Ivo Remmelg: „Suurim viga on investeerida emotsioonide ajendil”

Ivo Remmelg on ettevõtja ja ingelinvestor, kellel on üle 25-aastane juhtimiskogemus. Muuhulgas on Ivo ka üks EstBAN asutajaliikmetest. Hetkel on ta tegevjuht ja juhatuse liige ROMIVOs, mis on mitteavalik riski sündikaat, mille kasum keskmisest kõrgem ja riskid on minimeeritud.

Ivo müüs oma esimese ettevõtte aastal 2002 ning alustas otsekoheselt ka ingelinvesteeringutega. Ta unistab, et EstBAN oleks juba siis eksisteerinud, sest see oleks aidanud tal oma investeeringutega hoolsamini ringi käia ning paremini kalkuleerida riske, ilma raha kaotamata. Aastaid hiljem on Ivo üks kõige edukamaid ettevõtjaid Eestis. Äripäeva rikaste edetabeli andmetel on ta Eestis rikkuselt 308. inimene, kelle vara väärtus ulatub 12 miljoni euroni.

Ühtlasi on meil suur rõõm teada, et Ivo on 2020 sTARTUp Pitching äriideede võistluse sündikaadi juhtinvestor. Sündikaadi loomist veab eest EstBan. Äriideedevõislusele saab kandideerida kuni 7. novembrini.

Intervjuus rääkis Ivo sellest, et kuidas näeb välja ühe investori keskmine päev, millised on suurimad vead mida idufirmad teevad kui nad raha kaasavad ja palju muud.

Kuidas sai sinust investor? Milline on sinu lugu?

Me tegime oma ettevõttega exit’i, kui müüsime selle aastal 2002 Telia-Sonerale ja sel aastal sai minust ka ingelinvestor. Soovin, et EstBAN oleks eksisteerinud juba siis – oleksin saanud õppida, kuidas ingelinvesteeringuid paremini teha. Tollal kaotasin kogu investeeritud raha, aga sellele vaatamata oli see lõbus kogemus. Kui kõik läks valesti ja startup lõpetas töötamise, siis vahel oli tehingust saadud tuluks selle ettevõtte kontorimööbel :).

Räägime milline näeb välja ühe investori keskmine päev. Lisaks, kas saaksid nimetada viis uskumust, käitumisnormi või harjumust, mis on sinu elu kvaliteeti kõige rohkem parandanud?

Soovitan lugeda oma raamatu „Kes on tõeline juht?”, kust on võimalik leida informatsiooni ja teadmisi selle kohta, et kuidas investorid, ettevõtjad ning töötajad „inimestena töötavad”.

Vastuseks küsimusele:
1. Inimese aju on viimase 100 000 aasta taguse ajaga võrreldes, kui me olime veel jahipidajad-korilased, väga vähe muutunud. Kuidas me inimestena täna otsuseid teeme ei erine väga sellest perioodist.

2. Inimesed usaldavad ainult väga väheseid inimesi.

3. Hea füüsiline ning vaimne tervis on väga olulised faktorid edu saavutamisel.

4. Õnn on alati sinu ees, sa lihtsalt pead oskama seda märgata.

5. Pead väga palju töötama selle nimel, et õnn eduks pöörata.

Idufirmadesse investeerimise teemal on väga palju erinevaid arvamusi. On neid, kes ütlevad et investoreid huvitab hea idee/toode, aga on ka neid kes arvavad, et investoreid tegelikult üldse ei huvita idee/toode ning ainus millest nad hoolivad on meeskond ning meeskonna dünaamika. Milliseid oskuseid ja omadusi sinna investorina kõige enam hindad?

Meeskond on see, mis teeb ideed ja tooted reaalsuseks, mitte vastupidi. Meeskonna võime asju ette võtta ja neid lõpuni viia on äärmiselt oluline. Samas on seda ka kõige raskem objektiivselt hinnata. Esimesel kohtumisel alati kõik naeratavad sulle, nende müügiesitlused on väga head ning vastused sinu küsimustele tähendusrikkad.

