STARTUp Day 2020 blogi

Hero of the Week: Tartu Ülikooli ärinduse ja majanduse erialad on tõusnud THE edetabelis 201.–250. kohale

Tartu Ülikool on taas tõusnud Times Higher Education (THE) edetabelis! Ärinduse ja majanduse erialad jagavad maailma tippudega 201.–250. kohta ning koondarvestuses on ülikool maailma 350 parima seas.

Millised omadused on aidanud majandusteaduskonnal jõuda Times Higher Education (THE) järjekordse erialade edetabelis 201.–250. kohale – kõrgemale kui kunagi varem?

Me oleme võrreldes teistega väga head kolmes valdkonnas:

  • tsiteeringutes ehk selles, kui palju tuginevad meie teadustööle kõik teised teadlased,
  • ettevõtetega koostöös, mida mõõdetakse eelkõige koostöölepingute mahtude kaudu  ja
  • rahvusvahelistumises ehk selles kui palju meil on teaduskonnas välistudengeid ja -õppejõude

Meid on sinna aidanud see, et mitu põlvkonda majandusteadlasi Tartu Ülikoolis on neid eesmärke järjekindlalt seadnud ja ellu viinud.

Mida toob tulevik majandusteaduskonnale?

2020. aasta alguses ootab majandusteaduskonda ees kolimine Tartu Ülikooli Delta keskusesse. Et majandusteaduskonna erialad on tõusnud THE edetabelis samasse vahemikku Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi erialadega, siis on lootust, et põnev ja vastastikku virgutav koostöö- ja konkurentsisuhe Delta keskuses sunnib nii teaduskonda kui ka instituuti veelgi rohkem pingutama. See puudutab näiteks ettevõtluslepingute valdkonda, kuigi oleme juba praegu ettevõtluslepingute mahu poolest majandusõppes Eesti tipus. Eri valdkondade teadmuse koondumisest ühte keskusesse võidab kogu Tartu piirkond ja Lõuna-Eesti ning koostöö arendamisele keskendudes tulevad loodetavasti ka uued ja kõrgemad edetabelikohad iseenesest.

Mida sa arvad eeskujudest? Kes/mis on majandusteaduskonna eeskujud?

Meil ei ole võimalik kellegi mudelit otseselt kopeerida, sest oleme väga väikene teaduskond ja asume väga erilises riigis. Oleme eeskuju võtnud nii Saksamaast USA-st, Põhjamaadest ja ka kõik omal nahal ära proovinud, katsetanud ja eksinud. Olime ise ju start-upi olukorras 1990ndatel ning tänaseks on selge meie edu valem, et kõik meie teaduskonna liikmed peavad olema laia haardega – tegema teadust, õpetama hästi ja olema ühiskonnas nähtavad, näiteks nagu sTARTUp Day idee autor Andres Kuusik – mees nagu orkester!

Milline uskumus või harjumus on majandusteaduskonda kõige rohkem arendanud?

Harjumus kõike omavahel läbi arutada ja läbi vaielda, aga samuti teha strateegilistes küsimustes koostööd. Kogemus on näidanud, et meil on päris palju  meeskonnamängijaid kui asi läheb kriitiliseks, aga me kindlasti konkureerime ka omavahel.

Mille õppimisele keskendub majandusteaduskond praegu?

Õpime, kuidas teha rohkem koostööd  – nii omavahel teaduskonnas ja ülikoolis kui ka ühiskonna erinevate osapooltega – ettevõtetega, avalike asutustega. Praegu püüame luua oma teaduskonnale uut ärimudelit, mis püüab Delta investeeringut tasuvaks muuta nii meie kui ka ühiskonna jaoks ja samal ajal pakkuda tudengitele järjest paremat haridust.

Küsimustele vastas TÜ majandusteaduskonna juhataja Kadri Ukrainski.

Tartu Ülikool on Baltimaade suurima ärifestivali sTARTUp Day 2020 kaaskorraldaja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.