STARTUp Day 2020 blogi

sTARTUp Day sünnib kogukonna sünergiast

Baltikumi suurimaks ärifestivaliks kasvanud sTARTUp Day sai kaks aastat tagasi ellu kutsutud selleks, et ühendada mitmed väiksemad üritused ühe katuse alla, et nende mõju suurendada.

“Meil toimus palju toredaid üritusi, kuid need olid nii väikesed, et keegi ei teadnud neist midagi ja need ei olnud piisavalt atraktiivsed, et meelitada Tallinnast investoreid või ajakirjanikke kohale,” on festivali üks algatajatest Andres Kuusik öelnud. Nii sündiski sTARTUp Day, mida korraldab Tartu ettevõtluskogukond.

Teeme tutvust festivali korraldava tuumikuga – Tartu linn, Tartu Ülikool, Tartu Teaduspark .Contriber, Tartu Ärinõuandla, Tartu Loomemajanduskeskus ja Taru Biotehnoloogiapark. Esitasime neile paar lihtsat küsimust, läbi mille nad oma panust sTARTUp Day festivali avavad.

 1. Millega teie organisatsioon tegeleb?
 2. Kuidas panustate sTARTUp Daysse?
 3. Milline on teie meeldejäävaim mälestus seoses sTARTUp Dayga?

Tartu linn

 1. Tartu Linnavalitsus on Tartu linna omavalitsuse täitevorgan. Kui vaadata ettevõtluse ja startupinduse poolt, siis Tartu linna eesmärk on luua sobiv elu- ja ettevõtluskeskkond kõigile meie kodanikele ja ettevõtetele. Me panustame sellesse läbi sTARTUp Day, lennuliikuluse toetamise ja erinevate ürituste korraldamise, näiteks erinevad seminarid, koolitused ja Tartu Ettevõtlusnädal. Meie eesmärk on alati kaasa mõelda ning igale ideele hea stardipesa leida.
 2. Me võime ju öelda, et linnapea ja abilinnapead on väga uhked, et Tartus sTARTUp Day toimub. Ja et me toome seda alati nii Eesti kui ka väliskolleegidega suheldes heaks näiteks sellest, kuidas erinevad organisatsioonid suudavad koos töötada.
  Aga programmi, saale, tehnikat ja kõike muud ei saa teha ainult aitäh-i eest, kuigi see oleks väga tore. Tartu on valinud selle tee, et panustab igal aastal väga suure osa sTARTUp Day eelarvest rahaliselt ning lisaks tegelevad 3-4 inimest erinevate ülesannetega sTARTUp Day heaks. Sest see on meile oluline.
 3. Kõige esimene on see, et keegi hull ehk Andres Kuusik kutsus 2015. aasta 30. detsembri hommikul kokku koosoleku ideega, et võiks teha ühe suure ürituse. Siis ei uskunud mitte keegi, et me sellise asja ära teeme. Andres ise vist ka mitte.
  Teine tuleb samuti esimesest üritusest, kui meie Alo Lilles, Tartu LV ettevõtluse arengu peaspetsialist, oli just VIP receptioni lõpetanud ja läks ERMi veepudeleid laiali tassima (sellest on saanud hilisem sisenali, et Alo veab vett). Kuna peaaegu kõik olid juba ära läinud, siis tegi ta seda ihuüksi. Ta muljetab, et väga huvitav oli jalutada mööda ERMi koridore ja veepudelitega külmikuid täita. Õhtuks oli kogunenud 22 kilomeetrit liikumist ja kulutatud oli 4444 kilokalorit. Nii et kui keegi ei ole veel uue aasta lubadust andnud ja trenni läinud, siis sTARTUp Day meeskonnaliikmena saab palju liikuda. Magada, tõsi, ei saa. Peaaegu üldse. Aga see on seda väärt!

