STARTUp Day 2020 blogi

Milda Mitkute: „Sobivus meie töökultuuriga on palju olulisem kui ametialased oskused”

Milda Mitkute on Vinted’i kaasasutaja, mis on suurim veebipõhine taaskasutatud riiete turg. Idee sai alguse Milda enda ostusõltuvusest, kui ta jõudis mõistmisele, et tema garderoobis leidub liiga palju hetkeemotsiooni ajel tehtud oste, mis sai soetatud, sest need olid allahindlusega. Tänaseks on Milda edukas naisettevõtja tiheda konkurentsiga valdkonnas. Vestlesime Mildaga natukene tema edust, isiklikust arengust ja tulevikust. Oma lugu jagab ta täpsemalt jaanuaris sTARTUp Day’l 2020.

Kirjelda Vinted’i kolme lausega

Maailma suurim moeturg enam kui 23 miljoni kasutajaga 11 riigist. See on „liikumine”, mis muudab inimeste kiirmoe tarbimisharjumusi. Tegemist on rõivaringlusega, mis käib käsikäes globaalselt kasvava jätkusuutliku elustiiliga.

Vinted on hoogsalt laienenud, mis tõenäoliselt võrdub pikkade töötundide ja stressiga. Milline näeb välja sinu keskmine tööpäev ja kuidas akusid laed? Mis motiveerib sind hommikul voodist tõusma?

See on olnud minu jaoks väga intensiivne teekond. Ma olin Vinted’i asutades 21-aastane tudeng, kellel ei olnud väga palju kogemust tööturul, rääkimata ettevõtlusest. Eriti kaua võttis minu jaoks aega arusaamine, kuidas „tavainimesed päris maailmas äri teevad“. Samas ei olnud esialgu Vinted minu jaoks midagi enamat kui hobiprojekt. See oli minu mängumaa, kus sain eksperimenteerida, teha vigu, olla loov ja üleüldiselt hullu panna.

Kui Vinted hakkas hoogsalt kasvama, mõistsin et mul on vaja omandada ja rakendada uusi oskusi nagu strateegiline mõtlemine, distsipliin ja planeerimine. Need olid minu jaoks üsna keerulised ajad, mis lõppesid pikkade tööpäevade ja olematu vaba ajaga. Tahtsin iseendale tõestada, et olen võimeline juhtima nii kiiresti arenevat ettevõtet. Minust sai hoopis „no-lifer“ – mida rohkem ma töötasin, seda ebaefektiivsemana ma ennast tundsin. Olin väsinud ja stressis.

Seega otsustasin ma muuta kogu oma praegust elukorraldust. Töö rabamise asemel hakkasin liikuma targalt töötamise suunas, mille täielik omandamine võttis mul paar aastat aega. Distsiplineerisin ennast töötama ainult nädala sees ning hakkasin hoolikamalt ümber käima oma vaba ajaga – kellega ja kuidas ma seda veedan. Lõpptulemusena olen palju lõõgastunum, edukam, ja mis peamine – palju õnnelikum. Olen proovinud erinevaid strateegiaid ja tehnikaid, kuid kõige väärtuslikum õppetund on see, et päeva tuleb alustada eesmärgiga. Keskenduda ei tule mitte protsessile, vaid lõppeesmärgile. See aitas mul näha suuremat pilti.

Arvan, et on oluline mainida, et ma pole viimase kolme aasta jooksul olnud ettevõtluses aktiivne. Olen lapsehoolduspuhkusel ja saan oktoobri lõpus kolmanda lapse.

Ettevõtte varajases staadiumis värbasite oma kaasasutaja, Janauskase couchsurfingu külalisi platvormi turundama. Kas saad palun täpsustada, kuidas Janauskat külastavad inimesed sattusid Vinted’ile reklaami tegema? Mis on need omadused, mida otsid potentsiaalsetes töötajates ja kuidas esimesed töötajad nendele nõuetele vastasid?

Kui päris aus olla, siis koostöö Saksa partneritega tekkis väga juhuslikult. Alguses ei julgenud me isegi mõelda, et Vinted võiks olla rahvusvahelise mastaabiga. Kuid kaks ülimalt entusiastlikku tüdrukut veensid meid, et Saksamaa turule on Vinted’it vaja. Kuna meil ei olnud raha nende värbamiseks, siis sai tehtud kokkulepe, et tegemist on vabatahtliku kogemusega.

Turundustegevused olid üsna sarnased sellega, mida tegime Leedus – esialgu pühendusime oma sõprade veenmisele liitumaks Vinted’iga ning hiljem levitasime infot meediasse ja erinevatele blogijatele. Meie suureks üllatuseks pidasid saksa blogijad Vinted’it väga lahedaks projektiks ning hakkasid meist kirjutama. Kuigi meil puudusid rahalised ressursid, olid nad seda nõus tegema tasuta, sest nad uskusid, et see on väga erakordne idee, mis tegi meid kahtlemata väga rõõmsaks.

