Teadus ja tulevik

Elektriveokite tootjad rajavad poole miljardi euro eest oma laadimisvõrgu

Scania 25 L BEV 6x2 talvine laadimistest.

Ehkki elektriveokeid vurab teedel veel üsna vähe, peab juba praegu valmistuma järjest suurenevaks nõudluseks laadimisjaamade järele. Just sellepärast otsustasid veokitootjad käivitada vajaliku laadimistaristu arendamise ning investeerida lahendusse 500 miljonit eurot.

Euroopa juhtivad tarbesõidukite tootjad Traton Group (kuhu kuuluvad ka Scania ja MAN), Daimler Truck ja Volvo Group sõlmisid omavahel siduva lepingu avaliku laadimisvõrgu rajamiseks, mida saavad kasutada elektrilised pikamaaveokid ja -bussid üle kogu Euroopa.

Rajatakse ligi 1700 laadimispunkti

Kolme veokitootja laadimisvõrgustiku ühisettevõte alustab tegevust sel aastal. Kokku on plaanis paigaldada vähemalt 1700 avalikku taastuvenergial töötavat laadimispunkti, mis kerkivad järgmise viie aasta jooksul maanteevedude vajadusi arvestades kõige olulisematesse punktidesse – maanteede äärde ning suurematesse logistikakeskustesse.

Uus ettevõte hakkab tegutsema iseseisvalt, tuginedes asutajate kogemustele ja teadmistele maanteevedude vallas. Firma peakontor tuleb Hollandi pealinna Amsterdami.

Uuest ettevõttest saab hea näide Euroopa Liidu rohepöörde teostamisest: veokite laadimisvõrgu ettevõtte aitab kaasa 2050. aastaks Euroopas kliimaneutraalse transpordi saavutamisele. Nii elektriveokitele vajaliku taristu väljaehitamine kui selle varustamine taastuvelektriga on sel teekonnal väga olulised esimesed sammud.

Elektritransport vajab taastuvelektriga laadimisjaamu

Maanteetranspordis vajatakse juba praegu suure võimsusega laadimisjaamade võrgustikku , kuna elektriliste tarbesõidukite pakkumine kasvab kiiresti. Ainuüksi Scania müüb laia valikut hübriid- (HEV) ja pistikhübriid- (PHEV) veokeid, aga ka täiselektrilisi (BEV) veokeid. Elektritranspordile üleminekul on olulisel kohal klientide soov transportida oma kaupu täiendavate CO2 heitmeteta ning laadimistaristu võimaldab veofirmadel saaste hulka tõhusalt vähendada.

Lähitulevikus on paljudel juhtudel, eriti pikamaavedudel, täiselektrilised sõidukid mõistlikumad nii ökonoomsuse kui ka oma keskkonnajalajälje poolest. Mida rohkem vedajad elektrilisi veokeid kasutavad, seda väiksemad on ka suhtelised energiakulud võrreldes alternatiividega.

Scania 25 P BEV 6×2 laadimist ootamas.

Laadimisjaamas saab kasutada autojuhtide puhkeaega

Aastaks 2030 ulatub elektriveokite energiasääst võrreldes diiselmootoriga sõidukitega juba kahekohalise protsendini, mistõttu on majanduslikult üha raskem põhjendada sisepõlemismootori kasutamist. See saab juhtuda ainult siis, kui arendatakse välja hästi töötav kiirlaadimisjaamade võrgustik, mis aitab kasutada laadimiseks autojuhtidele ette nähtud 45-minutilist puhkeaega pärast töö- ja puhkeaja reeglitega lubatud nelja ja poolt tundi sõitmist – akusid peakski tulevikus laadima just selle puhkepausi ajal.

Traton Groupi ja Scania tegevjuht Christian Levin märkis, et konkurentide koostöö võib väljastpoolt paista pisut ootamatuna, kuid Tratoni ja partnerite algatus on oluline süsinikuneutraalse transpordi läbimurde saavutamiseks. Juhtivate veokitootjate koostöö kliimamuutuste vastu võitlemisel on kogu sektori kiireks ja edukaks ümberkujundamiseks ülioluline.

„Meie uus ühisettevõte on tugevaks tõukejõuks elektriveokite ja -busside – kõige ökonoomsemate ja säästvamate sõidukite – kiirele arengule,“ lisas Levin.

Samal ajal toob läbimurre kasu ka teistele tööstusharudele. Euroopa Autotootjate Assotsiatsiooni (ACEA) 2021. aasta mais avaldatud aruanne kutsub üles looma hiljemalt 2025. aastaks kuni 15 000 ning hiljemalt 2030. aastaks kuni 50 000 suure võimsusega avalikku raskeveokite laadimispunkti.

Laadimisjaamade taristu arendamisel arvestab uus ettevõte lisaks vedajate vajadustele ka turu nõudmistega. Elektrisõidukite omanikud saavad kasutada kiirlaadimise eeliseid ja harjuda juhtidele määratud 45-minutilise puhkeaja ning öiste peatuste ajal laadimisega. See tähendab, et tulevase ühisettevõtte peamiseks prioriteediks ongi just pikamaaveod.

Uus laadimisvõrk on avatud kõigile Euroopa tarbesõidukitele sõltumata nende margist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.