STARTUp Day 2020 blogi

Marvin Liao: „End ümbritsevaid inimesi valides sihi kõrget kvaliteeti”

Marvin on 500 Startups’i partner ning tal on 19-aastane riskikapitali, tehnoloogiaettevõtete ja idufirmade kogemus. Ta on alates 2014. aastast olnud 500 Startups’i investor ning tegeleb San Franciscos startup kiirendiga kui ka otseste rahastustega.

Varem on ta olnud üle kümne aasta Yahoo! juhtkonnas. Marvin on tuntud kui „Polühistor kuid tegelikult lihtsalt generalist”, mis kirjeldab laialdasi teadmisi ja oskuseid erinevatel aladel.

Sa kirjeldad end kui „polühistor kuid tegelikult lihtsalt generalist” – räägi mulle mõnest alast või tegevustest, mida tunned hästi, kuid millest inimesed veel ei tea. Mis paneb su silmad kõige eredamalt särama?

Mind on alati huvitanud ajalugu, geopoliitilised suhted ning samuti inimkäitumine ja psühholoogia. See kõik on nii huvitav. Olen ulme ja sõjaajaloo raamatute fanaatik. Samuti meeldib mulle väga elektrooniline tantsumuusika ja võibolla uudistan varsti EDM DJ maailma.

Tunnen väga huvi segavõitluskunsti ja üldse igasuguse võitluskunsti vastu. Mul on väga eklektilised huvid ja naudin väga uute asjade kohta õppimist – mida segasem, seda parem. Pean mainima, et tunnen end iga päev väga privilegeeritult ja olen tänulik, et mul on võimalik kõiki neid huvisid avastada.

Mis on kõige põnevam idufirma, millesse investeerinud oled? Mis teeb selle sinu jaoks põnevaks?

See on raske küsimus. Ma olen investeerinud rohkem kui 400 varases staadiumis idufirmasse ja raske on lemmiklast valida. Mis minus põnevust tekitab, on leida mõni asutaja, kes on täielikult probleemi lahendamisele pühendunud. Nende elevus tekitab seda ka minus. Kohati on see kooslus ägedate inimeste toetamisest ja probleemist, mida nad lahendada proovivad (väga arukatel ja loovatel viisidel).

Samuti on see minu jaoks kui investeering asutaja karjääri kulgu. Seega see on pikaajaline panus – isegi kui investeering välja ei mängi, proovivad nad hiljem uuesti ja loodetavasti lubavad mul jälle investeerida!

Mis on suurim viga, mida idufirmad kipuvad tegema? Millist olulist nõu uutele asutajatele annaksid?

Suurim viga, mida idufirmad teevad, on see, et nad ei räägi potentsiaalsete klientidega piisavalt vara või piisavalt tihti. Samuti see, kui nad ei jälgi enda kulutusi ja raiskavad raha väga rumalate asjade peale. Keskendutakse liiga palju tootele ja mitte piisavalt palju müügile või turundusele. Asjad tuleks hoida võimalikult lihtsad. Kellelegi ei meeldi keerukus.

Sa esined regulaarselt erinevatel digiturunduse ja tehnoloogia idufirmade konverentsidel. Milliseid soovitusi annaksid sa kellelegi, kellel on suur lavahirm? Kuidas olla laval enesekindel?

Mul on siiani lavahirm. Aga mida ma inimestele tavaliselt soovitan – hinga! Harjuta palju peegli ees ja tee kindlaks, et räägid teemal, mida ise hästi mõistad ja millest hoolid. Siis peaks kõik hästi minema.

Mis on kõige suurem õppetund, mille oma 10-aastasest Yahoo! kogemusest kaasa võtsid?

Inimeste kvaliteet ja iseloom, kellega end töö- ja eraelus ümbritsed, on väga oluline. Kolleegid mängivad suurt rolli. Yahoo! endised kolleegid on olnud imelised. Seega õppetund on end ümbritsevaid inimesi valides sihtida kõrgele kvaliteedile.

Kas on midagi, mida sa veel ei oska, aga milles tahaksid väga hea olla? Mis see on?

Ma tahaksin väga segavõitluskunstides ja poksimises paremaks saada. Ma olen varasemalt treeninud (üle 10 aasta tagasi), aga tahaksin uuesti alustada. See on hea viis vormi hoidmiseks ja ka enesekaitseks!

500 Startups’i sõnul on sul raamatute ostmise sõltuvus – mis on üks raamat, mida kindlasti kõigile lugeda soovitad? Mis raamatut sa parajasti loed?

Ma kipun umbes 5 raamatut samaaegselt lugema. Hetkel loen ma Adam Davidsoni „The Passion Economy“, Daniel Levitini „Successful Aging“, Desmond Sewardi „Metternich“, T. R. Fehrenbachi „Comanches“ ja Robert Harmsi „Land of Tears“. Üks suur segadus.

Digitaalse revolutsiooni pikaajalise fännina – mida sa tehnoloogiavallas väga ootad? Miks?

Genoomika ja arvutusliku biotehnoloogia revolutsiooni. Ma arvan, et see muudab revolutsiooniliselt, mida me sööme, kuidas me haiguseid ravima ning pikendab inimelu ja parandab tervist.

Mida sa ütleksid 10-aastasele Marvinile?

Lõdvestu – tõsiselt rahune maha ja ära võta end liiga tõsiselt. Aja jätkuvalt oma uudishimu taga ja keskendu raha teenimise asemel õppimisele.

See esineja tuuakse sTARTUp Dayle Balti-Ameerika Vabaduse Fondi (BAFF) rahastuse toel. BAFFi stipendiumide ja esinejate toe kohta lisateabe saamiseks külastage veebisaiti www.balticamericanfreedomfoundation.org.

Marvin Liao esineb 30. jaanuaril sTARTUp Day’l teemaga „Investori nõuanded”!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.