Me elame maailmas, mis on suures osas loodud inimestele, kes näevad, kuulevad, kõnnivad ja räägivad ilma raskusteta. Kuid me elame ka maailmas, kus on üks miljard inimest, kel on mingi puue, kusjuures viiendikul neist (110–190 miljonit) on Maailmapanga andmetel märkimisväärne puue.
Sageli vajavad need inimesed maailmas toimetamiseks spetsiaalseid abivahendeid. Huvitav on aga siinjuures see, et tihti võetakse puuetega inimestele leiutatud tooted või kohandused lõpuks kasutusse kõigi seas. Vaatame lähemalt, millised on need kaheksa enamlevinud leiutist, mis How Stuff Works ritta pani.
1. Kirjutusmasinad/klaviatuurid
Tänapäeval on kõigil vähemalt üks klaviatuur, kuid see ei ole alati nii olnud. Kirjutusmasin on Itaalia leiutaja Pellegrino Turri vaimusünnitus. Ta märkas, et tema pime sõber krahvinna Carolina Fantoni da Fivizzano ei saanud käsitsi kirju kirjutada. Nii töötas ta 1608. aastal välja esimese kirjutusmasina. Turri leiutas ka kopeerpaberi. Sealt edasi on kirjutusmasin muutunud juba arvuti klaviatuuriks.
2. Elektrilised hambaharjad
Hambahügieen on kõigi jaoks oluline, kuid piiratud motoorsete oskustega inimestele on oma hammaste puhtana hoidmine vaevaline. 1954. aastal loodi Broxodenti elektriline hambahari, et aidata piiratud jõu, liikumis- ja kontrollivõimega inimestel hambaid paremini pesta. Kiiresti selgus, et elektrilised hambaharjad on tavaharjadest paremad ja nüüd julgustabki enamik hambaarste kõiki neid kasutama. 2019. aasta uuring näitas, et inimestel, kes kasutavad elektrilist hambaharja, püsivad hambad kauem suus ja tervena, neil on vähem hambakaariest ja neil on tervemad igemed.
3. Erinevad väikesed köögitööriistad
Igas kodus on palju erinevaid väikeseid köögitööriistu kartulikoorijatest konserviavajateni, millel on pehmemad ja suuremad käepidemed, mida on palju mugavam käes hoida kui traditsioonilisi.
Aga veel 1990. aastal ei olnud see sugugi tavapärane. Leiutaja Sam Farber nägi, kuidas tema abikaasa, kes põdes artriiti, oli hädas kartulikoorija kasutamisega ning sellest ajendatuna disainis kaubamärgi OXO ja selle tootesarja Good Grips. Igal selle sarja köögitööriistal on lai ovaalse kujuga käepide, mida on lihtne juhtida isegi siis, kui kätes on vähe jõudu. Neid on mugav käes hoida tänu pehmele kummile, mis algselt loodi hoopis autotoodete jaoks. Good Gripsi stiil sai nii populaarseks, et paljud teised kaubamärgid on seda hiljem kopeerinud.
4. Kõne tekstiks muutmise ja häältuvastuse rakendused
Kui Alexa või Siri on kunagi mõnele teie küsimusele vastanud või olete järginud oma GPS-i rakenduses suulisi juhiseid, siis olete kasutanud kõne tekstiks muutmise tehnoloogiat (või selle venda häältuvastust). See tehnoloogia on valdavas enamuses telefonides, rääkimata sõjalennukitest, autode navigatsiooni-/meelelahutussüsteemidest ja koduautomaatikast.
Üks selle välja töötamise põhjus oli aga anda inimestele, kes ei saa füüsiliselt kirjutada, võimalus panna oma mõtteid ja sõnu nii-öelda paberile. 1990ndatel leiutatud tarkvara abil saab luua kirjalikke dokumente ja salvestada/avada neid lihtsalt häälega. Hiljem loodi spetsiaalsed versioonid ka kohtusaalides või meditsiiniliste transkriptsioonide kirjutajatena töötavatele inimestele.
5. Spinnerid
See mänguasi oli 2017. aastal popp üle maailma – igal lapsel pidi see olema. Fidgeti spinner on seade, millel on kolm aerukujulist tera, mida kuullaagrite abil saab keerutada enda rahustamiseks või keskendumisvõime suurendamiseks. Insener Catherine Hettinger leiutas selle vidina 1993. aastal oma 7-aastase tütre lõbustamiseks.
2000. aastate alguses hakkasid erinevad tootjad neid vidinaid reklaamima kui abivahendeid, mis aitavad rahustada autismi, ADHD ja ärevushäiretega inimesi. Uuringud paraku seda ei kinnitanud, aga 2017. aastaks keerutasid paljud inimesed, olgu siis stressis ettevõtete juhid või igavlevad koolilapsed, neid spinnereid lihtsalt oma lõbuks. Fidgeti spinnerid keelati mõnes koolis isegi ära, kuna need hakkasid tunde segama.
6. Äärekivide pehmendused
Äärekivi pehmendused (need lauged nõlvad või “astmerapid” kõnniteelt tänavale) olid ilmselt algselt mõeldud ratastooli kasutajatele. Kuid lapsevankrit lükkavad vanemad, ratastel kohvreid vedavad reisijad ja raskeid koormaid tarivad töölised on samuti avastanud, et need muudavad liikumise lihtsamaks. Äärepehmendajad ilmusid esmakordselt tänavatele 1945. aastal ja hakkasid Ameerika Ühendriikides laialdaselt levima pärast seda, kui 1990. aastal võeti puuetega inimestele mõeldes vastu seadus, mis lubas kasutada äärekivide pehmendajaid kõikidel kõnniteedel.
7. Painduvad joogikõrred
1888. aastal loodud sirge paberkõrs oli juba omaette ime, kuid mees nimega Joseph Friedman muutis 1930. aastatel selle disaini veel nii, et see keskelt ka paindus. Ta tuli selle idee peale, kui nägi, kuidas tema väike tütar oli piimakokteili joomisega läbi sirge kõrre hädas. Ta pani sirge kõrre sisse kruvi ja mässis selle ümber hambaniidi – nii tekkis painduv gofreeritud pind. Kuigi need polnud algselt mõeldud puuetega inimestele, olid haiglad ühed esimesed, kus painduvad joogikõrred kasutusele võeti abivahendina voodihaigetele, et neil oleks lihtsam juua. Nüüd armastavad paindlikke joogikõrsi kõik.
8. Audioraamatud
Punktkiri on nägemispuudega inimestele lugemisel endiselt suureks abiks, kuid audioraamatud muutsid nende ligipääsu headele lugudele palju lihtsamaks. Idee sündis 1932. aastal Ameerika Pimedate Fondis – nad hakkasid raamatuid vinüülplaatidele salvestama. Mida enam tehnoloogia arenes, seda avaramaks muutusid ka võimalused: 1930. aastatel vinüülplaatidele salvestatud 15-minutilisest lugudest kahetunniste helisalvestisteni 2007. aastaks. Nüüd saab keskmisse nutitelefoni laadida sadu tunde audioraamatuid.
Audioraamatuid kuulavad tänapäeval väga erinevad inimesed. Paljud kuulavad neid autos või kodus, et ekraaniaega vähendada. 2020. aastal müüdi Ameerika Ühendriikides heliraamatuid 1,3 miljardi dollari väärtuses, mis on 12 protsenti rohkem kui aasta varem.
Puuetega inimeste kogukond on viimasel ajal näinud palju lahedaid uusi leiutisi. Nende hulka kuuluvad Braille’i nutitelefon, mägiratastool, mis on tõukeratta ja segway ristand, ning Liftware, isestabiliseeriv käepide, mille saab kinnitada lusika või kahvli külge.