Tartu Ülikool

 1. Tartu ülikool on üks vanimaid Põhja- ja Ida-Euroopa ülikoole kuuludes 1% parimate maailma ülikoolide hulka. Tartu Ülikoolis õpib ca 13 000 tudengit ja töötab pea 1800 teadlast. Siit saavad alguse väga paljud äriideed, teaduspõhised ettevõtted ja siit sirgub suur osa Eesti ettevõtete arendustöötajatest.
 2. sTARTUp Day-lt ootame kohtumisi potentsiaalsete teadusarenduspartnerite, uutest tehnoloogiatest huvitatud ettevõtete ja juba tuule tiibadesse saanud spin-off ettevõtetega. sTARTUp Day on koht, kus tudengid saavad oma esimesed kogemused investoritele esinemisest ja rahvusvahelised koostööpartnerid oma kogemusi jagavad.
  Tartu ülikooli programm kannab sel aastal nime „Science to Business“.
  Erinevate esinejate ja seminaride näol arutleme ülikoolide rolli üle teadus ja tehnoloogiapõhiste start-upide arendamisel. Tartu ülikooli programm keskendub just teaduspõhise äri alustamisele ja sellega kaasnevatele valikutele ning võimalustele.
  Programmis on veel kaks Tartu ülikooli pre-start-up faasi äriideede võistlust.
  Festivali külastajad näevad Lõuna-Eesti suurima noorte äriideede võistluse „Kaleidoskoop“ finaali, mis võtab kokku nii Ideelabori kui ka teistes programmides osalenud õppurite äriideed. Finaali pääsenud 10 tiimi valiti eelvoorudes, kus osales 36 meeskonda. 10-ne sTARTUp Day lavale pääsenud õnneliku hulgas on 6 äriideede arendamise programmi STARTER tiimi, kes alustasid oma ideearendust möödunud aasta septembris.
 3. sTARTUp Day tervikuna üks kõige toredamaid ja meeldejäävamaid sündmusi Tartus, sest see toob kokku hulga särasilmseid ja tegusaid inimesi väga erinevatelt erialadelt ja riikidest. Selline kirju kooslus ja korraldajate poolt disainitud programm loob ainuomase avatud suhtlemisega õhustiku, kus igaüks saab just selle elamuse, mida vajab kõige rohkem. sTARTUp Day kannab õigustatult festivali nimetust.
  TÜ Ideelabori kõige meeldejäävamad hetked on need, kui meie tudengid keset saginat ja suurt rahvahulka pitching laval suurepäraseid esitlusi teevad ja näilise kergusega žürii küsimustele vastavad. Mitmel korral on juhtunud nii, et STARTER programmiga sügisel ühinenud tudeng võib olla väga ebakindel oma idees ja iseenda võimekuses astuda ette ja seda teistega jagada, siis juba kolme kuu pärast seisab ta sTARTUp Day laval selgitades selgelt, lühidalt ja veenvalt oma äriideed.

Tartu Teaduspark

 1. Tartu Teaduspark on olnud ettevõtetele koduks üle 26 aasta. Selle aja jooksul oleme me koolitanud ja nõustanud startupe, pakkunud neile tööpindu ja neid sealt ka välja löönud, kui kätte on jõudnud aeg suurematele turgudele ja kontoriruumidesse edasi liikuda. Meie töö on aidata ettevõtetel kasvada ja edu saavutada.
  Me oleme uhked, et nende aastate jooksul on Tartu Teaduspark olnud ka üks Tartu ettevõtluse ökosüsteemi eestvedajatest. Peamiselt läbi ideede ja organisatsioonide arendamise, mis tunduvad liiga hullumeelsed või uudsed, et edu saavutada. Nagu näiteks esimese prototüüpimise labori (Protolab) loomine, esimese kiirendiprogrammi (Buildit) loomine riistvara ettevõtete jaoks, esimese Euroopa Kosmoseagentuuri Inkubatsioonikeskuse (ESA BIC Estonia) asutamine Baltikumis ning muidugi ka algusest peale suurima startup festivali sTARTUp Day kaasorganiseerimine.
 2. sTARTUp Day ajal on Tartu Teaduspark lava taga, lava peal ja igal pool mujal! Aga tõsiselt rääkides on meie peamine kohustus juba kolmandat aastat järjest terve ürituse programmi kokkupanemine – parimatest parimate kõnelejate, startupide ja osalejate leidmine ning nende Tartusse toomine koos partnerite abiga.
  2019. aastal esitleb Tartu Teaduspark koostöös ESA BIC Eestiga uhkusega Christer Fuglesang’i, esimest ning ainsat Rootsi astronauti ja kosmoseteemalist ettekannet “How to fund your space startup?”. Kuna kes ei unistaks Moonshot’ist? Lisaks modereerime me lava, milleks sel aastal on selleks Pitching lava. Nagu ka eelnevatel aastatel, on Tartu Teaduspark samuti väljas demoalal koos kõigega, mida ühes heas kodus vaja läheb – kohvi, mugavad diivanid ja astronaut.
 3. Ühte konkreetset momenti ei olegi niimoodi välja tuua, aga kogu festivalimelu ja elevuse peale mõtlemine toob meile siiamaani kananaha ihule. See piinav valu ja absoluutne ägedus, mis kaasneb Baltikumi suurima sTARTUp festivali tegemisega on võimas.

