Kogukonnalt maailmale ehk kuidas sai alguse ärifestival sTARTUp Day

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
sTARTUp Day 2016

sTARTUp Day 2019 alguseni on kaks nädalat. Kuid kuidas see kõik alguse sai? Kuidas sai ootuspärase 400 osalejaga festivalist hoopis 3000? Heidame pilgu esimesele sTARTUp Dayle, mis toimus 2016. aasta detsembris. Meenutavad idee üks algatajatest Andres Kuusik ja esimene projektijuht Lauri Sokk.

Kuid enne teeme ühe asja selgeks – miks on festivali nimi just sTARTUp Day? Vastus on väga lihtne – sest Tartu on ainus linn maailmas, mis sisaldub sõnas sTARTUp.

Kuidas sai sTARTUp Day alguse ja miks see ellu kutsuti?

Andres: See idee tekkis meil 2015. aasta detsembri alguses .Contriber Hubis (praegune sTARTUp Hub – toim.), kus toimus Buildit’i Demo Day, kus Builditi kiirendis olevad ettevõtted pidid esinema investoritele. Üritus oli äge, kuid investoreid praktiliselt kohal ei olnud. Kuna ma olin eelmisel nädalal just osalenud ühel Tartu Loomemajanduskeskuse üritusel ja meil endal oli olnud just Kaleidoskoobi võistlus, siis mul tuligi pähe, et meil toimub palju toredaid üritusi, kuid need on nii väikesed, et keegi ei tea neist midagi ja nad ei ole piisavalt atraktiivsed, et meelitada Tallinnast investoreid või ajakirjanikke kohale. Kuna ma olin oktoobris just Helsingis Slushi külastanud, siis tekkis silme ette, et miks ei võiks meil olla siin Tartus oma Slush.

Esimest korda pitchisin seda ideed saunalaval. Meil oli juba selleks ajaks välja kujunenud traditsioon käia Tartu ettevõtlusarendamise organisatsioonide võtmeisikutega, kes, kahjuks või õnneks, on mehed, kord kuus saunas (Teaduspark, Biopark, Buildit, Contriber, LMK, Tartu Ülikool ja Tartu Linnavalitsus). Seal võeti idee väga positiivselt vast  ja nii saigi kokku lepitud, et kutsume veel aasta eelviimasel päeval kõik olulisemad kogukonna liikmed Teadusparki kokku ja teeme suure koosoleku.

Koosolekul panime paika ürituse toimumiskuupäeva, milleks sai 7. detsember 2016. Meie mõte oli, et kui kõik teevad oma üritusi detsembris eraldi, siis igaüks saab ca 100 osalejat ja mõju ei ole. Kui aga teeme kõik oma üritused samal ajal sama katuse all, siis võiksime kokku saada 400-500 inimest ja see oleks juba piisavalt atraktiivne, et ka Tallinnast inimesed kohale tuleks ja üritus ise ka rohkem välja paistaks.

Lauri: sTARTUp Day sai minu jaoks alguse 2016. aasta kevadel, kui ma olin just lõpusirgel enda magistriõpingutega TÜ majandusteaduse turunduse erialal. Meie grupp turunduses oli suhteliselt väike, mistõttu turunduse õppejõud Andres Kuusik teadis väga hästi, kes millega tegeleb lisaks õppimisele.

Andrese briif mulle ürituse kohta oli muidugi tol ajal kardinaalselt teine. See oli umbes midagi sellist: teeme ühe startup-ürituse, üks keynote speaker, maksimaalselt 300-400 inimest, ERMi konverentsisaalis ja pead tegelema korraldusega. Kuna mul oli tol ajal oma üritusturundusagentuuri Kolm Õuna käima lükkamisega küllaltki palju tegemist, siis tundus see tema pakutu mulle küllaltki hea diil olevat – ühepäevane üritus, suhteliselt väike inimeste arv, rahastus on olemas, palka maksavad hästi jne. Kuid see oli vaid algus.

Tegelikult juhtus aga nii, et ühest väikesest startup üritusest sai Baltimaade suurim ärifestival. Kokku sai üle 3000 osaleja, meil oli 60 esinejat ning ühe plaanitud konverentsisaali asemel katsime enda festivaliga kogu ERMi. Minust ja Kuusikust kahekesi oli festivali ajaks saanud umbes 100-liikmeline meeskond, kusjuures palka maksti vaid mulle.

See, mis juhtus umbes 7-8 kuuga oli hämmastav. Suutsime selle väikese ideealge viia täiesti teisele orbiidile. Selle salajane retsept oli see, et paljud organisatsioonid ja ettevõtted üle terve Tartu olid sellesse kaasatud ning uskusid seda täpselt samamoodi nagu meie seda kõigile säravate silmadega kuulutasime. See oli teine kord pärast legendaarseid Rocki mänge, kui mina vähemalt isiklikult sain aru, mis asi on Tartu vaim või ärategemise tung siin linnas.

Suur idee olemas, plaan paigas millised olid kõige suuremad väljakutsed sTARTUp Day algatamisel? Millised olid ootused ja milliseks kujunes reaalsus?

Andres: Esimene aasta oli ühest küljest kõige raskem, sest tegime esimest korda sellist asja. Teisalt oli see aga ka kõige kergem. Kõik osapooled olid entusiasmi täis. Mitte miski polnud võimatu, kõigil silmad särasid ja ka kõige hullemad ideed võeti ette ja hakati teostama. Ka näiteks sponsorite leidmine: saime väga suured sponsorid pardale suhteliselt lihtsalt, kuigi müüsime suuresti siis veel vaid õhku. Aga ju siis meie entusiasm, usk ja optimism paistsid meie nägudelt väga kaugele välja.

