Stenver Jerkku: „Isegi kui kõik tundub läbikukkumise äärel, otsi sellest õppimise võimalusi“

Stenver Jerkku on tarkvaraarendaja, juht, avalik esineja ja ettevõtja. Kõige olulisemana aga asutaja ja ärijuht ettevõttes eAgronom, mis arendab tarka ja efektiivset põllumaa haldamise süsteemi. Nad unistavad maailmast, kus põllumehed on jõukad ja õnnelikud, ning kus oleks rohkem aega pere jaoks ja otsuste tegemiseks.

eAgronom jõudis ka SPARK Demo vastavatud Tartu iduettevõtete autahvlile Wall of Fame!

Millised isikuomadused aitavad inimesel edukaks saada?

Edukaks saamiseks on palju võimalusi ja edu definitsioon ei ole samuti universaalselt määratletud. Kas tahad olla kuulus, austatud, rikas, ettevõtja, surematu, aidata mõnel teaduslikul arengul läbi murda, teha karjääri või midagi muud? Mis iganes oma eesmärgiks valid, vajalikud omadused on tohutult erinevad. Ma arvan, et ainus ühine osa nende kõige vahel on vankumatu järjekindlus ja paks nahk. Pead kuulma palju eitavaid vastuseid ja ikka edasi minema. Kui ajakirjanik küsis: „Mis tunne oli 1000 korda läbi kukkuda?” vastas Edison “Ma ei ebaõnnestunud 1000 korda. Lambipirn oli tuhandesammuline leiutis.”

Millised leheküljed/rakendused sul hetkel avatud on?

Messenger, emailid, äripartnerite lehed ülevaatamiseks, artikkel uutest traktoritest, to-do list, Google Drive ja artikkel kuidas tervislik pinnas on maailma toitmise võti.

Mis on sinu ja sinu ettevõtte teekonna kõige suuremad võidud olnud?

On olnud väga palju võite. Kui ma pean mõne üksiku välja tooma, siis esimene suurem võit oli kindlasti kui lasime välja esimese töötava toote ja kohe oli 15 000 hektarit maad registreeritud. Me olime ekstaasis ja see näitas turunõudlust. Olime valmis kõik sinna sisse panema. Teine võit oli kui suutsime Eestis kuue kuuga 250 000 hektarit saada. Arvasime et oleme võitmatud! Läheme ükskõik kuhu ja vallutame järgmise viie aastaga terve maailma! Need olid ühed metsikult hullud ajad. Arvatavasti kõige positiivsemad mälestused eAgronomis üldse.

Kolmas oli arvatavasti siis, kui oma esimese miljonieurose riskikapitalisti rahastuse lukku panime. See näitas, et mitte ainult meie ei arvanud, et tegu on hea ettevõttega, vaid riskikapitalistid tegid sama. Meil olid ülemaailmsed kliendid ja ülemaailmsed riskikapitalistid. Me polnud enam kari tundmatuid ja meie õlul oli väga palju kohustusi. Asi ei olnud enam ainult hea ettevõtte ehitamises, vaid nüüd oli ka meie maine mängus. Tahame kindlaks teha, et 10 aasta pärast on meie töötajad, kliendid ja investorid õnnelikud – see ei ole midagi, millega ebaõnnestuda tahame.

Kuid kui nüüd aus olla, siis kõige olulisemad ei ole suured võidud – võlu on väikestes võitudes. Kui sa järjepidevalt tähistad väikeseid võite, siis see on midagi, mis sind edasi viib ja aitab ka läbi raskete aegade.

Kuidas on ebaõnnestumine, või näiline ebaõnnestumine sind edasise eduni viinud? Kas sul on mõni lemmik ebaõnnestumine?

2018. aasta talv oli meie jaoks kohutav hooaeg. Me ootasime 10-kordset kasvu, aga kasvasime ainult 2-kordselt! Kuna meie ootused olid uskumatult kõrged, siis see laostas kogu ettevõtet. See tekitas üle kogu ettevõtte laialdast paanikat ja ümberkorraldusi. Siiski õpetas see meile, et peame oma müügimudeli põhjalikult läbi mõtlema ning see sundis meid tulude-kulude jaotuse ja raha kaasamise detailide kohta rohkem õppima.

Samuti õpetas see meid fookust hoidma, mitte liiga palju asju samaaegselt tegema ning palju muud, mis on tervisliku ettevõtte jaoks esmatähtis. See oli arvatavasti minu elu kõige õpetlikum talv. Isegi kui kõik tundub läbikukkumise äärel, otsi alati õppimise võimalusi. Pikas perspektiivis, isegi kui paljud inimesed said haiget ja me tegime palju vigu, olen ma õnnelik, et meil selline kohutav kogemus oli.

Kuidas sai sinust ettevõtja – kas see juhtus loomulikut või oli see kaalutletud otsus?

Minu jaoks oli see kaalutletud otsus. Ma võtsin ülikoolis mitmeid kursuseid idufirmade loomise teemadel, töötasin rahvusvahelises idufirmas, mis laienes, lõpetasin just magistri ja tundsin, et järgmine loomulik samm on enda idufirma luua. Esialgu otsustasin ma juura tehnoloogiaga tegeleda, aga siis astus elu vahele ja kohtasin Robinit. Veetsime terve nädala igapäevaselt pidutsedes, visualiseerides, arutledes ja üksteist tundma õppides. Peale nädalat lõime käed kokku, panime põhimõtted paika ja hakkasime selle kallal töötama! Järgmisel päeval andsin tööle lahkumisavalduse ja kuu aega hiljem töötasime selle kallal täiskohaga.

Mida su idufirma 20 aasta pärast teeb?

Meil sõidavad põllul eAgronomi tarkvara juhitavad autonoomsed traktorid, kasvatades teravilju parimate agronoomiliste praktikatega, mis ka pinnast jätkusuutlikult kasvatavad.

Toit on sertifitseeritud ja eAgronomi poolt alates põllult kuni sinu taldrikuni jälgitud, seega tead täpselt, millega toitu kasvatati, kus see kasvas ja mis kemikaale sellel kasutati. Maailma pinnas on tänu eAgronomile terve ja jätkusuutlik, mis on samal ajal ka meie panus kliimamuutuse vastases võitluses.

Räägi mulle millestki, mida praegu õpid.

Hetkel õpin tehisintellekti, kuna ma juhin AI meeskonda. Algoritme, kuidas seda programmeerida ja kõike muud. Mul ei ole tehisintellekti osas mingisugust hariduslikku tausta seega pean kõik selle ise selgeks saama.

Hero of the Week on Baltikumi suurima ärifestivali sTARTUp Day 2020 blogisegment. Rohkem infot festivali kohta siin!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.