Oma praeguse värbamispoliitika juures hoiame oma töötajaid hoolikalt, kui inimene sobib Vinted’i kultuuriga. Sobivus meie töökultuuriga on palju olulisem kui ametialased oskused. Kuid milline inimene sobib meie kultuuriga? Ambitsioonikas ja uudishimulik ning kindlasti meeskonnamängija. See on inimene, kelle jaoks on oluline vabadus, kuid ta mõistab, et vabadusega kaasneb vastutusega.

Üle maailma tärkab pidevalt veebipõhiseid moeturge. Miks peaksid kliendid valima Vinted’i teie konkurentide asemel – mis on teie eripära ja miks tulevad inimesed tagasi just teie juurde?

Vinted’is on kõik oodatud – inimese vanus, sugu, stiil ega palk ei oma tähtsust. Me pingutame selle nimel, et kõik jõuaksid selleni, mida otsivad. Kuna oleme suurim omalaadne platvorm, suudame pakkuda ka suurimat sortimenti. Ja loomulikult asjaolu, et Vinted’is saab müüa nii palju riideid kui soovid ja seda täiesti tasuta, teeb selle äärmiselt kasutajasõbralikuks ja mugavaks.

Mis on Vinted’i missioon ja tulevikuvisioon?

Vinted’i missioon on muuta taaskasutatud riided ülemaailmselt inimeste esimeseks valikuks rõivaste soetamisel. See tähendab, et iga kord, kui inimesed soovivad osta uusi riideid või esemeid, siis mõtlevad nad kõigepealt taaskasutuse peale. Meile Vinted’is meeldib mõelda, et me eksisteerime selleks, et kiirendada ülemaailmset liikumist jätkusuutliku tarbimise suunas.

Endise ostusõltlasena oli mul alati unistus avada kõikide maailma kappide uksed, et neis uudistada ja saada inspiratsiooni. Mul on tunne, et oleme õigel teel.

Asutasid Vinted’i eesmärgiga leida lahendus oma ostuharjumustele ja pigem hobi korras. Nüüdseks on see kasvanud üheks suurimaks taaskasutatud riiete turuks maailmas. Mis on peamine rõivaese sinu garderoobis? Millised oleksid mõned tarkusesõnad inimestele, kes soovivad samuti muuta oma hobi karjääriks?

Ühte konkreetset eset minu kapist esile tõsta on väga keeruline. Viis aastat tagasi olid need kahtlemata kleidid. Tänasel päeval pole ma enam nii kindel. Riided on minu üheks väljendusviisiks. Need annavad mulle võimaluse anda maailmale märku, milline on minu tuju, kuidas ma end tunnen ja mida ma öelda tahan. Ja iga kord on see erinev.

Mõni tark sõna inimestele, kes soovivad oma hobi karjääriks muuta? Usun, et inimesed on kõige paremad tegevustes, millesse nad suhtuvad kirega. Nad ei pea teesklema, vaid nad on oma tegemistes energilisemad ja entusiastlikumad. See aitab edasi liikuda hoolimata nende vigadest ja ebaõnnestumistest. Ole julge ja järgi oma südant!

Kelleks sa tahtsid saada, kui sa noorem olid? Millised on sinu lapsepõlve unistuste karjääri omadused, mis on püsinud tänaseni muutumatuna?

Kindlasti ei suutnud ma ennast ette kujutada ettevõtluses. Ükskõik kes, aga mitte äriinimene. Ma olin väga häbelik laps. Mind kasvatati olema altruistlik. Mulle öeldi alati, et kui sa pöörad ainult iseendale tähelepanu, siis arvavad kõik, et oled ülbe ja pinnapealne. Tegelikult üheks suurimaks väljakutseks, millega pidin rinda pistma oli endale selgeks tegemine, kuidas ennast teistele väljendada. Aga ma arvan, et see on juba teine teema.

Sellest hoolimata lubasin ma teismelisena iseendale, et ma pean armastama oma tulevast tööd. Mind ümbritsevas keskkonnas nägin ma liiga palju näiteid inimestest, kes käisid tööl ainult kohustusest, mitte tahtmisest. Ma ei suutnud ette kujutada, et veedan ühe kolmandiku oma elust tööl, mida vihkan. See oli üks asi, milles olin täiesti kindel.

Samas sotsiaaltöö, antropoloogia ja sotsioloogia olid mulle siiski ülimalt lähedased teemad. Aeg-ajalt unistan nende süvitsi õppimisest.

Mis on üks nõuanne, mida oled ise saanud ja mida sooviksid tulevastele ettevõtjatele edasi anda?

Tuvastage oma tugevused ja nõrkused. Niipea kui olete üles leidnud oma nõrkused, leidke inimesed, kes oskavad neid lünki täita.

Kuidas defineeriksid ettevõtjana startupi mõtteviisi?

Startup’i mõtteviisi eesmärk on vaadata tulevikku. See tähendab uue suuna osutamist ja julgust järgida oma südant. Esialgu võib see olla üsna üksik teekond.

Märksõnad: , , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses