CJ Kask Admiral Bellingshausenilt: Avatud ülikool andis mulle meremehena enesekindlust juurde

Christian Johannes Kask, laiemalt tuntud CJ Kask, veedab järgnevad kuud ekspeditsioonilaeval Admiral Bellingshausen, mis viib 12-liikmelise meeskonna maakera põhjapoolusele Artkikasse.Foto: Tiit Pruuli

Christian Johannes Kask, laiemalt tuntud CJ Kask, veedab järgnevad kuud ekspeditsioonilaeval Admiral Bellingshausen, mis viib 12-liikmelise meeskonna maakera põhjapoolusele Artkikasse. Uurimisreisil filmitakse populaarteaduslikku filmisarja, tehakse uurimistöid ja võetakse Eesti teadlastele vee- ja pinnaseproove.

Eluaeg audiovisuaalse loominguga tegelenud noormehe roll meeskonnas on krooniku töö nii videos, fotos kui ka blogi kujul, kuid merel jagub igaühele tegemist ka tekil ja kambüüsis.

Foto: Tiit Pruuli

Oled multimeedia vallas end harinud BMF-is, kuid ka purjetamine ei ole Sulle ju võõras. Kui kaua oled merega sina peal olnud?

Purjetamisega hakkasin tegelema võrdlemisi hilja, meri on olnud aga lähedane nii kaua kui mäletan. Olles tegelenud mõnda aega lohesurfiga, tundus purjetamine loomuliku jätkuna. Pärast väikelaevajuhi kursuse läbimist sai soetatud väike purjekas ning kohe ette võetud ambitsioonikas purjematk Tallinnast Portugali, pärast mida on just pikemad meresõidud need, mis huvi pakuvad. 

Ka Admiral Bellingshausen on Sulle juba tuttav alus, Sa olid meeskonnas ka selle eelmisel ekspeditsioonil Antarktikasse. Kuidas Sa meeskonda sattusid?

Meeskonda kutsuti eelkõige filmitegija, dokumentalistina. Antarktika 200 ekspeditsioonist valmistasime 10-osalise dokumentaalsarja Telia Inspira kanali tellimisel. Kuna laeva meeskond oli piiratud, siis oma põhitöö kõrvalt oli vajadus täita ka vahimehe kohuseid. Antarktika reisil olin filmitöö tõttu algusest lõpuni, kokku 9 kuud – selle ajaga õpib tundma nii laeva kui saab laialdase meresõidu kogemuse.

Kuid sel korral oled Sa juba haritud meremees, sest vahepeal otsustasid oma purjetamishobi „ametlikuks“ teha. 

Nii on. Valisin Tallinna Tehnikaülikooli Eesti Mereakadeemias avatud ülikooli kaudu mõned ained: läbisin väiksema kui 200 GT laeva kipperi ning ülemaailmse merehäda ja -ohutuse süsteemi (GMDSS) kursuse.

Mis Sind TalTechi avatud ülikooli viis? 

Tõele au andes polnud mul erinevalt oma kursusekaaslastest niivõrd suurt huvi diplomi ega kipperi ameti vastu, kuivõrd täiendada oma teadmisi oma ala parimate käe all. Mõnikord on oluline kinnitust saada, et see, mida teed ja tead, ongi õige. Ühest küljest võin öelda, et Antarktika ekspeditsioon oli mu parim õpetaja, mis puudutab meresõidu praktilist poolt. Teisalt annab inspireeriva õppejõu sissevaade ainesse justkui “liha luudele”,  kinnistab teadmisi, lisab teoreetilist arusaama asjade toimimisest.

Olete nüüd purjetanud pea kuu aega. Kuidas paberitega meremehena praegune ekspeditsioon Admiral Bellingshausenil Sinu jaoks eelmisest erineb?

Tegelikult ju väga ei erinegi, laev on tuttav, nii ka paljud meeskonnakaaslased. Usun, et pisut on juurde tulnud enesekindlust. Uued veed ja uued väljakutsed erutavad, mis ongi ehk see, miks ma merele lähen. Iga lisandunud teadmine teeb meresõidu lihtsamaks ja nauditavamaks.    

Foto: Tiit Pruuli

Kellele soovitad Avatud ülikoolis õppimist ja kuidas valida tohutust erialade ja õppeainete valikust?

Soovitan Avatud ülikooli teadmiste laiendamise eesmärgil kõigile, kel huvi end täiendada. Õppimine ja uued teadmised avardavad silmaringi ja annavad elule värve juurde. Ei maksa seada ülearu kõrgeid eesmärke, vaid nautida protsessi ja mõnuga uusi teadmisi edaspidises elus rakendada.

Kas veel on vara küsida, mis CJ Kasest kui meremehest edasi saab – kas ühel päeval saab sinust ka laevakapten või jääd pigem audio-videomaailma?

Üks mu sõber armastab öelda, et lase elul ennast üllatada. Kaptenit kalalaeval minust kindlasti ei saa, aga tõsiseks hobiks on purjetamine mulle juba mõnda aega. Meri on minu element, see rahustab ja rikastab. Ehk et mõne purjekaga sõidan ka edaspidi kindlasti ja kavatsen selle otsast lõpuni audio-visuaalse maailma jaoks üles võtta.   

TalTechis saad paindlikult kõrgharidust omandada või oma teadmisi töö kõrvalt täiendada – mikrokraadidest täiendusõppeni. Avatud õppesse saab avaldusi esitada 2. augustist – 27. augustini 2021www.taltech.ee/avatud-ope.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.