Minu esialgne ootus oli kokku saada 700 külastajat, mille peale kõik pidasid mind hulluks. 2016 suvel, pool aastat enne üritust, hakkasin rääkima 1000 osalejast ja jälle pidasid kõik mind hulluks. Seda, et lõpus ca 3000 inimest kohale tuleb, ei oodanud isegi mina.

Lauri: Väljakutseid oli meil ikka meeletult. Esiteks toimumiskoht ERM oli üks paras väljakutse, sest selle ehitus viibis.

Teiseks, “õhu müümine” – me rääkisime kogu aeg kõigile üle kogu maailma, sealhulgas  esinejatele, et sTARTUp Day on kõige vingem üritus maailmas. Seda siis teadvustamata endale, et meil polnud isegi õrna aimu, kuidas me selle kõige vingema ürituse püsti panema.

Kolmandaks, finantspool. Kuigi Tartu Ülikool ja linn ning paljud tugiorganisatsioonid olid väga tugevalt kaasas ja toetasid, siis iga liigutus festivali korraldamisel maksab – alates käepaeladest lõpetades esinejate transpordiga. Selleks, et selle eelarvega enam-vähem mäel olla, peab ikka väga palju kaasama ja väga kokkuhoidlikult toimetama. Ma arvan, et me saime hakkama – jäime isegi kasumisse.

Minu isiklikuks suurimas katsumuseks oli suur vastutus. Andres usaldas mind ikka meeletult palju – olin tol ajal 24-aastane ja mu selja taga oli võib-olla maksimaalselt 15-20 üritust, millest suurim oli 500-inimese jõulupidu. Anda 24-aastasele sedasorti vastutus ja voli vabalt toimetada oma äranägemise järgi, on midagi väga suurt ja tähtsat – seda võiks meil Tartus rohkem näha olla!

Milline on olnud kõige ägedam tagasiside, mida sTARTUp Day kohta saanud oled?

Andres: Iga kord on kõigil külastajatel suud kõrvuni olnud. Alati on räägitud, et see on uskumatu kogemus ja keegi ei oska oodatagi, et Tartus midagi sellist üldse toimuda võiks. Kõige ägedam tagasiside oli eelmisel aastal, kui üks osaleja ütles, et vähe sellest, et me olime ägedamad kui Latitude59 konverents, aga me olime ka parem kui Slush, mis olevat tema meelest muutunud liiga suureks ja hoomamatuks, ent meie üritus on just täpselt paras. 

Lauri: Esmalt meenub muidugi enda meeskonna tagasiside. Ma olen töötanud erinevates projektides erinevate meeskondadega, kuid sellest sooja tunnet ja meeskonda jään kindlasti sTARTUp Day puhul kõige rohkem igatsema. Kõik olid tänulikud selle üle, kuidas me panustasime, ning hindasid seda kogemust väga kõrgelt.

Kuidas on sTARTUp Day Tartu linna arengusse panustanud?

Andres: Kindlasti on ta toonud Tartu kaardile – kõik täna teavad, et Tartus on ka iduettevõtlus arenemas ja siin ka midagi toimub. Kindlasti on kõige suurem panus just sellesse, et kõik Tartu ettevõtlust arendavad organisatsioonid teevad tihedat koostööd. See on unikaalne nii Eestis kui maailmas. Sisuliselt kõigi organisatsioonide töötajad teavad kõigi teiste organisatsioonide töötajaid nime- ja nägupidi, sest me saame selle ürituse koosolekutel läbi aasta peaaegu iga nädal kokku. Organiseerime küll suurüritust, kuid selle käigus vahetatakse infot, mida keegi parasjagu teeb ja see liidab kõigi tegevused üheks suureks tervikuks.

Lauri: sTARTUp Day on linna arengusse panustanud meeletult. Me oleme sTARTUp Day’ga suutnud Tartu startup-maailmas väga selgelt kaardi peale tuua. Isegi startup-gigant Peter Vesterbacka on viimasel aja Tartus väga tihe külaline – ta näeb, et siin on midagi erilist sündimas.

Kuid tegelik kasu on hoopis sügavam. Nagu Andreski rääkis on sTARTUp Day olnud see ühine nimetaja, mis kõik Tartus tegutsevad organisatsioonid kokku on toonud. Tänu sellele, on Tartu startup community väga tugev ning koostööd tehakse igapäevaselt Tartu linna ja Tartu Ülikooliga. Tänu sTARTUp Day’le on sündimas palju uusi ägedaid ettevõtteid ning initsiatiive.

Kuhu liigub sTARTUp Day ja milline roll on sel festivalil Tartu linna tulevikus?

Andres: Ma usun, et sTARTUp Day on oma maksimaalse suuruse saavutanud. Me ei taha, et ta muutuks suuremaks kui 4000-5000 külastajat. Ta jääb inspiratsiooniürituseks ja Tartu ettevõtluse tippürituseks. Kindlasti töötame selle nimel, et ta oleks Baltikumi üks olulisemaid üritusi, kuhu igal aastal kokku tullakse. Ta jääb kindlasti festivaliks, millel on palju sihtgruppe ning peale ettekannete on oluline roll meelelahutusel ja networking’ul.

Lauri: Tartu linnas jääb sTARTUp Day Tartu startup-ökosüsteemi vedavaks lipuks. Kui me räägime suurema ökosüsteemi disainimisest ja Fast Track Tartu startup torust, siis on sTARTUp Day keskpunkt, milleni varajases staadiumis idufirmad pingutavad ning pärast mida tõsisemalt meie ökosüsteemis juba tööle hakkavad.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.