TalTechi Tehnoloogiakool pakub tehnoloogiahuvilistele lastele seiklust täis innovatsiooni ja praktilisi avastusi. Igal koolivaheajal, oktoobrist augustini, avab Tehnotrennilaager oma uksed 3.–6. klassi õpilastele, pakkudes võimalust süüvida inseneeria ja teaduse põnevasse maailma.
“Meie eesmärk on tutvustada lastele tehnoloogiamaailma ja näidata, kui põnev ja elulähedane see võib olla. Tahame, et lapsed mõistaksid, et inseneriharidus on jõukohane ja avardab tulevikuvõimalusi,” räägib TalTechi Tehnoloogiakooli projektijuht Virge Schmidt.
Neli päeva kestvad linnalaagrid toimuvad Mektory majas esmaspäevast neljapäevani kell 10:00–15:30. Iga laagripäev sisaldab kahte 1,5-tunnist töötuba ja sporditundi, pakkudes osalejatele mitmekülgset ja põnevat ajaveetmisvõimalust. Osalejate arv on piiratud 48–64 lapsega, mis tagab personaalsema lähenemise ja koostöö väikestes gruppides.
Selle suve programmis ootavad lapsi ees mitmekülgsed tegevused, sealhulgas animatsiooni tegemine, robootika ja programmeerimisülesannete lahendamine, 3D detailide modelleerimine ja printimine ning puutöö. Olulisel kohal on ka kosmoseteemadega tutvumine.
“Täiendasime programmi uute töötubadega energeetika ja mehhatroonika valdkonnast, kus lapsed saavad teada, kuidas töötavad päikesepaneelid, millistes valdkondades saab päikeseenergiat kasutada ja et ka kartuli abil saab elektripirnid põlema panna,” tutvustab Schmidt.
Selleks, et põnevust jaguks ka majast väljaspool, külastati hiljuti Tallinna loomaaeda, kus õpilased osalesid loodushariduse töötubades. Samuti toimusid kosmoseteemalised töötoad Tallinna tähetornis. “Oleme külastanud ka Energia avastuskeskust ja Tallinna botaanikaaeda.”
Suvisest laagrikavast leiab ka eelmiste aastate populaarsemad töötoad, nagu 3D-modelleerimine ja -printimine ning puutöö. Seal saavad lapsed oma mõtted ja ideed ellu viia ning valmis esemed mälestuseks kaasa võtta.
“Iga osaleja saab oma materjalid ja töötab juhendaja abiga ülesannete kallal, olgu selleks animatsiooni loomine, robootikaülesannete lahendamine või päikesepaneelide kokkupanemine,” loetleb Schmidt. “Lapsed saavad oma kätega proovida ja õppida, kuidas tehnoloogia töötab, näiteks proovida, kuidas kokku pandud päikesepaneel paneb ventilaatori tööle.”
Laager, mis avab tee tulevikku
Laagri mõju on Schmidti kinnitusel ulatuslik. Paljud osalejad jätkavad hiljem pikematel TalTechi Tehnoloogiakooli kursustel ja osalevad erinevates projektides. “Meil on hea meel näha, et laagris osalenud lapsed jätkavad tehnoloogiaõpingutega ja tüdrukute osakaal osalejate seas on aastate jooksul suurenenud,” märkis ta. “See näitab, et suudame inspireerida noori ja muuta nende suhtumist tehnoloogiasse.”
Tehnoloogiakoolis õpetavad lapsi lepingulised juhendajad, kes on kindla valdkonna spetsialistid. “Juhendajateks on ka TalTechi õppejõud, insenerid ja doktorandid, kui nende põhitöö seda võimaldab. Ülikooli programmi “Tudeng tundi” raames on lisandunud tudengitest juhendajaid,” tutvustab Schmidt.
Elu parim laager!
Tehnoloogiakooli tehnotrennilaagrites on õpilasi, kes käivad ühe õppeaasta jooksul neis laagrites korduvalt ja see motiveerib sisu pidevalt täiendama. Tihti kutsutakse kaasa sõber või klassikaaslane.
Ka laste ja vanemate tagasiside on olnud äärmiselt positiivne. “Üks tüdruk ütles laagri viimasel päeval: “See oli mu elu parim laager!”” jagas Schmidt. Vanemad on tänanud tegijaid e-kirjades ja hinnanud laagri põnevust, omavahelist suhtlust ja võimalust sporti teha. “See motiveerib meid programmi pidevalt täiustama.”
Schmidt toob eraldi välja ühe lapsevanema kirja, kes kiitis ja tänas kogu südamest meeskonda möödunud aasta oktoobrikuise tehnolaagri korraldamise eest. “Minu 11-aastane laps ütles, et see oli parim laager ta elus! Talle meeldis programm, seltskond olevat olnud lahe (leidis täitsa mitu uut sõpra), juhendajad olid sõbralikud ja ka pakutud toit maitses. Iga päev oli laagrisse minekul põnevus, mida ägedat täna proovida saab!”
Tehnoloogiakool on õpilastele laagreid korraldanud juba enam kui 10 aastat ja selle perioodi jooksul on õpilased erinevate huvitegevuste kaudu jõudnud ka Tallinna Tehnikaülikooli tudengiks.
TalTechi Tehnoloogiakooli Tehnotrennilaagrisse registreerimine toimub TalTechi kodulehel, kus on saadaval ka täpsem info laagri ja teiste Tehnoloogiakooli tegevuste kohta. “Ootame kõiki tehnoloogiahuvilisi noori meie laagritesse! See on suurepärane võimalus avastada tehnoloogia maailma ja leida uusi sõpru,” kutsus Schmidt kõiki osalema.
Registreerimiseks ja lisainformatsiooni saamiseks külastage TalTechi kodulehte aadressil taltech.ee/tehnoloogiakool. Infot jagatakse ka koolide huvijuhtide, arendusjuhtide ja õpetajate kaudu.