STARTUp Day 2020 blogi

Keith Siilats alustavale ettevõtjale: “Hakka pihta siis, kui palgatööga juba piisavalt kõrvale pannud oled.”

Keith Siilats on kaasasutaja ja tehnoloogiajuht ettevõttes Bolt Mobility, mis tegeleb elektritõukerataste rentimise ja arendamisega. Kevadel sai ettevõte meedias ülemaailmset tähelepanu, kui selle üheks kaasasutajaks ning brändisaadikuks sai Usain Bolt. Rääkisime Keithiga Boltist, tema suurimatest väljakutsetest, varasematest peadpööritavatest projektidest, aga ka ebaõnnestumistest. Keith astub üles sTARTUp Day 2020 ärifestivalil Tartus.

Oled tänaseks ettevõtlusega tegelenud juba aastakümneid ning omandanud selle perioodi jooksul suure kogemustepagasi. Oma varasematele tegemistele tagasi mõeldes, milliseid soovitusi sa jagaksid täna alustavatele ettevõtjatele?

Tegelikult olen suurema osa karjäärist siiski teinud palgatööd. Ettevõtlusega hakkasin rohkem tegelema aastast 2011. Võib-olla see ongi soovitus, et enamasti on ettevõtteid alustatud omafinantseeringuga ja kui on saavutatud mingi edu, siis annavad investorid raha juurde. Soovitan esialgu pigem raha koguda palgatööga, mitte kohe ettevõtjaks hakata.

Teine soovitus – tee endale kohe ettevõte ära, isegi kui sul pole kindlat plaani. Paku kodumajutust või sõida Uberit. Registreeri end käibemaksukohuslaseks, tee ära aastaaruanne. Eestis maksab ettevõtte registreerimine 190 eurot ja E-arveldaja raamatupidamistarkvara kasutamine on tasuta. Oma bensiini pealt maksad käibemaksu sellest rohkem, aga kodumajutuse arvetele tuleb lisada ainult 9%. Bensiinilt saab aga tagasi käibemaksu 20% summast.

Kolmas soovitus – internetikursused, näiteks Coursera, edX, aga ka Youtube. Läbi nende saab õppida selgeks Exceli, programmeerimise, raamatupidamise ja palju sellist, mida võibolla koolis ei õpetata.

Viimaks on vaja kliente. Silicon Valleys tehti tavaliselt esmalt valmis veebileht koos tellimissüsteemiga ja vaadati, kas kliente tuleb. Kui saadi esimesed kliendid, siis hakati reaalselt kulutama raha ka tootearenduseks. Tihtipeale pole mõtet toodet valmis teha, kui pole kindel, kas sellel on reaalset turgu. Selle teine külg on, et kõige lihtsam on Eestis on mõne toimiva USA ärimudeli kopeerimine.

Kuidas sinust ettevõtja sai? 

See on selline loterii- ja riskiarmastus. Pangas töötades saab kordades rohkem palka, aga töö pole nii huvitav ja riskifaktor on puudu.

Milline ettevõtmine on pakkunud sulle kõige suuremat väljakutset? Mida sa sellest õppisid?

Võib-olla oma New Yorki maja Airbnb’sse panemine. See oli esimene tõsine äri, mis võimaldas rahulikult ära elada. Aga seal on ka päris palju riske, näiteks kui Airbnb peaks mingil põhjusel sinu kinnisvara oma platvormil ära keelama.
Teadupärast olid sa algselt seotud ka Fyre festivali korraldamisega, aga lahkusid meeskonnast kohe kui said aru et asju ei võeta tõsiselt. Kuidas said aru, et see ettevõtmine kuhugi ei jõua ning et kõige õigem otsus on ettevõtmisest eemalduda?

Ma ei lahkunud sealt päris kohe, vaid proovisin pikka aega inimesi õigele teele juhtida. Viimane piisk mu karikas oli, kui Billy (Fyre festivali peakorraldaja – toim.) palgatud konsultant tegi saarest oma versiooni, kus kõik puud olid maha võetud ja telkidega asendatud, põhimõtteliselt ka järv täis aetud ja mägi tasandatud. Siis ma sain aru, et sellest ei tule midagi välja.

Vasakult paremale: Fyre meeskonna poolt koostatud plaan, Siilatsi poolt välja käidud plaan ning saar looduses.

Võib öelda, et revolutsioon toimub praegu pea igas tehnoloogiasektoris – finantsteenustest kuni kosmoseni. Miks otsustasid oma fookuse suunata just transpordisektorile ning pakkuda elektritõukerataste teenust?

Meil oninkubaator, millega plaanime järgmiseks keskenduda finantssektorile. Mu äripartner on Uberi taustaga, seetõttu oli transport esimene.

Milline on Bolt Mobility visioon? Kuidas te eristute oma konkurentidest? Kuidas te plaanite maailma muuta? 

Meil on parem toode. Nii rakendus kui tõukeratas. Stabiilsem, kiirem, kauakestvam akut, sõidab ise koju, kui aku hakkab tühjaks saama ja hoiatab teeaukude eest teel. Rakenduses on reaalajas klienditugi

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.