STARTUp Day 2020 blogi

Marcel Gasser: „Mu missioon on kombineerida äri- ja spirituaalne maailm”

Marcel Gasser on ettevõtlik nomaad, kellel on olnud võimalus töötada paljude projektidega üle terve maailma. Marcel viib läbi 30. septembril sTARTUp Day ametlikul kõrvalüritusel sTARTUp Psychology töötuba Kuidas luua lihtsam elu keerulises maailmas”.

Millega sa täna tegeled? 

Ärimaailmas aitan startupidel unistusi täita. Olen mitu ettevõtet üles ehitanud, kuid lahkusin nendest 2015. aastal. Sellest ajast peale olen teisi aidanud. Vahel ütlen nii, et vahetasin töö enese heaks ümber tööga teiste heaks. Tunnen, et mu missioon on kombineerida äri- ja spirituaalne maailm, mis resoneerub ka .Cocooni programmiga (.Contriberi idufirmade asutajate programm), sest näen südame ja mõistuse kombineerimise kasulikkust. Paljud edukad ettevõtjad on tõestus sellest, et pead oskama mõlemaid kasutada. Traditsioonilises ärimaailmas kipume kasutama ainult mõistust.

Teiste aitamise kõrvalt on mul kaks projekti, milleks üks on kooselamise kogukonnad. Minevikus oleme jaganud kortermaju, kuid tulevikus jagame külasid. Tahame ehitada 25 sellist küla ümber maailma ja neid omavahel ühendada. Võid osta omale toa ja saad seda kasutada ükskõik millises külas – saad ringi liikuda ja omada osa nendest 25 kogukonnast.

Teiseks, töötan dokumentaalfilmi „Ettevõtjaks olemise saladused” kallal. Arvan, et peamised tegurid on samad, mida eelnevalt mainisin – süda ja mõistus. Usun, et kõige edukamad ettevõtjad suudavad mõlemat kasutada ja tahan näidata seda dokumentaalfilmis. Viimase nelja aasta jooksul olen rääkinud paljude ettevõtjatega, et leida mustreid nende suhtumises ja käitumises.

Olen väga õnnelik, et saan reisida 10 kuud aastast. Olen 2015. aastast olnud nomaad. Tegelikult pole ma kunagi öelnud, et tahan olla nomaad, kuidagi lihtsalt juhtus nii. Olen alati elevil, kuid vahel on tore ka puhata. Seega, kui tunnen, et pean puhkama, lähen tagasi Šveitsi. Ülejäänud ajast saan töötada imeliste inimestega üle terve Euroopa ja Aasia.

Arvan, et mul ei ole oma elus millegi üle viriseda. Mõistan, kui palju mul on vedanud, et saan teisi aidata. Kuna ma ehitasin oma äri ise üles, on mul kindel sissetulek ja saan töötada nii, et ei tunne, et see oleks töö. Saan teha mida iganes soovin ja ei pea raha peale mõtlema. See on elu tegelik luksus, kui ei pea raha järel jooksma ja oled finantsiliselt sõltumatu, mis annab võimaluse oma aega investeerida tasuta. Töötan startupidega ilma raha küsimata või tegelen enda ideedega.

Kuidas sa sinna jõudsid? 

Naljakas asi on see, et elus pole ühtegi kokkusattumust. Märkimisväärseim hetk mu elus oli kui mul leiti 2014. aastal ajust kasvaja ja veetsin kaks päeva hirmus. Kas ma jään ellu? Kuidas ma ellu jään? Kahe päeva pärast ütlesin juba oma vanematele, et see on parim asi, mis minuga juhtuda sai. Juba enne ravi ja lahendusi teadsin, et sellest tuleb elumuutev kogemus. Ma ei põgenenud. Peale kahte päeva mõistsin, kui kasulik see kogemus mulle olla võib. Ma olin valmistunud. Ausalt öeldes ei teadnud ma midagi, kuid mul oli usk, et leian positiivse lahenduse. Isegi, kui see esialgu tundub tume ja halb, siis on see ikkagi positiivne. Tegin oma elus täieliku pöörde.

Õppisin palju. Taastudes rändasin kõikjal ringi. Läksin Tiibetisse. Ma ei tahtnud kasutada keemiaravi ja kasutasin enda ravimiseks taimi. Õppisin selle protsessi käigus palju. Mul vedas, et kohtusin õigete inimestega. Sellist asja nagu kokkusattumus ei ole olemas.

Kuidas ma siia jõudsin – pead protsessi usaldama. Nii lihtne see ongi. Paljud ütlevad, et nad tahavad elus vooluga kaasa minna. Jah, sa kulged, aga kui sul pole endasse ja universumisse usku, siis sa ei jõua kuskile. Samamoodi, kui käid restoranis, siis usaldad, et saad toidu. Sa ei pea selleks midagi tegema. Lihtsalt usaldad, et saad oma toidu kätte. Arvan, et elus on samamoodi – sulle kantakse ette kõik, mida vaja läheb.

Teine asi on, et ei tohi midagi sundida. Ma kippusin seda tegema. Enne kasvajat oli mul neli ettevõtet, tegin MBA ja olin väga edukas. Siis põlesin läbi ja olin õnnetu. Mida rohkem asju sunnid, seda raskemaks läheb, kuna lood vastupanu. See juhtub loomulikult. Lennukid lendavad väga kiiresti vaatamata vastupanujõule. Selleks, et kiiresti lennata on palju energiat vaja. Kui pole vastupanu, siis lihtsalt hõljud. Tegelikult nõuab see natuke rohkem energiat, kuid ütleksin, et see on palju efektiivsem.