.Contriber

 1. .Contriber on inspiratsiooni täis tiim, mis toetab nii ettevõtlust kui enesearengut. Me teeme seda läbi startup-kommuuni ehitamise Tartus sTARTUp HUB’is ja SPARK HUB’is, startupidesse investeerimise, Startup Includer tarkvara loomise startup-kommuunile ja .Cocoon juhtide psühholoogiale keskendunud mentorlusprogrammi.
 2. .Contriber on üks sTARTUp Day asutajaliikmetest ja alates esimesest ideede vahetamisest kolm aastat tagasi, oleme me jooksvalt panustanud oma visiooni ja kogemusega, et muuta sTARTUp Day väärtuslikuks sündmuseks ja Tartu startup kommuuni põhiürituseks.
  Lisaks sellele on meie tiimiliikmed olnud seotud ka spetsiifilisemalt vabatahtlike ja registratsiooni juhtimisega, programmiga tegeleva meeskonna toetamisega, investorürituste korraldamise, kõrvalürituste jaoks toimumiskohtade ja koosolekuteks kontoriruumide tagamisega SPARK HUB’is ja sTARTUp HUB’is.
  Loomulikult nii .Contriber, sTARTUp Day ja kogu Tartu kommuun kasvab ja muutub, mis loob teed ka uute asjade jaoks. Sel aastal alustasime me sTARTUp Talks üritustesarjaga, mis on ka sTARTUp Day ametlik kõrvalürituste sari. Selle eesmärk on kohalikku kommuuni veelgi enam inspireerida ja tugevamaks muuta.
  Inspireerituna .Cocooni juhtide psühholoogiale keskendunud mentorlusprogrammist, mille me sellel aastal asutasime, toome me tagasi ka Founder Psychology teemaploki põhiprogrammi, et jagada enesearengu kogemusi ja tähtsust.
  Me võõrustame jätkuvalt sTARTUp Day tiimi peakontorit sTARTUp HUB’i koostöötamisalas, tegeleme registratsiooniga ning loovprogrammiga ja tervitame kõrvalüritusi oma hub’ides.
 3. Meie kõige meeldejäävamad hetked sTARTUp Day’st on tiimiliikmete sünergiast ja me tunneme kogu aeg, et nii paljude organisatsioonide omavaheline koostöö, mille tulemusena sündis sTARTUp Day, on midagi väga imelist.

Tartu Ärinõuandla

 1. Me oleme maakonna arenduskeskus ja osa sarnaste organisatsioonide riiklikust võrgustikust. Me oleme põhimõtteliselt avalik institutsioon, mis saab toetust riigilt ja kohalikelt omavalitsustelt, mistõttu on enamus meie teenustest tasuta või sümboolse tasu eest. Meil on neli peamist klientide gruppi: ettevõtjad, valitsusvälised organisatsioonid, investorid ja ettevõtlikud noored.
  Et saada finantseeringut, ärimudeli analüüsi või raamatupidamist, pakume me konsultatsiooniteenust (mitte õpetamist). Lisaks pakume me väljaõpet oma klientidele neid enim puudutavate teemade osas, selle eesmärgiga, et nad saavutaks tulemusi, mida nad soovivad ning vajavad.
 2. Oleme üks asutajatest, kelle huvi on alati olnud see, et Tartus toimuks üks rahvusvahelise mõõtmega ettevõtluskonverents, mis oleks meie visiitkaart ja mille abil oleks meil võimalik silma paista. Iga-aastaselt on meie poolt 2 inimest korraldustoimkonnas (koos side-eventidega kokku 3). Lisaks aitame korralduslikke kulusid katta ning otsime esinejaid. Side event “Smart Manufacturing Meetup” on meie korraldada.
 3. Esimene core teami koosolek sTARTUp hubi seifis
  – sTARTUp Day 2016 järgne öine ERMi koristamine
  – Tommy Cash aftekas aastal 2017
  – Esimese festivali järgne tiimi reis Riiga.
  Eks need kõik on seotud mõnusa õlg-õla tunde, ühise kannatamise ja unevõlaga.

