sTARTUp Day esimene peakorraldaja Lauri Sokk ja Tartu startup kogukond lõid tööjõu jagamise platvormi Share Force One, mis viib kokku ettevõtted, kelle töötajad on osaliselt või täielikult ilma reaalse rakenduseta, nende ettevõtetega, kellel on tööjõupuudus.
Platvormi kasutamine on kõigile ettevõtetele tasuta. Tänaseks tehakse koostööd ka Töötukassaga, et tööandjaid võimalikult operatiivselt aidata.
Koroonaviiruse kriisi tõttu vajavad paljud ettevõtted täiendavat tööjõudu ja samas teised ettevõtted seisavad silmitsi reaalsusega, et ei suuda hetkel tööd pakkuda. Share Force One pakub probleemile lahenduse võimaldades ettevõtetel ajutiselt tööjõudu vahetada.
Platvorm valmis üleeelmisel nädalavahetusel Accelerate Estonia ja Garage48 korraldatud Hack the Crisis veebihäkatoni raames, mida toetasid nii president Kersti Kaljulaid kui ka väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu. Share Force One valiti žürii poolt 5 parima projekti hulka ning idee võitis ka Bolti eripreemia ja mentorluse.
Kuigi häkatoni võiduga kaasnes 5000 euro suurune rahasüst, siis see raha läheb tegevuskuludeks ja ettevõte tegutseb vabatahtlikkuse alusel.
Tööjõu jagamine on kogukonnast hoolimine
Eelmisel kolmapäeval lõi Share Force One käed ka Töötukassaga. “Eriolukorra tõttu nägime, et tööturul tekkis selline kummaline seis, kus ühelt poolt ruttu vaja töötajaid ja teiselt poolt pole töötajatele üldse tööd anda.
Kui Töötukassa ajutiste tööde portaal pakub inimesel võimalust erinevate ajutiste töödega tutvuda ja nende seast valida, siis Share Force One´i platvormiga läksime kaasa, et aidata just tööandjaid, kel suurem hulk töötajaid nö ooterežiimil, samal ajal kui teine tööandja võtaks nad kohe endale appi,” selgitas Töötukassa tööandjate teenuste juht Livia Laas.
Töötajate ümber jaotamine platvormil käib lihtsalt. Ettevõtetel on võimalik platvormi kaudu sisestada taotlus ning anda teada vabade töökohtade või hetkel vabade töötajate kohta. Esitatud taotluste põhjal viib Share Force One kokku sobivad ettevõtted. Viimased suhtlevad edasi omavahel ning platvorm saadab neile kasutamiseks koostöös advokaadibürooga RASK välja töötatud lepingupõhjad.
Tööjõudu vajaval ettevõttel ja tööjõudu pakkuval ettevõttel tuleb omavahel sõlmida teenusleping ajutise tööjõu vahendamiseks. Allkirjastatud teenusleping jõustub kohe, kui tööjõudu pakkuv ettevõte on töötajaga töölepingu lisa sõlminud.
Töötasu jääb maksma esialgne tööandja, kes saab selleks ajutise tööjõu vahendamise eest tasu ning tööleping töötajaga jääb kehtima. Töölepingu lisas saab kokku leppida ajutise töötamise tingimused, mille on eelnevalt määratlenud tööjõudu vajav ettevõte. Otsus ajutiselt töötada teises ettevõttes on töötaja jaoks otseloomulikult vabatahtlik.
Share Force One ei võta ise tööjõu vahendamise eest teenustasu ega sekku ettevõtete ning töötajate vahel sõlmitavate lepingute täpsematesse tingimustesse. Ollakse valmis abistama ettevõtteid platvormi puudutavates küsimustes ning juriidilistele küsimustele leitakse vastused koostöös advokaadibürooga RASK.
Platvorm on ettevõtetele toeks ka kriisijärgsel perioodil
Share Force One platvormi tähtsus tööjõu probleemi lahendamisel muutub veelgi aktuaalsemaks kriisist väljumisel ja tööjõuturu järk-järgulisel taastumisel.
Koroonaviiruse kriisi mõju ettevõtlusele võib kesta mitu kuud või isegi aastaid. Platvorm on oluline lahendus ettevõtetele, kes tegutsevad sektorites, mis toibuvad aeglasemas rütmis. Mõnedel ettevõtetel võib kriisieelse täieliku käibe ja töötajate arvu saavutamiseks kuluda aasta või rohkemgi.
Platvormi töötab täie hooga ning juba viiakse omavahel kokku töötajate vahetust vajavaid ettevõtteid. Töötajaid on saadaval hotellidest, restoranidest, meelelahutus-, tehnika- ning ehitusettevõtetest. Tööjõudu on kõige rohkem vaja teenindusvaldkonnas, sotsiaalhoolekandes ning kaubandusettevõtetes.
Share Force One on suhtluses ka riigisektoriga, sealhulgas Sotsiaalministeeriumi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Tartu linnavalitsusega.
Samuti on oma abi pakkunud EAS, Bolt, disainiagentuur Velvet, advokaadibüroo RASK, idufirma Fractory, digiturunduse agentuur Convertal ning jõud on ühendatud lühiajalisi töid pakkuva ettevõtte GoWorkaBitiga, et mitte üksteise tööd dubleerida.
Täpsemalt saab tutvuda platvormiga veebilehel www.shareforceone.ee
Lisainformatsiooni saamiseks palun pöörduge info@shareforceone.ee