sTARTUp Day seisab Tartu eest! Meile teeb alati rõõmu kui siin avatakse uusi kontoreid ja luuakse töökohti. Näiteks on kontor Tartus ka rahvusvahelisel lennukompaniil Finnair, kes hindavab väga innovatiivsust ja ettevõtlikust!
Ühiste väärtuste najal sai alguse ka partnerlus Finnairi ja sTARTUp Day vahel. Palusime neil kirjutada, miks ühte korporatsiooni huvitab koostöö startup kogukonnaga ning milleks innovatsioon, kui vanad süsteemid on tõestanud, et töötavad.
—-
Arvan, et korporatsioonidel nagu Finnair, mis on üks vanimaid endiselt tegutsevaid lennufirmasid maailmas, on kohustus toetada tulevaste põlvkondade edu. Ettevõtete, ülikoolide ja idufirmadega ökosüsteemide loomine ning sellele avatud olemine tähendab vastutust. Samas lisab see ka väärtust – kuna me ei saa kõiki probleeme üksi lahendada, siis miks mitte teha tiimitööd? See on üks põhjustest, miks oleme sTARTUp Dayl!
Soovin teiega jagada hiljutist kogemust oktoobrikuust, kus meil toimus Turku School of Economics Business Innovation Camp. Ettevõtlusinnovatsiooni laagri idee seisneb viisis viia kokku tulevikutalendid. Me pühendume selge struktuuri ja ajakavaga väljakutse võimaldamisele ning läbiviimisele sprindi või häkatoni vormis, kus saab kiiresti nii õppida, põruda kui õnnestuda.
Ma olen väljakutsepõhiste innovatsioonide ja ökosüsteemide usku ja tunnen, et juhtides innovatsiooni proovikivide kaudu, saab sellest midagi juurde. See pole ainult innovatsioon innovatsiooni pärast. Öelge, mida soovite, seda juhtub kogu aeg!
Väljakutsepõhine innovatsioon: meetod uuenduste juhtimiseks struktureeritud viisil, kaasates ja põimides asjaosalisi konkreetsete väljakutsetega, mis väljendab ideesid sprintide, häkatonite vms vormis, mille kaudu tõestatakse kontseptsioone.
Tõestused võetakse seejärel edasisele valideerimisele ja arendamisele, võttes aluseks arengujärku, mõju, ärilisi põhjuseid ja muidugi vastavust strateegiliste eesmärkidega.
Väljakutse
Lennundustööstus on jätkusuutlikkuse aruteludes kuum teema ja me ei alahinda oma vastutust. Peame olema kõiges, mida teeme, jätkusuutlikumad nii tarbijate kui ka ettevõtetena.
Lähenesime ettevõtlusinnovatsiooni laagri väljakutsele loomisele järgneva mõtteviisiga: kuidas saaksime oma keskkonnamõju minimeerida teadlikust suurendades ning luues seda uute uuenduslike lähenemisviiside kaudu?
Teame, et Finnair Kitchen’is, mis pakub toitlustusteenust kõigile Helsingi lennujaamast väljuvatele Finnairi lendudele, on palju rakendamata potentsiaali. Potentsiaali mõistes tahtsime uurida, kuidas saaksime selles tarneahelas väärtust ja jätkusuutlikkust luua.
Finnair Kitchen’i toidukaupade tarneahel on keeruline labürint, kus endiselt tehakse palju käsitsi tööd keskkonnas, kus pole ruumi vigadele ning kõigi kontaktpunktide töökindlus on võtmetähtsusega. Suur asjaosaliste hulk, kes on otsast lõpuni kaasatud, ja parim kvaliteet, mida me oma välijaamadelt nõuame (pikamaa tagasisõit, lennuteenus), lisab protsessi keerukusele täiendavaid nüansse.
Arvestades ülalnimetatud kõverpalli efekti lisaks tegelikule väljakutsele, olime ettevõtlusinnovatsiooni laagri ajaks pannud aluse unetute ööde ja küünte närimise keskkonnale.
Õpilased aga ei kõhelnud. Niipea kui piloot kohustusliku turvavöö märgi välja lülitas, intervjueerisid nad juba meie salongipersonali, saades väärtuslikku teavet nii lennueelse ettevalmistuse kui ka lendude enda toimimise kohta.
Andmed
Ettevõtte suurim vara on andmed. Andmed on kõikjal kättesaadavad; peamine on andmete kogumine ja nende lahtimõtestamine. Tuleb tuvastada asjakohased andmepunktid ja pakkuda välja lahendus, kuidas andmeid koguda mõistmaks, milliseid probleeme saab nendega lahendada.
Teid hämmastaks, kui vähe andmeid lennuettevõtted lennu kohta reisi vältel koguda suudavad. Sellest tulenevad aga probleemid nagu toidu ülejääk, kuna lendude eeldatavate tellimuste optimeerimine toimub reisijate arvu põhjal, mitte varasemate andmete nagu näiteks jäätmete hulga või toidu tarbimise analüüsimisel.
Kui lennuettevõtted oleksid võimelised andmeid koguma ja analüüsima, saaksime optimeerida lendude koormusi, mis tooks kaasa väiksema kaalu, mis omakorda vähendaks kütusekulu, mis lõppeks väiksema süsinikujalajäljega. See kõik kulmineeruks märkimisväärse keskkonnamõju vähenemise ja parema töökorraldusega.
Tulemused
Äriinnovatsiooni laagri tulemused rabasid meid jalust. Meile tutvustati kolme suurepärast kontseptsiooni lahendustest, kuidas vähendada lendude toidujäätmeid kogudes andmeid otse klientide või tarbitud toodete järgi.
Kõik kontseptsioonid olid kuni protsessideni välja nii küpsel tasemel, et me oleme need võtnud edaspidisele uurimisele. On liiga vara öelda, millal näeme kontseptsioone tootmises, kuid võib kindlalt öelda, et soovime neid kangesti järgi proovida.
Sihikindluse ja avatusega jätkame oma tööstuse väljakutsete lahendamist. Nagu ma alguses mainisin- kuna me ei saa kõiki probleeme üksi lahendada, siis miks mitte teha tiimitööd?
Digital Transformation Lead at Finnair
—-
Finnairiga saab tutvuda sTARTUp Day demoalal. Lisaks esineb Finnairi esindaja Suvi Ihaksi Spotlight laval teemaga „Ehitades digitaalset Finnairi”
sTARTUp Day on Baltikumi suurim ärifestival, mis toimub 29.-31. jaanuaril Tartus.