Tartu Biotehnoloogia Park

 1. Tartu Biotehnoloogia Park pakub arendus- ja konsultatsiooniteenuseid biotehnoloogia, meditsiini ja eluteaduste ettevõtetele ning teadusasutustele, rendib tegevuseks ruume, toetab koostöösidemete sõlmimisel, võrgustumisel ning on aktiivselt tegev uute ettevõtete asutamisel.
 2. Panustame mitmel moel – aitame luua ürituse kontseptsiooni, osaleme kogu sTARTUp Day valmistamise protsessis alates varajastest planeerimisfaasidest kuni ürituse täide
  viimiseni ja järelkajani. Proovime alati tuua põhiprogrammi huvitavaid, maailmatasemel ja hot topic esinejaid ning teemasid. Oleme ise väga kirglikud biotehnoloogia ja sellega seotud teemade kajastamise suhtes. Hoolitseme selle eest, et eluteaduste ettevõtteid ja tegijaid oleks näha kõikjal – demoalal, pitchimislaval, põhi- ja kõrvallavadel, seminaridel, matchmakingul jne.
 3. Alati pärast suurt ettevalmistusperioodi tundub lausa uskumatu, et kõik toimibki ja toimub just siis ja nii kuidas vaja. Näiteks esimesel sTARTUp Day’ Biotech paneeli korraldades oli küll suur elevus sees – istusime ise esireas, paneelis tegijad kohal ja jutt oli sisuline ning hea. Vaatasime ümberringi, et oh, see ongi meie Biotech! Tõeline community ühtsustunne.
  Ülipinev oli seis ka siis, kui eelmise aasta sTARTUp Biotech võitjad suurele lavale oma ettekandeid esitama saatsime. 90 sekundit on vabalt võimalik hinge kinni hoida ilma, et ise sellest arugi saaks. Meie ülesandeks oli võitjad õigeks ajaks lava taha toimetada, aga hoidsime neil kätt kuni lavale minekuni (viimased julgustavad sõnad, kerge müks õlale ning läks.) Ning pärast olid ühised rõõmupisarad – nii uhke tunne oli.
  Eelmisel aastal käis president Kersti Kaljulaid meie demoala boksis küsimas ja arutlemas biotehnoloogia tuleviku üle ning meie rollist Eestis biotehnoloogia ettevõtluse edendamisel.

Tartu Loomemajanduskeskus

 1. Tartu Loomemajanduskeskus toetab loomeettevõtjaid oma ettevõtte loomisel ja arendamisel. Me oleme eelkõige kogukond, kus tehakse palju koos: ühised väljapanekud messidel ja disainiturgudel, pop-up poodide korraldamine, kontaktide ja knowhow jagamine. Meilt saab ettevõtja personaalset nõustamist, erinevaid koolitusi, toetust ja tuge igas küsimuses.
  Tartu Loomemajanduskeskuse eestvedamisel on asutatud Tartu Filmifond, Tartu Noore Kunsti Oksjon ning disainiturg Kellawärk. Tartu Loomemajanduskeskus on lisaks sTARTUp Dayle ka Estonian Fashion Festivali kaaskorraldaja.
 2. Oleme alates idee sünnist kuulunud sTARTUp Day meeskonda. Meie eesmärgiks on eelkõige edukate loomeettevõtete tutvustamine üldsusele ja aktuaalsete loomemajanduse valdkonna teemade käsitlemine. Selleks eksponeerime demoalal loomeettevõtjate tooteid, korraldame meie ettevõtjaid tutvustava paneeli ja oleme kutsunud festivalile säravaid loomevaldkonna esinejaid. Seeläbi soovime inspireerida noori talente alustama oma ettevõttega.
 3. Loomeka kogukonna jaoks oli tipphetk kindlasti 2016. aasta festivali ajal ühise ekspositsiooni loomine, milles osalesid kõik meie ettevõtted oma toodetega. Meie demoala sai nii atraktiivne, et seda jäädvustasid pea kõik filmi- ja fotosilmad kohapeal.
  sTARTUp Day meeskonna liikmetena võime pidada kõige suuremaks elamuseks esimese festivali ajal tekkinud ühist hingamist ja hoogu, mis kaasneb uute asjade sünniga. sTARTUp Day tegemine on liitnud palju häid inimesi ja see on suur väärtus. 2016. aastal tunnustas Tartu linnapea sTARTUp Day tiimi esmakordselt välja antud koostöö preemiaga.
Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.