Paljud idufirmad teevad oma seed-stage’s (kõige esimeses investeerimisvoorus – toim.) vigu. Need vead võivad rikkuda suhteid ja juba eos takistada potentsiaalseid koostöövõimalusi tulevikus. Millised on sinu arvates suurimad vead, mida varajases faasis algajad ettevõtjad teevad, kui nad otsivad oma firmale investeeringuid? Kuidas saaks seda ennetada?

Absoluutselt õigus! Sarnaselt alustavatele ettevõtjatele teevad ka alustavad investorid vigu (pre)seed-faasis, seega on probleem kahepoolne.

Suurim probleem on tõenäoliselt see, et rikutakse osaluse jaotus. Näiteks kui antakse ära 30% ettevõttest kõigest paarikümne tuhande euro eest. See muudab aga järgnevad investeerimisvoorud väga keeruliseks. Idufirmasse investeerimine tähendab selle firma tulevikuväärtuse ning kasvu ostmist.

Lisaks on äärmiselt oluline, et ühe firma investorite ring ei koosneks kümnetest investoritest, kel kõigil on mikroinvesteering firmasse, sest sellisel juhul on väga raske teha aktsionäride otsuseid.

Suurim probleem ingelinvestorite poolel on, et tehakse liiga suuri investeeringuid ühte firmasse. On soovitatav investeerida mitte rohkem kui kolmandik oma varast idufirmadesse, kolmandik kinnisvarasse, ETFs või aktsiatesse (pikaajalisemad investeeringud) ning viimane kolmandik likviidsetesse varadesse. Raha lihtsalt pangas hoiukontol hoidmine toodab tegelikult hoopis negatiivset tulu, seega see pole ju kõige targem tegu?
Selline strateegia on igatahes minu jaoks väga hästi töötanud nii majanduskasvu kui ka -languse ajal.

Mida peaks investor iseendalt küsima enne, kui otsustab, kas investeerida ettevõtesse või mitte?

Investoril peab alati olema strateegia ning sellele tuleb kindlaks jääda. Ilma strateegiata on idufirmadesse investeerimine nagu lotopileti ostmine. Mida rohkem ostad, seda rohkem kaotad. Sellele järgneb due diligence, ehk siis on vaja teha selgeks, kas ettevõtte majanduslikud näitajad, väärtus, olukord jm vastavad sinu nõudmistele? Arvestades fakti, et idufirmadesse investeerimine tähendab omale portfelli ehitamist, siis on väga oluline leida investoreid, kes oleks nõus koos sinuga ühiselt investeerima, sest üksinda on võimatu ingelinvestoril ettevõtte kasvu piisavalt toetada.

Kuidas on varasem ebaõnnestumine aidanud sul saavutada edu? Kas sul on mõni oma „lemmik ebaõnnestumine”?

Suurim viga on see, kui investeerid emotsioonide ajendil. Me oleme inimesed ning lihtne on langeda sellesse lõksu. Suur ja lai naeratus näol ning varasemad õnnestumised ei garanteeri edu tulevikus. möödapanekuid juhtub ikka, aga see on kõik õppimiseks.
Statistika järgi on 1/10st idufirmasse tehtud investeeringust edukas. Miks ma teen ülejäänud 9/10st investeeringust idufirmadesse, mis pole edukad? Idufirmadesse investeerimine on portfelli loomise ettevõtlus. Investeeringuid mitte kaasanud idufirmade ja kõhutunde vahel on väga tugev korrelatsioon, aga kõhutunde ja pre(seed) faasis idufirmasse tehtud investeeringute puhul sarnane seos puudub. Kui ma teaksin ette, millised idufirmad on tulevikus edukad, siis ma investeeriksin ainult nendesse. Sa võid küll olla edukas investor, aga võid endiselt teha halbu investeeringuid idufirmadesse.

Kui see pole suur saladus, siis milline on olnud sinu kõige edukam investeering seni?
Kas me räägime investeeritud ajast, Exceli tabelis olevas rahast, päris rahast või exit’ist?
Kiireima kasvuga ettevõtted minu portfellis on Fooddocs, Fractory ning Ridango.
Kõige kiirema kasvuga firma, millega ma olen igapäevaselt seotud on ROMIVO.
Ma olen teinud exit’i Inzmo’st, Telegruppist ja mõnest Startup Wise Guys idufirmast.

sTARTUp Day on Baltikumi suurim ärifestival. Rohkem infot festivali kohta: https://startupday.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.