Startupide psühholoog Noa Matz annab nõu, kuidas võita investoreid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kas koos parima sõbraga idufirma asutamine on ikkagi hea mõte? Kuidas hulluks minemata olla ärimaailmas edukas?

Eduka idufirma saladus on selle idee taga seisev tugev tiim. Startupide psühholoog TeamDiligent’i looja Noa Matz jagab mõne kasuliku nõuande, kuidas investoritele silma jääda ning ebakindlates olukordades kainet mõistust säilitada.

Sa oled eelnevalt rääkinud, et soovitaksid investoritel investeerida pigem tugevasse meeskonda kui heasse ideesse. Mis on sinu jaoks sellise meeskonna kõige olulisemad omadused, kellesse sa soovitaksid investoritel investeerida?

On vähemalt 20 omadust, mida pean oluliseks, kuid jagan oma nelja lemmikut:

  1. Ma tahan näha idufirma asutajates kirge. Kirge toote, isegi valu ja väärtusliku lahenduse loomise suhtes.
  2. Ma soovin näha ka vastupidavust. Ettevõtluse teekond on täis raskusi ja esitab iga päev läbikukkumiste ja suurte võitude keskel ka väljakutseid. Peab olema püsivust, et raskest perioodist edasi jõuda.
  3. Samuti tahaks ma kindlaks teha, et tegu on õpihimuliste ja avatud indiviididega, kes on valmis arenema. Tagasiside vastuvõtmine ja vajadusel ka rakendamine on oluline. Ma otsin adekvaatset mina-pilti, professionaalset enesekindlust ja samal ajal ka oskust oma ebakompetentsust tunnistada. Inimene peaks olema võimeline ütlema, et „ma olen X valdkonnas hea, kuid mitte nii hea kui Y – mulle tuleks mõningad nõuanded kasuks“.
  4. Rääkides tiimist tahaksin ma näha asutajaid üksteise oskuseid täiendamas. Ideaalne olukord on see, kui igal asutajal on unikaalne valdkond, milles ta ekspert on ja see valdkond on hädavajalik nii ettevõtte kui ka toote jaoks. Mida rohkem spetsiifilisi oskusi tiimis on, seda parem.

Rääkides võimekusest end valust ja raskustest läbi suruda, edukad ettevõtjad on tihti sildistatud töönarkomaanideks ja isegi psühhopaatideks ning teiste isiksusehäirete all kannatajateks. Nähes asja läbi mõlema vaatevinkli, nii psühholoogi ja ettevõtja mõtteviisi, kuidas sa sellele vastaksid?

Noh, psühhopaat on tugev sõna ja ma ei kasutaks seda siin kontekstis. Psühhopaadid on läbivalt antisotsiaalsed, oma olemuselt egoistlikud, neil puudub empaatiavõime ja kahetsus. Mõned ettevõtjad võivad oma emotsioone vaka all hoida ja mõningatest sotsiaalsetest oskustest võib neil ka puudu jääda, aga ma ei ütleks, et nad on täiesti kaastundetud.

Kas Sa oled leidnud kinnitusi nendele siltidele, mida meedias ringi loobitakse?

Üldiselt isiksusehäirete kohta – on huvitav teada, et uuringud näitavad tugevat positiivset sidet ettevõtluse ja maanilise depressiooni vahel. Sadade seansside käigus, mis mul on viimase paari aasta jooksul ettevõtjatega olnud, olen ma leidnud sellise mustri, et ettevõtjad ütlevad mulle, et nad „lähevad hulluks“ – ärkavad hommikul ülesse tundes end suurepäraselt, olles oma päeva alustamise suhtes elevil ja lõunaks on nad juba sügaval madalseisus, vahetevahel pole nad isegi võimelised funktsioneerima. Nende psühholoogiline seisund võib drastiliselt muutuda mitu korda päeva jooksul, mis põhjustab ka vaimse ebastabiilsuse tunde.

Kas need on omadused, mille suhtes pigem ettevaatlik olla või kuhu poole püüelda?

Üldiselt me peaks alati püüdlema vaimse tasakaalukuse poole, eriti kui elada ja tööd teha sellises ärevas ja ebastabiilses keskkonnas. Selline ekstreemne geenius, keda me näeme sariettevõtjate näol – piiritu loovus, võime mõelda kastist välja, võime käigu pealt probleeme lahendada jne – käib pahatihti koos teiste ekstreemsete iseloomuomadustega, mis ei ole alati positiivsed.

Seega kui inimene mõtleb idufirma loomise peale koos oma lähedaste sõprade või isegi abikaasaga, millele nad peaksid tähelepanu pöörama?

Soov sellist teekonda ette võtta koos inimesega, keda sa usaldad ja armastad, on väga tavaline ja loomulik, eriti väikeses ja koduses riigis nagu ka minu koduriik Iisrael. See võib olla võimas kogemus, kuid see võib ka kergesti allamäge minna ja suhte hävitada. Ma soovitaks enne kindlaks teha, kas on peale mugavuse mõni muu hea põhjus ka, et  oma jõud selle sõbra, perekonnaliikme või abikaasaga ühendada. Sa võid alustada sellega, et küsid endalt „Kas me toome projekti erinevaid oskuseid ja võimeid?“.

Pingereas ‘startupid elaniku kohta’ on Eesti väga kõrgel kohal. Kas stereotüüpne eesti iseloom ja vastutulelik keskkond on eelisteks ettevõtluses?

Investorid otsivad tavaliselt avatud suhtlejaid, karismaatilisi ja ekstravertseid ettevõtjaid. Miks? Sest nad teavad, et toote müümiseks on vaja sotsiaalseid oskuseid, et veenda helgemaid päid ja talente endaga liituma, ja konkurentsile vastu pidada. Asutajad, peamiselt ettevõtte juht, peab olema fenomenaalsete suhtlemisoskustega, julgusega ja chutzpah’iga (Iisraeli tuntud termin nahaalsuse kohta).

Seega, mis nõuandeid sa jagaksid eestlastele?

Nii palju kui ma tean, siis tüüpilised eestlased kipuvad olema rohkem introvertsed, vaiksed, häbelikud ja võivad hea meelega suhtlemisest mõneks ajaks loobuda. See võib osutuda probleemiks olukorras, kus sul ei ole muud valikut, kui suhelda potentsiaalsete töötajate, investorite ja klientidega. Ettevõtjana pead sa müüma ennast entusiastlikult kõigile. Kui sa ei tee seda, ei jää su ettevõte lihtsalt ellu.

Lisaks on tuntud stereotüüp eestlaste tugeva tööeetika kohta. See tuleb kindlasti neile kasuks, kuna ettevõtluses edukas tegutsemine nõuab lõputult magamata öid ja lõppematult töötamist.

TeamDiligent viib läbi empiirilisi hindamisi nõuetekohasuse hindamise osana riskikapitali investorite jaoks. Läbi tiimidünaamika ja ettevõtte asutajate isiksuseprofiilide analüüsi hinnatakse startup tiimide psühholoogilist võimekust. Noa Matz räägib sellest, milliseid omadusi kaasasutajalt ja esimestelt meeskonnaliikmetelt otsida rohkem, ärifestivalil sTARTUp Day 2019.

Ps! Early Bird piletid on saadaval kuni 31. oktoobrini 2018. Soeta oma pilet siit.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.