Usun ka, et kõik sundimatu tuleb vaimust. Suhtumine „lähen, kuhu elu mind viib”, on palju spirituaalsem ja sul on kõik olemas, mida vajad. Vahel on seda raske mõista, kuid elu on väga lihtne. Ma ei püstitanud omale suurt eesmärki, et jõuda sinna, kus praegu olen. See oli väga orgaaniline usaldus ja kulg.

Miks sa teed seda, mida täna teed? 

Andsin juba mõningaid vihjeid. Kui päris aus olla, siis mind motiveerib teiste heaks töötamine. Seda ei ütle mulle mu ratsionaalne mõtlemine, vaid pigem süda. Ma hoolin palju inimestest ja loodusest. Arvan, et hoolin nii palju teistest, sest leidsin läbi taastumisprotsessi ennast, lahkudes oma ärist ja kaotades paar maski.

Teine suur motivaator on teiste inspireerimine. Kasvaja diagnoos pole elu lõpp. Sa ei kaota midagi – kõik on mõtlemises kinni. Hakkad kartma. Tahan inimestele jagada lühidalt midagi, mis võttis mul arusaamiseks aastaid. Elu muutub palju intensiivsemaks ja huvitavamaks siis, kui saad sellest aru. Ma ei ütle, et mul on õigus – räägin enda kogemusest ja ei saa kellegi teise eest sõna võtta. Näen vaid enda elu ja järeldan, mis on minu jaoks õige. Usun, et igaüks tõlgendab elu omamoodi. Mu peamine motivatsioon on inspireerida ja luua.

Kui asi puutub loomingusse, ma tahan olla looming, mitte looja. Sellel on suur vahe. Samamoodi tantsuga – tahan olla tants, mitte tantsija. See kõlab suurelt, kuid kui me suudame olla tants või looming, on sellel palju rohkem väge. Sellepärast keskendungi sellele, et olla looming selle asemel, et midagi saavutada. Toode pole põhiline, vaid pigem kogu protsess selle ümber. Ma ei keskendu üksikutele asjadele.

Kuhu sa edasi lähed? Mis on sinu visioon? 

Keskendun rohkem sisemusele. Umbes nagu liiguksin tagurpidi. Tavaliselt alustame lapsepõlvest, siis täiskasvanuna liigume edasi karjääriredeli – oleme lõpmatuseni orienteeritud. Võin öelda, et olen sisemusle orienteeritud. Ma liigun tagasi iseenda juurde. Kui jääme vanaks või sureme, siis läheme loomulikult tagasi juurte juurde. Nagu kui vanad inimesed mõnikord käituvad nagu lapsed. Samamoodi haigustega – sõltume teiste abist nagu seda lapsena tegime. Ma olen juba alustanud oma teekonda tagasi iseenda juurde.

Rääkides oma karjäärialasest tulevikust, siis kooselamise kogukonnad on suur motivatsioon. Tahan elada koos sarnase mõtteviisiga inimestega. Soovin elada inspireerivate inimestega inspireerivates kohtades. Nimetan seda arengu ülikooliks. Tahan elada igavesti kasvamise linnakus, kus on õiged inimesed, kes toetavad üksteise arengut. Selleks on kaaslooming ja -areng oluline. Kui meil on see, peaks see terves maailmas olema. Tegime nii minevikus. Kui külas oli ühel inimesel külmkapp, siis kõik jagasid seda. Kui telerid tulid, siis ühel oli teler ja teised tulid tema juurde saateid vaatama. Nüüd on igaühel viis televiisorit.

Ootan huviga minemist tagasi sinna, kust tulime. Kus kõik hoolivad teineteisest ja jagavad. Omand on ka oluline. Sellega mõtlen finantsi, mitte isekust. Enda huvid ja ego ei saa seda juhtida. Teineteisest hoolimata see ei toimi. Mu isekas lahendus on luua need kogukonnad. See on ühtlasi nii teiste kui iseenda heaks töötamine, sest tahan ise ka sinna elama minna.

***

Marcel Gasser juhib 30. septembril sTARTUp Psychology töötuba Kuidas luua lihtsam elu keerulises maailmas”. 

Marceli teemast sTARTUp Psychology konverentsil:

Startupide asutajate raskused tulevad neljast peamisest „kokkusobimatust” faktorist: suhted, pingutus, oskused ja usaldus. Peale nende nelja ja ettevõtja edu faktori, on oluline ühildada isiklik missioon ja visioon ettevõtte omaga. Miks me nii teeme? Kuna kui oled korra aru saanud, mis on sulle kõige olulisem, siis on võimalik kulgeda läbi elu, olla see õnnelik ja edukas olend, keda kõik otsivad. Lõpuks leiame voolu töö- ja eraelus ja näeme, et universumiga koos kulgeda on kõige kiirem viis isegi, kui mõistus vahel ütleb midagi muud.

sTARTUp Psychology konverents:

Kui oled huvitatud psühholoogiast, enesearengust ja inimeste käitumisest, siis see on sinu võimalus. Ettevõtjaks olemine on hea viis kasvada mitte ainult ärimaailmas, vaid ka inimesena. Võidud ja läbikukkumised peegeldavad su käitumist ja juhtimisoskusi. Kui oskad seda informatsiooni ära kasutada, võid oma ettevõtte ja iseenda viia uuele edukuse tasemele. Ootame sind sTARTUp Psychology’le! 11 ülemaailmset kõnelejat jagavad oma teadmisi, isiklikke lugusid ja praktilisi nõuandeid sellest, kuidas iseenest häkkida ja parandada suhteid.

Osta piletid siit: https://startuptalks.ee

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses