STARTUp Day 2020 blogi

Laura Dekker: „Võitlus oma unistuste ja eesmärkide nimel on alati seda väärt!”

Laura Dekker on noorim iseseisvalt ümber maailma purjetanud inimene. Kui tema eakaaslased kaubanduskeskustes poodlesid, ostis 14-aastane Laura oma esimese purjeka ja valmistus oma elu suurimaks seikluseks. Sellest retkest tehti ka dokumentaalfilm „Maidentrip“.

Sündisid keset purjeretke, seilasid üksinda ümber maailma 518 päeva vältel ja oled märkimisväärse osa oma elust merel veetnud. Milline näeb välja tavaline päev paadis elades ja merel seilates?

Ega tavalisi päevi palju olegi. Kõik sõltub lainetest ja tuulest. Kuid üleüldiselt kujutab see söömist, magamist, navigeerimist, purjete kohandamist, silmapiiri jälgimist, kirjutamist ja vahel, kui ilm vähegi lubab, siis ka kitarrimängu ning lugemist.

Millised on kolm õppetundi, mille oled omandanud merel olles ning mida rakendad igapäevaelus?

1. Tuleb olla õnnelik ning väärtustada olemasolevat.
2. Tuleb austada loodust, keskkonda ja ümbritsevat maailma.
3. Võitlus oma unistuste ja eesmärkide nimel on alati seda väärt!

Hollandi kohus astus vahele ning proovis takistada sind lahkumast. Kuidas selle lahingu võitsid ning mis olid peamised takistused? Mis nõu annaksid noortele, kellel on raskusi oma unistuste saavutamisega? Kuidas veensid oma vanemaid?

Olin seda reisi ette valmistanud pikka aega – unistasin sellest juba 8-aastaselt, mistõttu vanemate veenmine ei olnudki niivõrd keeruline. Ma arvan, et nad teadsid, et oleksin läinud ka nende keelust hoolimata, mis oleks kokkuvõttes olnud palju ohtlikum, kuna oleksin olnud ihuüksi.

Mõistsin, et enamik inimesi, kes olid minu plaani vastu, ei teadnud minu lugu ega minu ettevalmistust, mistõttu oli mul üsna lihtne negatiivseid märkusi ignoreerida ning keskenduda oma eesmärgile. Selleks oli vaja palju distsipliini ja sihikindlust, kuid mingil põhjusel tundsin ja teadsin, et ma lihtsalt pean edasi minema.

11. eluaastaks olid juba piisavalt raha säästnud, et oma jaht osta – see on väga muljetavaldav. Kuidas õnnestus sul nii noores eas nii palju raha teenida?

Alates 8. eluaastast kulutasin suure osa oma vabast ajast töötamisele. Koristasin töökodasid ja paate, esinesin oma üherattalisega jne. Kui raha oli koos, ostsin vana paadi ja tegin selle isaga korda.

Mis mõtted keerlesid su peas kui asusid üksinda ümbermaailmareisile? Mis tunne valdas sind tagasi koju jõudes?

Lahkudes oli mul palju vastakaid tundeid: alates ülimast närvilisusest ääretu rõõmuni välja. Tagasi jõudes oli tunne aga hoopis teistsugune, kuna ma absoluutselt ei tahtnud tähelepanu ja meediamüra. Kahtlemata ootasin pikisilmi vanematega taaskohtumist, kuid samas ei tahtnud ma midagi muud kui vaid purjetamist jätkata.

Veetsid palju aega üksinda – vahel möödus 6-7 nädalat teist hingelist nägemata. Kuidas võitlesid sa nendel hetkedel üksindusega?

Ausalt öeldes ei võidelnudki. Mulle meeldib merel üksi olla ja ma arvan, et tolles eluetapis oli mul vaja olla oma mõtetes, kirjutada ja leida iseennast.

16. aastaselt sai sinust noorim ümbermaailma purjetanud inimene ning saavutasid sellega ühe oma elueesmärkidest. Mis on sinu plaanid tulevikus? Kas sulle tundub, et sulle on pandud peale surve teha järgmisena taaskord midagi suurt?

Ei, ma ei tunne survet. Kui on üks asi, mida olen õppinud, siis kõigil on kõige kohta arvamus. Ma ei pea oma elu selle järgi juhtima. Teen seda, mida teha soovin hoolimata teiste arvamusest.

Sellegipoolest – mul on plaanis ehitada suur laev ja minna purjetama koos noortega. Tahan anda rohkematele lastele võimalust maailmaga tutvuda ja mis peamine – leida iseennast. Täpselt nagu mina nendevanusena tegin.

Kas plaanid purjetada Eestisse, kui tuled esinema sTARTUp Day 2020’le?

Kahjuks mitte :(

Kuidas kirjeldaksid ettevõtjana startup mõtteviisi?

See tähendab julgust minna sinna, kus keegi pole veel käinud. See saab olema raske, kuid see on seda väärt.

Laura Dekker on üks sTARTUp Day 2020 esinejatest. Ta räägib takistustest, mis tal tuli enne reisi ja selle vältel ületada. Seal hulgas lood Hollandi lastekaitse ja valitsuse veenmisest ning seiklustest ja õppetundidest, mida ta koolipingis poleks eales omandanud.

Osta pilet sTARTUp Day ärifestivalile siit!

Ära jää ilma päeva põnevametest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.