aastaga kasvanud 40-liikmeliseks ettevõtteks, on TOP 5 uus ettevõte ning oli suurima keskkonnasäästliku mõjuga 2018. aastal.

Mis on UpSteam? UpSteam on toonud revolutsiooni auto pesemisse. Nad ehitavad autopesuteenust, mis võimaldab tellida autopesu ühe minuti jooksul. UpSteam on mobiilne autopesula, mis tuleb ise inimeste juurde.

Martin ütleb, et pidev harjumus õppida, on tema elu kõige enam mõjutanud, sest startup’id peavad olema kiired, ning kiiruse hoidmiseks tuleb investeerida aega erinevate oskuste omandamiseks. Lõbus fakt ta on lõpetanud Võhandu 100 km süstamaratoni 13 tunniga ja on plankinud järjest 66 minutit.

Milline uus veendumus või harjumus on viimase viie aasta jooksul sind ja sinu elu kõige rohkem arendanud?

Mind on kõige rohkem arendanud harjumus pidevalt õppida. Idufirmad peavad olema väledad ning kiiruse hoidmiseks võib aega raisata „uue idee“ leiutamisele või lihtsalt õppida teistelt ja kopeerida, mida teised on hästi teinud. Olen veendunud, et vähemalt 20% ettevõtja ajast tuleks investeerida erinevate oskuste õppimisele. Raamatute ja artiklite lugemine, uute inimestega kohtumine ja järjepidevale õppimisele avatud olemine moodustavad olulise osa minu igapäevaelust.

Kuidas on ebaõnnestumised sind eduks ette valmistanud? Kas sul on mõni lemmik „läbikukkumine“?

Mu teekonnal on olnud omajagu väljakutseid, aga ma ei nimetaks neid läbikukkumisteks. Ma lihtsalt usun, et tegutsevate inimestega juhtub suuri asju. Keskkoolis õppides tahtsin ema ja tuttavate eeskujul saada juristiks. Kui ma lõpetasin keskkooli keskmise hindega 4.9, kandideerisin õigusteaduskonda, kuhu valiti 25 inimest ning mina olin järjekorras 26. kohal. See pealtnäha „läbikukkumine” suunas mind hoopis õppima ettevõtlust ja majandust. Jõudsin väga kiiresti mõistmisele, et eelistan iga kell ettevõtete rajamist õigusteaduste igavate raamatute lappamise asemel. Seega arvan, et mis iganes juhtub, juhtub põhjusega. Kui jätkata edasi liikumist, loksub kõik lõpuks paika.

Millised on olnud suurimad võidud sinu teekonnal?

Minu suurimaks võiduks on õnn olla ümbritsetud nutikate ja töökate inimestega. See on kirjeldamatu rõõm näha tiimi töötamas ühise eesmärgi nimel ja ehitamas midagi tähendusrikast. Kõige rahuldust pakkuvam tunne tekib nähes meeskonda ühes ruumis ning kõigil on silmad täis pühendumist. Sellistel momentidel tabad ennast mõtlemas: „Issver, kõik algas paberil olnud hullumeelsest ideest ning nüüd on meil kõik need suurepärased inimesed, kes veedavad suurema osa oma ajast siin.”

Mis on sinu kolm põhimõtet?

  • Tiimitöö teeb unistused teoks.
  • Ära raiska oma aega millegi leiutamisele, millest tarbijad juba teavad.
  • Mitte kunagi ei tohi alahinnata elust rõõmu tundmise tähtsust.

Miks on praegu õige aeg sinu ettevõtte eksisteerimiseks?

Arvan, et oli viimane aeg, et keegi paneks sõna „teenus“ autopesuteenusesse. Tehnoloogia pideva täiustumisega liigub maailm täiskäigul kiiremate ja nutikamate lahenduste poole. Ehkki paljud tööstusharud arenevad kiiresti, on autopesu tehnoloogia püsinud muutumatuna peaaegu sajand. Siin tuleme mängu meie. Me ei ole ainult autopesu ettevõte, vaid plaanime autohooldustööstuse revolutsiooni, muutes auto omamise täiesti vaevatuks.

Millised rakendused või leheküljed on sul praegu avatud?

Ma olen just see tüüp, kellel on üle 30 vahelehte pidevalt lahti. Ettevõtte juhina on mu ülesannete loetelu lõputu ja ma olen kindel, et paljud inimesed peaksid seda süsteemi puudumiseks, kuid ma tean täpselt, miks ja kus need vahelehed asuvad. Rakendustest kasutan Toggl’it, Slack’i, Fleep’i, Gmail’i, Drive’i, Spotify’id, märkmeid, podcaste, Google kalendrit, Messenger’i, LinkedIn’i jms. Minu lemmikute hulka kuuluvad Splitwise, InVision, Pipedrive, Bolt ja muidugi UpSteam’i rakendus :).

Kus sa näed ennast 5 aasta pärast?

Viis aastat on pikk aeg ning kuna tänapäeva elu muutub eksponentsiaalselt, siis arvan, et sellele küsimusele on raske vastata. Umbes viis aastat tagasi ei osanud inimesed ette kujutada, et elektriautod sõidavad meie tänavatel, kõrvaklapid on juhtmeteta, täiuslikke aerofotosid tehakse helikopteriteta või et inimesed helistavad oma käekelladega. Kui ma peaksin pakkuma, siis arvan, et selleks ajaks sõidame hiilgavatel ükssarvikutel koos UpSteam’i ja selle tiimiga.

sTARTUp Day on Baltikumi suurim ärifestival, mis toimub 29.-31. jaanuaril 2020 Tartus. Rohkem infot festivali kohta kodulehel www.startupday.ee

See on Baltikumi suurima ärifestivali sTARTUp Day blogi, mida kureerib festivali korraldustiim.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.